Velo Czorsztyn - Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Długość: 30.1 km

Suma podjazdów: 440 m

Suma zjazdów: 447 m

Maksymalna wysokość: 637 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 527 m n.p.m.

Rodzaje nawierzchni

asfalt: 29.77 km
utwardzona: 0.07 km
kostka brukowa: 0.17 km
szuter: 0.1 km
brak danych: 0.01 km

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn

Velo Czorsztyn - praktyczny opis szlaku

Velo Czorsztyn to powstały w 2019 r. szlak rowerowy wokół Jeziora Czorsztyńskiego w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego w Małopolsce. Długość trasy to ok. 27,3 km. Fragment drogi rowerowej biegnący południowym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego to także część dłuższego szlaku Velo Dunajec, który kieruje się dalej ku Sromowcom Wyżnym i Szczawnicy, a z drugiej strony do Nowego Targu i Zakopanego.

Wielu rowerzystów uważa Velo Czorsztyn za jedną z najlepszych propozycji na wycieczkę rowerową w Polsce, choć nie brakuje takich, który szlak ten omijają szerokim łukiem. Mimo powszechnej opinii, że szlak jest niewymagający, może sprawić nieco kłopotu osobom o słabszej kondycji. Niepozorny profil przewyższeń wskazuje, że trasa w dużej mierze przebiega w płaskim terenie, poza jednym podjazdem w Falsztynie. W rzeczywistości jednak nie brakuje na trasie krótkich, stromych podjazdów i zjazdów. Te jednak rekompensują rowerzystom piękne widoki. Jezioro Czorsztyńskie, pływające statki i gondole, monumentalny Zamek w Niedzicy, ruiny Zamku w Czorsztynie, pobliskie góry oraz Zapora Wodna tworzą wspólnie niesamowity klimat.

Zamek Czorsztyn i Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Czorsztyn i Zamek Dunajec w Niedzicy mtbjura

Szlak jest bardzo popularny, szczególnie w sezonie letnim, dlatego jeśli chcemy przejechać go komfortowych warunkach najlepiej wybrać się poza sezonem letnim lub w pochmurny dzień. Ze względu na asfaltową nawierzchnię, przejechać może go praktycznie każdy cyklista, dlatego na trasie spotkamy zarówno kolarzy na rowerach szosowych, jak i rodziny z dziećmi. W wielu miejscach zamontowane są barierki ochronne. Wiele osób uważa, że jest ich nawet zbyt wiele i w niektórych miejscach wpływają na pogorszenie bezpieczeństwa, gdyż na węższych fragmentach trasy łatwo o nie zahaczyć podczas mijania się z rowerzystą z naprzeciwka. Szlak uchodzi za bardzo bezpieczny i przystępny dla każdego, jednak nie brakuje też głosów, że ścieżka rowerowa mogłaby być nieco szersza. Krytycznym okiem można też spojrzeć na wyprofilowanie trasy - nie brakuje stromych zjazdów, po których następuje ostry zakręt i natychmiast stromy podjazd. Takie rozwiązania mogą nie tylko sprawić trudność mniej doświadczonym rowerzystom i dzieciom, ale także prowokować pewne niebezpieczeństwa zderzenia w okresie wzmożonego ruchu. W jednym miejscu mijamy nawet tablicę “Uwaga wypadki”. Wystarczy jednak dostosować swoją prędkość do umiejętności i przygotować lub wypożyczyć rower ze sprawnymi przerzutkami, aby objazd trasy (przy pogodzeniu się, że czasem być może będzie trzeba poprowadzić rower) stanowił przyjemną, jednodniową atrakcję. Osobom ze słabszą kondycją polecamy północną część szlaku - jest on bardziej płaski.

Całość trasy jest odseparowana od ruchu samochodowego, poza przejazdem przez most w Dębnie Podhalańskim, który obecnie znajduje się w budowie (do połowy 2023 r.). Na szlaku znajduje się wiele Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR), na których można odpocząć, usiąść, posilić się i poczytać ciekawostki o okolicy. Nie brakuje też punktów gastronomicznych z leżakami i widokiem na jezioro. W wielu miejscach znajdują się wypożyczalnie rowerów. Velo Czorsztyn to szlak stosunkowo dobrze oznaczony, choć w niektórych kluczowych punktach często brakuje tabliczek informacyjnych i warto wesprzeć się wówczas nawigacją. Plik GPX Velo Czorsztyn, który możesz wgrać do aplikacji rowerowej, znajdziesz tutaj oraz u góry strony nad mapą.

