Climate Classic Poland logo

Climate Classic Poland

https://climateclassic.pl

Organizowane przez fundację Cycling 4 Climate rajdy Climate Classic z powodzeniem zjednoczyły kolarzy w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech i w Polsce, aby zwrócić uwagę na problem podnoszenia się poziomu mórz, będący konsekwencją ocieplenia klimatu i topniejących lodowców.

Pierwsza polska edycja rajdu Climate Classic odbyła się 28 maja 2023 r. Blisko 350 kolarek i kolarzy o zielonych sercach wystartowało z Gdańska i przemierzyło Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu i zmobilizować nas wszystkich do pilnych działań pro- środowiskowych. Łącznie pokonali oni prawie 50.000 km. Dwa długie dystanse (110 i 250 km) były metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do spowolnienia zmian klimatu.

Druga edycja rajdu Climate Classic Gdańsk odbędzie się w niedzielę 19 maja 2024. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji.

Nadchodzące wydarzenia:

Climate Classic Gdańsk 2024

2024-05-19 /
2024-05-19

Gdańsk

dystanse: 110 km, 250 km

szosa

Rajdy Climate Classic w Holandii, Belgii, Francji i we Włoszech z powodzeniem zjednoczyły kolarzy, aby zwrócić uwagę na negatywne konsekwencje ocieplenia klimatu. Przejechali oni setki kilometrów trasami, wzdłuż których będą przebiegały nowe linie brzegowe, jeśli zmiany klimatu będą postępowały w dotychczasowym tempie.

Polska już teraz doświadcza skutków zmian klimatycznych. Niestety świadomość tych zmian i konieczności działania jest ciągle niewystarczająca. Stąd pomysł grupy wolontariuszy aby Climate Classic zorganizować również w Polsce.

Pierwsza polska edycja Climate Classic odbyła się 28 maja 2023. Blisko 350 kolarzy i kolarek o zielonym sercu przejechało 100 lub 250 km po Żuławach Wiślanych. Właśnie ten, położony częściowo poniżej poziomu morza, zakątek kraju jest jednym z najbardziej zagrożonych przez podnoszący się poziom mórz.

Druga edycja rajdu Climate Classic Gdańsk odbędzie się w niedzielę 19 maja 2024. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji.

Co nowego planujemy w 2024? Przede wszystkim chcemy sami sobie podnieść pro-środowiskową poprzeczkę! Położymy szczególny nacisk na to aby rajd generował jak najmniej odpadów – lepiej zaplanujemy posiłki i będziemy unikać jednorazowych opakowań, a powracającym uczestnikom rajdu umożliwimy start w zeszłorocznych koszulkach. Chcemy również zaplanować miasteczko rajdu tak, aby było ono atrakcyjne dla rodzin oczekujących na powrót uczestników.

Nie działamy dla zysku, dlatego ewentualną nadwyżkę pozyskanych środków przekażemy na wsparcie lokalnych projektów środowiskowych.

Peleton kolarski jest metaforą naszego wspólnego wysiłku. Tylko razem damy radę! CZAS JEST NASZYM JEDYNYM WYZWANIEM!

Trasy
mapy i pliki GPX

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
zrzutka mobilna velomapa