Długość: 406.3 km
Suma podjazdów: 3643 m
Suma zjazdów: 4060 m
Maksymalna wysokość: 2601 m n.p.m.
Minimalna wysokość: -8 m n.p.m.
Zdjęcia użytkowników
dodaj swoje zdjęciePodążanie szlakiem rowerowym Alpe Adria na przestrzeni 400 kilometrów to wyjątkowe doświadczenie. Trasa rozpoczyna się w uroczym mieście Salzburg, domu samego Mozarta, a następnie prowadzi cię przez słoneczny południowy obszar Narodowego Parku Hohe Tauern, Karyntię, aż do granicy Austrii z Włochami, gdzie dotrzesz nad Adriatyk.
Twoja podróż będzie pełna alpejskich krajobrazów, spokojnych wiosek i fascynujących miejsc wartych odwiedzenia. Ponad dwadzieścia tuneli ułatwi ci przemierzanie trasą, sprawiając, że pokonywanie alpejskich przełęczy będzie mniej wymagające.
Na terenie landu Salzburg, szlak rowerowy Alpe Adria biegnie ścieżkami wzdłuż rzek Salzach i Gasteiner Ache, natomiast w Karyntii podąża wzdłuż rzek Möll, Drava i Gail, aż do granicy z Włochami. Znane jeziora, takie jak Millstättersee, Faakersee czy Ossiachersee, są tylko rzut kamieniem od trasy rowerowej. Warto z niej zejść, aby odwiedzić te malownicze miejsca.
Po włoskiej stronie, trasa z Tarvis prowadzi przez najpiękniejszą trasę rowerową w Europie dla cyklistów - trasę opuszczonych Kolei Cesarskich i Królewskich, około 70 km - aż do Udine, a stamtąd nad Adriatyk do Grado.
W 2023 zaczęły kursować bezpośrednie pociągi z Warszawy do Salzburga, którymi podróż trwa około 12 godzin. Można też jechać pociągiem z przesiadką w Wiedeniu.
Do Salzburga z Polski kursują także autobusy firmy FlixBus. W tym wypadku wycieczkę można przedłużyć do Wenecji i stamtąd wrócić do bezpośrednio do Polski.
Najbardziej elastyczną opcją jest dojazd wałsnym samochodem, który można zaparkować w Salzburgu na płatnym parkingu.
Na powrót z Grado do Salzburga jest kilka różnych opcji. Można wrócić pociągiem austriackich kolei ӦBB albo skorzystać z usług prywatnych przewoźników.
Więcej informacji o szlaku znajdziecie w kompleksowym przewodniku na http://swoimszlakiem.com.
Cześć! Bardzo nam miło, że korzystasz z Velomapy. Serwis jest darmowy i dostępny dla wszystkich. Zdecydowanie chcielibyśmy żeby taki pozostał.
Jeżeli podoba ci się to co robimy i uważasz za pomocne to może rozważysz wsparcie finansowe projektu.