Velo Czorsztyn - najważniejsze informacje

 • długość szlaku - 28,3 km
 • długość pętli - 38,5 km
 • nawierzchnia - asfaltowa na całym szlaku
 • oznakowanie - średnie, miejscami przyda się nawigacja
 • bezpieczeństwo - szlak jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi. Należy jednak uważać na wzmożony ruch w okresie letnim, dlatego odpowiedzialnym będzie pozwolić dzieciom na jazdę na własnych rowerkach dopiero w momencie, gdy potrafią już odpowiednio się skoncentrować i utrzymywać prosty tor jazdy. Trzeba uważać też na ostrzejszych zjazdach i zakrętach. Należy dostosować prędkość do swoich umiejętności i sprzętu.
 • Miejsca Obsługi Rowerzystów - tak, kilkanaście

Udogodnienia na szlaku wokół Jeziora Czorsztyńskiego:

 • darmowe parkingi: ul. Zamkowa w Niedzicy na przeciwko Kaplicy św. Andrzeja, przy zabytkowym kościele w Dębnie, przy boisku ZOR we Frydmanie (w sezonie letnim pełne)
 • pozostałe parkingi: w Niedzicy (w sezonie pełne), Czorsztynie, Maniowach, Kluszkowcach
 • wypożyczalnie rowerowe: kilkanaście, koszt wypożyczenia roweru na godzinę to ok. 15 zł, na cały dzień - ok. 50-60 zł. Wiele obiektów posiada także rowery elektryczne.
 • punkty gastronomiczne: głównie w mijanych miejscowościach, ale w sezonie także przy trasie, np. stoiska z lemoniadą, burgery, grill.
 • noclegi: szeroka baza noclegowa w pobliskich miejscowościach. Nocleg możesz znaleźć tutaj.
Barierkoza :) ale z ładnymi widokami
Barierkoza :) ale z ładnymi widokami Organ

Niedogodności na Velo Czorsztyn - na co zwrócić uwagę?

 • most w Dębnie - to newralgiczny moment na trasie, w zachodniej części szlaku. Interesujący się szlakiem z pewnością nieraz widzieli zdjęcia rowerzystów przenoszących w tym miejscu rowery nad barierą energochłonną oddzielającą drogę samochodową od ścieżki rowerowej. Wiosną 2023 r. ma zostać oddany do użytku przebudowany most, na którym bezkolizyjnie będzie można przejechać z południowych brzegów Velo Dunajec na północną część Velo Czorsztyn. Do tego czasu można się poruszać tymczasowym objazdem, jadąc przez kilkaset metrów po drodze wojewódzkiej 969, wraz z samochodami, a potem oddzielonym fragmentem dla rowerzystów przez most. Za mostem (jeśli jedziemy od strony Czorsztyna) należy zjechać w lewo. Działają tam specjalne sygnalizatory dla rowerzystów, które pozwalają przejechać drogę.
 • kursowanie statków i gondol w okresie maj-wrzesień - warto zwrócić uwagę, że wybierając się na Velo Czorsztyn poza sezonem, nie domkniemy pętli przez rejs statkiem lub gondolą. Pozostaje nam ponowny przejazd powrotny szlakiem lub domknięcie pętli przez drogę publiczną (patrz niżej),
 • strome zjazdy, zakręty i podjazdy - warto dobrze oszacować swoją kondycję podczas jazdy, jechać odpowiedzialnie oraz wcześniej dobrze przygotować sprzęt (szczególnie przerzutki i hamulce).

Gdzie rozpocząć Velo Czorsztyn?

Co do tego, czy za punkt startowy szlaku obrać Niedzicę czy Czorsztyn, nie ma wśród rowerzystów odwiedzających Velo Czorsztyn zgody. Dla dorosłych cyklistów raczej nie ma to większego znaczenia. Jadąc w którymkolwiek kierunku, szlak urzeka malowniczymi widokami. Jednak dla rodzin z dziećmi wybór startu i mety może być dość ważną decyzją. Wszystko rozbija się o jeden słynny podjazd w okolicy Falsztyna. Kręcąc rowerem od strony Czorsztyna w kierunku Niedzicy, czeka nas ok. 90-metrowy podjazd o nachyleniu sięgającym ponad 7%. Wiele osób o nieco słabszej kondycji decyduje się prowadzić rower w tym miejscu. Jadąc w przeciwnym kierunku, do pokonania mamy nieco dłuższy, ok. 120-metrowy, podjazd, jednak tutaj nachylenie jest mniejsze, z wyjątkiem samego początku, gdy czeka nas krótki podjazd o nachyleniu ok. 10%. Z tego względu wiele osób poleca rozpocząć podróż w Niedzicy i stamtąd kierować się do Czorsztyna.

Jeżeli nie zależy Wam na przejechaniu całej trasy lub chcielibyście wjechać na nią w innym miejscu niż Niedzica lub Czorsztyn - jest to możliwe. Na Velo Czorsztyn można wjechać w wielu lokalizacjach, dojeżdżając drogami dojazdowymi z okolicznych miejscowości. Można nimi także opuścić trasę, gdy potrzebujemy przerwać naszą rowerową wycieczkę.

Jak zamknąć rowerem pętlę wokół Jeziora Czorsztyńskiego?

Choć Velo Czorsztyn nazywany jest pętlą wokół Jeziora Czorsztyńskiego, nie jest to do końca prawda, bowiem szlak biegnie jedynie spod Zamku w Czorsztynie do Zamku w Niedzicy, a do pełnej pętli brakuje ok. 11 km (całość to blisko 38 km). Jak w takim razie przejechać rowerem całe jezioro dookoła? Na domknięcie pętli istnieją dwa popularne sposoby.

 1. Rejs statkiem lub gondolą Niedzica - Czorsztyn (opcja bezpieczna)

  Zdecydowana większość cyklistów wybiera rejs po Jeziorze Czorsztyńskim ze względu na dwie kwestie. Po pierwsze, jest to bezpieczniejszy wariant dla rowerzystów, szczególnie rodzin z dziećmi. Po drugie, jest to po prostu bardzo ciekawa atrakcja. Z pokładu statku lub gondoli można podziwiać przepiękne widoki na jezioro, oba zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz wspaniały górski krajobraz okalający nas ze wszystkich stron. W podróż można wybrać się statkiem lub gondolą.

  Pomiędzy Niedzicą a Czorsztynem kursują dwa statki:

  • Dunajec - statek pasażerski napędzany przez koła umieszczone po jego bokach,
  • Halny - statek pasażerski napędzany klasyczną śrubą.

  Są to duże jednostki pływające zdolne pomieścić kilkadziesiąt osób. Mają dwa pokłady - jeden zadaszony w razie niepogody oraz jeden słoneczny, z którego można podziwiać widoki. Pływają co 20 minut.

  Drugą opcją jest gondola (tzw. Czorsztynianka). Jest to mała łódź z zadaszeniem, na której naprawdę poczujecie bliskość wody. Te z kolei wypływają co 15 minut, a w praktyce gdy zbierze się grupa kilku chętnych.

  Rowerzyści są mile widziani na wszystkich pokładach jednostek pływających. Gondole, mimo swojej małej pojemności, chętnie zabierają nawet rowery z przyczepkami dziecięcymi. Jednorazowo gondola jest w stanie zabrać 8 rowerów.

  Ile kosztuje statek i gondola na Velo Czorsztyn z Niedzicy do Czorsztyna?

  Cennik rejsów statkiem na Velo Czorsztyn:

  • Dorośli - 10 zł od osoby (jedna strona), 20 zł w obydwie strony
  • Dzieci - od 4 do 15 lat - 9 zł (jedna strona), 18 zł w obydwie strony
  • Dzieci do 4 lat - gratis
  • Rowerzyści 15 zł (jedna strona).

  Cennik rejsów gondolą “Czorsztynianka” dla rejsów między zamkami:

  • Dorośli – 10 zł od osoby (jedna strona), 20 zł w obydwie strony
  • Dzieci – od 3 do 10 lat 9 zł (jedna strona), 18 zł w obydwie strony
  • Dzieci do 3 lat - gratis
  • Rowerzyści 15 zł ( jedna strona)

  Cenniki na miejscu mogą się różnić. Dla grup zorganizowanych przewidziano rabaty.

  Jakie są godziny kursowania promów i gondol na Velo Czorsztyn?

  Statki oraz gondole “Czorsztynianki” kursują codziennie od 1 maja do 30 września:

  • w godzinach 9:00 – 18:00 w sezonie (od 1 lipca do 31 sierpnia)
  • 10:00 – 16:00 poza sezonem (od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 września).

  Warto więc wziąć pod uwagę, że wybierając się na Velo Czorsztyn późną jesienią lub wczesną wiosną, nie skorzystamy z tej opcji zamknięcia pętli.

