Grand Prix Amatorów na Szosie - woj. lubelskie

2021-07-31

Zwierzyniec

https://rajdydlafrajdy.pl/edycja-2021/lubelskie/

szosa

Na XI etap cyklu z serii „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Lubelszczyznę! Po wojażach w północnej części województwa zatęskniliśmy za Roztoczem – podobnie jak za naszym kolorowym peletonem zdążył zatęsknić tak lubiany przez Was Zwierzyniec. Położony u bram Roztoczańskiego Parku Narodowego, niegdyś pomyślany jako letnia rezydencja Zamojskich, stanowi nie tylko znakomitą bazę wypadową do eksploracji okolicznych terenów, ale także wymarzone miejsce niespiesznego wypoczynku. Niepohamowanego relaksu można zażywać w objęciach gęstwiny zielonych lasów (które stanowią 2/3 obszaru Gminy), również w połączeniu z kąpielą, plażowaniem czy spływami kajakowymi po Wieprzu i Tanwi – na krótką wizytę w pierwszej kolejności polecamy urocze Stawy Echo, Zalew Rudka czy choćby Park Miejski z kościółkiem na wodzie.

Do Zwierzyńca dotrzeć można na kilka sposobów – samochodem, koleją (np. z Lublina czy Zamościa), a nawet rowerowym szlakiem GreenVelo, którego tabliczki pewnie kilkukrotnie migną Wam w czasie jazdy. Nieco na przekór powszechnym wyobrażeniom o płaskiej jak stół Lubelszczyźnie, to akurat na Roztoczu wzniesień nie brakuje. Przeważnie mają one łagodny charakter, ale przy poprzednich spotkaniach w tej okolicy pewnego stopnia trudności mieliśmy już okazję doświadczyć – jak choćby Sochy-Szozdy do Tereszpola, cud-serpentynka za Cyncynopolem czy Passo Szperówka (po więcej zabawnych nazw zapraszamy na miejsce!).

Którędy dokładnie powiodą trasy rajdu (a zwłaszcza ta najdłuższa) okaże się na wiosnę, gdy będzie można coś już więcej powiedzieć o stanie dróg po zimie, jak również planowanych remontach. Przewidujemy wytyczenie 3 tras o różnej długości:
=> podróżnicza (ok. 175 km – ale spróbujemy przygotować 200 km)
=> sportowa (ok. 115 km)
=> rekreacyjna (ok. 75 km)