Grand Prix Amatorów na Szosie - woj. podkarpackie

2021-08-01

Strzyżów

https://rajdydlafrajdy.pl/edycja-2021/podkarpackie/

szosa

Na XII etap cyklu z serii „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” zapraszamy na Podkarpacie, gdzie chcielibyśmy Was zabrać w region kolarsko stosunkowo jeszcze mało znany (przynajmniej szosowo). Gospodarzem rajdu – oczywiście po raz pierwszy – będzie jedna z miejscowości Powiatu Strzyżowskiego, który już z radością oczekuje najazdu wszelkiej maści rowerzystów z frajdownego peletonu 😉 Areną naszych zmagań będą fantastyczne pod wieloma względami tereny Pogórza Strzyżowskiego i Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, które dla nas stały się prawdziwym odkryciem minionego roku (po pierwsze widokówki i wskazówki nt. przyrodniczych atrakcjach regionu można zajrzeć np. tutaj: https://strzyzowski.pl/tourism/atrakcje-przyrodnicze).

W szerszym ujęciu Pogórze Strzyżowskie to urokliwie falujący obszar rozpościerający się od doliny Wisłoki na zachodzie po krętą dolinę Wisłoka na wschodzie (tak, tak – to nie literówki!). Natomiast drogi w pobliżu Strzyżowa czy Frysztaka położone są nieco na uboczu bardziej popularnych szlaków i destynacji. Tutejsze wzgórza są niezwykle malownicze, cokolwiek tajemnicze i cudownie wyciszające. Choć amplitudy zmiany wysokości nie powodują od razu szybszego drżenia łydek, to trasy potrafią być wymagające – a że wyraźnie przybyło tych lepszych asfaltów, to i przyjemność z jazdy wskoczyła na odpowiednio wyższy poziom. Nie twierdzimy przy tym bynajmniej, że „nikt tu wcześniej nie kręcił”, ale w porównaniu do wielu podkarpackich lokalizacji segmenty na stravie nie są przesadnie obładowane, a okolica zdecydowanie jest warta bliższego poznania.

Którędy dokładnie pobiegną trasy rajdu okaże się na wiosnę, gdy będzie można coś już więcej powiedzieć o stanie dróg po zimie, jak również planowanych remontach. Przewidujemy wytyczenie 3 tras o różnej długości:
=> podróżnicza (ok. 175 km)
=> sportowa (ok. 115 km)
=> rekreacyjna (ok. 75 km)