Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)

Długość: 81.2 km

Suma podjazdów: 2013 m

Suma zjazdów: 2019 m

Maksymalna wysokość: 340 m n.p.m.

Minimalna wysokość: -19 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)
Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)
Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)
Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)
Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)
Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)

To trasa łącząca Elbląg z Ostródą. Ma długość 80 km i poprowadzono ją w taki sposób, by była w bliskości do szlaku wodnego Kanału Elbląskiego. Szlak stworzono na istniejącej już infrastrukturze, a najważniejsze prace polegały na dodaniu odpowiedniego oznakowania. Obecnie jest to najważniejszy szlak Krainy Kanału Elbląskiego, a do jego przemierzania nie potrzeba własnej mapy.

Pochylnia Jelenia
Pochylnia Jelenia caspg

W trakcie jazdy można podziwiać jeziora Kanału Elbląskiego i otaczające je krajobrazy. Rowerzysta przemierza trasę na różnych nawierzchniach. Są drogi asfaltowe, które stanowią większość nawierzchni. Obok nich jest m.in. kostka kamienna, drogi gruntowe, jumbo. Na tej trasie sprawdzą się rowery trekkingowe, MTB i crossowe. Ponieważ na odcinku kilkunastu kilometrów znajdują się płyty, zaleca się rowery z szerszymi oponami.

Pochylnia Jelenie
Pochylnia Jelenie caspg

Oprócz tego szlak łączy się z innymi trasami w okolicy, więc wycieczkę można urozmaicić. Warto rozważyć ją jako wyprawę dwudniową, zwłaszcza że baza noclegowa jest dość dobrze zorganizowana.

Atrakcje w okolicy "Szlak Kanału Elbląskiego (Elbląg - Ostróda)"

  • Panorama na jezioro Druzno - Tu podziwiać można malowniczą panoramę jeziora Druzno znajdującego się w otulinie Rezerwatu przyrody Jezioro Drużno.
  • Rezerwat przyrody "Jezioro Drużno" - Trasa wiedzie drogą asfaltową o małym natężeniu ruchu przy granicy Rezerwatu przyrody "Jezioro Druzno". Na uwagę zwraca instalacja hydrotechniczna - Stacja Pomp nr 70 Węzina i mosty: nad kanałem odwadniającym, rzeką Elszką, Kowalewką i Wąską. Płaski teren pełen polderów i cieków odwadniających to kwintesencja Żuław Elbląskich.
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1914 r. - Jedyny most o takim kształcie nad Kanałem Elbląskim.
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1911 r. - W sąsiedztwie mostu znajduje się miejsce odpoczynku z widokiem na Kanał Elbląski i pochylnię Jelenie.
  • Pochylnia Jelenie
  • Jelonki - We wsi warto zwrócić uwagę na gotycki kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusa z 2 ćw. XIV w. z przykościelnym cmentarzem i prospektem organowym z XVIII w.; dom podcieniowy nr 27/27A; dom podcieniowy nr 56 z XIX w.; dom podcieniowy nr 85 z przełomu XVIII i XIX w. Ciekawie prezentują również drewniane zabudowania szkoły z 1913 roku.
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1914 r.
  • Pochylnia Oleśnica - Niweluje różnicę poziomów wody o ponad 24 m, a długość toru wodnego wynosi 479 m. Pod pochylnią przepływa rzeczka Klepina. Tu też znajduje się podwójny tunel pod pochylnią z 1858 r. Za torowiskiem znajduje się natomiast niewielki akwedukt gdzie rzeczka Klepina przepływa pod roboczym kanałem odpowiedzialnym za odprowadzanie wody z maszynowni. Uwaga! Należy przeprowadzić rower przez torowisko.
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1911 r. - Zachowana oryginalna bryła i elewacja mostu w typie łukowym. Tu zaczyna się czarny szlak łącznikowy, który poprowadzi do historycznego Pasłęka.
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1912 r. - Jednoprzęsłowy, betonowy most o łukowym kształcie. Do czasów współczesnych zachowała się bryła, elewacja i bariery. Przejazd przy samym Kanale Elbląskim w otoczeniu dziewiczej przyrody to czysta przyjemność.
  • Pochylnia Kąty - Tu można podziwiać działanie maszynowni. Różnica wysokości między górnym, a dolnym odcinkiem tej części Kanału Elbląskiego wynosi blisko 18.88 m. Długość toru wynosi 404 m. Znajduje się tutaj miejsce rekreacji, a do miejscowości Kąty prowadzi asfaltowa droga rowerowa.
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1912 r.
  • Pochylnia Buczyniec - Różnica poziomu wody kanału niwelowana jest o ponad 21 m. Znajduje się tu Izba Historii Kanału Elbląskiego gdzie z bliska można zobaczyć makietę całego systemu pochylni i wiele innych zbiorów świadczących o pomysłowości Georga J. Steenke. Znajduje się tu pomnik ku pamięci budowniczego Kanału Elbląskiego. Można tu zrealizować rejs Kanałem Elbląskim i doświadczyć "pływania statkiem po trawie". W sezonie letnim działa tu sezonowa kuchnia.
  • Żelbetowy most nad Kanałem Elbląskim z 1894 r. - Jeden z najstarszych mostów żelbetowych na terenach Polski, jest też najwyższym mostem nad Kanałem Elbląskim. Znajduje się tu również przystań dla statków pływających po wodach Kanału Elbląskiego.
  • Dwór Drulity - Neoklasycystyczny dwór zbudowany w latach 1853 - 55 przez hamburskiego kupca Jurghena Kramera. Przypomina ekskluzywne wille z Hamburga, dzielnicy Blankensee. Obiekt przeszedł gruntowną rewitalizację. Wizyta we wnętrzach obiektu na długo zapada w pamięć. W sezonie letnim działa tu kawiarnia i restauracja. Dwór otoczony jest kompleksem parkowo - krajobrazowym z bukami, oczkiem wodnym czy fontanną.
  • Mosty nad Kanałem Elbląskim w Karczemce
  • Most nad Kanałem Elbląskim z 1883 r.
  • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1754-55
  • Kanał Bartnicki (Ducki) - Kanał łączy jezioro Ruda Woda z jeziorem Bartążek a jego długość wynosi ponad 800 m. Drzewa rosnąc nad brzegiem kanału tworzą piękny, zielony tunel.

Inne szlaki w pobliżu

Ten szlak wchodzi w skład

Opinie użytkowników (0)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa