Rower i namiot nad jeziorem

Blog

Relacje, poradniki i aktualności.

Baba na Wyprawie

Nasze Tour de France, czyli jak pokonaliśmy najlepsze podjazdy legendarnego wyścigu

Na wyprawy rowerowe jeździmy razem od 2015 roku. Zwiedziliśmy wiele miejsc. Od polskich gór po znane włoskie przełęcze takie jak Passo dello Stelvio. Jednak rok 2022 był dla nas przełomowy. Najpierw wzięliśmy ślub, a potem ruszyliśmy spełniać marzenia...

Marzi and Grey

Siła bierze się z działania. Wyprawa Rowerowa po Warmii i Mazurach

Siła bierze się z działania. Tak było i tym razem, kiedy przeciwności losu próbowały zatrzymać nas w naszej podróży po Warmii i Mazurach.

Mateusz Chabros

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce, czyli gdzie na wycieczkę rowerową w 2023 r.

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce to trasy rowerowe, które uwiodły rowerzystów swoją malowniczością, pięknymi widokami i atrakcjami. Przedstawiamy listę 10 szlaków, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Mateusz Chabros

Z miłości do wypraw rowerowych. Spotkanie z Loverowi | #SwoimSzlakiem vol. 3

Na trzecim spotkaniu z cyklu #SwoimSzlakiem odwiedzili nas Ola i Danel z Loverowi. Podzielili się z nami swoim uśmiechem, miłością do roweru i opowieściami ze szlaków rowerowych.

Mateusz Chabros

Gdańsk gospodarzem Velo-city 2025! Co to za wydarzenie i jak może wpłynąć na rozwój turystyki rowerowej w Polsce?

Gdańsk będzie gospodarzem Velo-city 2025 - ogłosiła Europejska Federacja Kolarska (ECF). Najważniejszy światowy kongres rowerowy odbędzie się w Polsce po raz pierwszy w historii. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu 2025 r. pod hasłem Energetyzująca Solidarność. Czym jest Velo-city i dlaczego jest dużą szansą dla rozwoju ruchu rowerowego w Polsce?

Mateusz Chabros

Narodowa Strategia Rowerowa w Polsce jest niezbędna. Jesteśmy w ogonie Europy [Raport]

Ruch rowerowy to ważny element zrównoważonego transportu i turystyki. Tymczasem Narodowa Strategia Rowerowa w Polsce nie istnieje. Jesteśmy jednym z niewielu krajów europejskich, który jej nie posiada.

Maria Kostacińska

Dziewczyna vs pustynia

Przejechałam rowerem przez pustynię Negev. Skąd wziął się taki szalony pomysł, jak wyglądało świętowanie urodzin na pustyni i jak udało mi się naprawić urwany bagażnik, używając dwóch kamieni?

Tomasz Groszek

Alpe Adria rowerem, czyli jak pokonałem jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Europie

Alpe Adria - jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków rowerowych w Europie - był jednym z etapów mojej najdłuższej jak dotąd rowerowej wycieczki. Pogoda, otoczenie i mijane miejscowości dostarczyły wielu wrażeń…

Mateusz Chabros

Nastał czas rowerowych ninja. Uważaj, atakują z ukrycia [Felieton]

Od późnej jesieni do wczesnej wiosny nastaje w Polsce czas, w którym ulice przejmują rowerowi ninja. Są groźni nie tylko dla kierowców aut, ale także dla przechodniów, a nawet współbraci w jeździe… Zobacz, jak się bronić!

Mateusz Chabros

Spotkania #SwoimSzlakiem wystartowały! Pierwszym Gościem Kamil Mąkosza z O koło roweru

Ruszamy z cyklem spotkań na żywo #SwoimSzlakiem, podczas których pokażemy Wam różne oblicza wypraw rowerowych i rowerowej pasji. Pierwszym Gościem był Kamil Ariel Mąkosza.

Mateusz Chabros

O wyprawach rowerowych, które łączą. Spotkanie z 2rowery | #SwoimSzlakiem

Na drugim spotkaniu z cyklu #SwoimSzlakiem odwiedzili nas Patryk i Bogdan z 2rowery. Rozmawialiśmy o wspólnym podróżowaniu i polskich szlakach rowerowych.

Maciej Dubas

Kto powiedział, że single nie są dla dzieci? Singletracki w Kotlinie Kłodzkiej

Rower w górach kojarzy nam się przeważnie z kolarzami wspinającymi się mozolnie pod strome szczyty. A gdyby tak samemu wybrać się na górskie szlaki i zabrać ze sobą dzieciaki?

Marcin Mioduszewski

Moje pierwsze 200 km. Nadbużański Szlak Rowerowy i nie tylko.

Jak przejechać 200 km na rowerze? Z tym pytaniem zmierzyłem się, wyjeżdżając na Nadbużański Szlak Rowerowy. Widoki na Podlasiu cieszyły oczy, a kolejne kilometry pojawiały się na liczniku…

Tomasz Chabros

Konin - Poznań: Dreams come true

Od dawna myślałem o tym, czy da się bezpiecznie i poruszając się ciekawymi drogami, dojechać rowerem z Konina do Poznania. Brak oficjalnego szlaku rowerowego bezpośrednio do stolicy Wielkopolski przekonał mnie do wytyczenia własnej 108km trasy. Bywało niebezpiecznie i głośno, jednak wiejski krajobraz i spokój pośród pól sprawił, że jazda była przyjemna, a marzenie podróży rowerem do Poznania udało się spełnić.

Jakub Hejduk

Pętla do Rezerwatu Źródła Rzeki Łyny

To, co przyciąga rowerzystów na Warmię i Mazury to cisza i spokój jezior, lasów i łąk. Mierząca 90 km pętla prowadząca do Rezerwatu “Źródła Rzeki Łyny” to kultowa już trasa rowerowa, która hipnotyzuje swoim urokiem oraz bliskością przyrody.

Mateusz Chabros

Napisz swój tekst rowerowy i pokaż go światu!

Kręci Cię rower albo wyprawy rowerowe? Spisujesz relacje z tras? Robisz zdjęcia podczas jazdy? A może kręcisz filmy?

Mateusz Chabros

Sprawdź stan infrastruktury rowerowej, gdziekolwiek kręcisz!

Większość naszych codziennych przejażdżek rowerowych odbywa się w najbliższej okolicy. Jeżdżąc na rowerze po miastach, wsiach czy polskich drogach, często zastanawiamy się, czy znajdziemy na swojej trasie także drogi przeznaczone dla rowerzystów.

Mateusz Chabros

Możesz pomóc w rozwoju Velomapy!

Dziś postanowiliśmy założyć Patronite. To taki portal, na którym decydujecie się wpłacać co miesiąc drobną kwotę na rzecz wybranego Autora.

Mateusz Chabros

Trasy społeczności

Każdy z nas ma swoje ulubione trasy. Niektórzy przejechali je raz w jakimś zakątku kraju i wspominają z nostalgią, inni cieszą się nimi na okrągło, kręcąc po nich co tydzień. Teraz możecie się nimi podzielić na Velomapie.

Konkurs fotograficzny

Czerwcowy konkurs fotograficzny. Do wygrania kask dla dzieci, rękawiczki i bidon.

Kamil Ariel Mąkosza

Mroźny wyjazd

Wyjazd w teren podczas zimy, chodził za mną od dłuższego czasu, a teraz, choć nie było nawet grama śniegu, taka okazja się nadarzyła za sprawą mrozu i ładnej pogody. Miało to związek nie tylko z samą chęcią biwakowania zimą, ale też z przygotowaniami do wyprawy na Nordkapp, które trwają od dłuższego czasu i zasadniczo są liczone w latach.

Maria Kostacińska

Pierwsza wyprawa rowerowa - jak się przygotować? Poradnik LESOVIK

Z zachwytem obserwujemy rosnący w ostatnim czasie wzrost zainteresowania wyprawami rowerowymi i bikepackingiem. Jako osoby bezpowrotnie zakochane w spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, nocowaniu wśród odgłosów lasu i przemierzaniu świata na rowerze, od razu zgodziliśmy się, kiedy Kacper z Velomapa.pl poprosił nas o przygotowanie artykułu o tym, jak przygotować się do pierwszej wyprawy rowerowej.

Baza podjazdów rowerowych

Kilka dni temu wystartowała nowa część serwisu z podjazdami rowerowymi. Jest to kolejna część serwisu, którą mogą rozwijać sami użytkownicy. Przez ostatnie kilka dni użytkownicy dodali już prawie 200 podjazdów z całej Polski, Czech i Słowacji.

Zdjęcia szlaków

Niedawno pojawiła się nowa funkcjonalność w serwisie. Wszyscy użytkownicy Velomapy mogą dodawać swoje zdjęcia do szlaków. Zdjęcia są prezentowane przy pomocy interaktywnej mapy oraz galerii.

Velomapowe widżety

Prowadzisz bloga albo stronę internetową? Opisujesz szlaki rowerowe? Świetnie. Ten post pokaże ci jak możesz umieścić interaktywną mapę szlaku na swojej stronie.

Dodawanie imprez rowerowych do Velomapy

Jesteś organizatorem imprezy rowerowej? Chciałbyś ją dodać za darmo do naszego kalendarza? Super. W tym poście dowiesz się jak to zrobić.

EuroVelo - czyli europejskie szlaki rowerowe

Od dłuższego czasu turystyka rowerowa rozwija się coraz prężniej. Sprzyja temu budowa nowych tras rowerowych w całej Europie. Wśród nich jest szereg takich, które pozwalają zwiedzić kilka krajów. Na szczególną uwagę zasługuje EuroVelo. To sieć kilkunastu szlaków rowerowych, dzięki którym możemy przejechać całą Europę!

Nowa niebieska droga rowerowa w Gdańsku

Nowy odcinek prowadzi po wale wzdłuż Wisły i jest częścią Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie pomorskim.

Pierwsze kroki

Zdecydowaliśmy rozpocząć prowadzenie bloga gdzie będzie można znaleźć relacje z wycieczek, relacje z udziału w różnych imprezach i zawodach rowerowych, poradniki oraz testy sprzętu. Nie zabraknie też informacji o postępach prac na stronie.