  Przed udaniem się na rejs w Niedzicy lub po przypłynięciu z Czorsztyna warto na chwilę zboczyć ze szlaku i udać się na Zaporę Wodną na Jeziorze Czorsztyńskim. To jeden z popularnych punktów widokowych, które warto odwiedzić.

 2. Przejazd drogą publiczną Niedzica - Sromowce Wyżne - Przełęcz Osice - Czorsztyn (opcja niebezpieczna)

  Jeżeli chcemy domknąć pętlę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, poruszając się rowerem, jest taka możliwość, jednak nie jest to opcja szczególnie popularna. Nie istnieje specjalnie do tego przeznaczona droga, ze względu na to, że po północno-wschodniej części jeziora znajduje się Pieniński Park Narodowy i nie wyrażono zgody na zbudowanie szlaku w tym miejscu. Turysta rowerowy, chcąc przejechać całą pętlę o własnych siłach, musi wybrać drogę publiczną o dużym natężeniu ruchu samochodowego (szczególnie w sezonie). Z Niedzicy należy przejechać na dół w kierunku Sromowców Wyżnych (ok. 580 m n.p.m.). Następnie trzeba podjechać na Przełęcz Osice (668 m n.p.m.) i stamtąd skierować się dalej w kierunku Czorsztyna. Lepiej więc wybrać się w odwrotnym kierunku, wówczas zjeżdżając od strony Czorsztyna do Sromowców i stamtąd pod górę do Niedzicy. Całość mierzy ok. 11 km. W niektórych miejscach na tej trasie można podziwiać naprawdę ładne widoki, jednak nie można zapominać, że ten wariant przejazdu jest dość niebezpieczny. Droga nie ma pobocza (choć obecnie - 08.2022 - powstaje ono na podjazdach), jest dużo zakrętów i przewyższeń (podjazdów i zjazdów). Odradza się tutaj podróżowanie rodzinom z dziećmi. Poza narażeniem się na niezadowolenie kierowców, możemy to okupić niepotrzebnym stresem. Niestety, nic nie zapowiada, by miała się w najbliższym czasie pojawić inna, lądowa alternatywa dla rowerzystów pragnących przejechać wokół całe Jezioro Czorsztyńskie.

Dojazd do szlaku Velo Czorsztyn

 1. Jak dojechać do Velo Czorsztyn samochodem?

  Jeśli wybierasz się na Velo Czorsztyn samochodem i zależy Ci na zaparkowaniu blisko szlaku, możesz skorzystać z kilkunastu parkingów. W sezonie warto mieć na względzie, że zaparkowanie bezpłatnie graniczy z cudem, szczególnie w okolicy Niedzicy, dlatego warto rozpocząć wycieczkę rano. Jeśli jednak nie jesteś rannym ptaszkiem, najlepiej rozważyć parkowanie w pobliskich miejscowościach (Kluszkowce, Mizerna, Maniowy) i dojazd do szlaku na siodełku.

 2. Jak dojechać do Velo Czorsztyn pociągiem?

  Zwykle podróżujący pociągiem dojeżdżają z Krakowa do stacji PKP w Nowym Targu, skąd już rowerami przemieszczają się szlakiem Velo Dunajec (ok. 16 km), który prowadzi do Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie łączy się z Velo Czorsztyn. Na trasie kursują pociągi InterCity, TLK oraz Regio.

  UWAGA! Obecnie, ze względu na remonty, na odcinku z Zakopanego do Krakowa Głównego nie kursują jednak żadne pociągi. Wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową (ZKA). Busy jeżdżą kilka razy dziennie, a podróż trwa od 1h:39min do 3h:32min w zależności od wybranego przewoźnika. W Nowym Targu autobusy zwykle odjeżdżają z przystanku przy wyjściu z dworca PKP w stronę miasta, przy ul. Kolejowej (wjazd pod Dworzec od ul. Ludźmierskiej), jednak koniecznie należy sprawdzić tę informację samodzielnie, gdyż zależy ona od przewoźnika i dnia podróży. Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że w obecnej sytuacji przewóz rowerów nie jest możliwy.

  Skorzystaj z wyszukiwarki połączeń PKP: https://portalpasazera.pl/Wyszukiwarka/Index

 3. Jak dojechać do Velo Czorsztyn autobusem?

  Pomiędzy Krakowem a Nowym Targiem kursują autobusy FlixBus. Koszt przejazdu waha się zazwyczaj między 28 a 62 zł, a podróż trwa nieco ponad 1,5h. Większość pojazdów jest wyposażona w uchwyty przeznaczone do przewozu rowerów. Zamontowano je z tyłu, na zewnątrz autobusu i są w stanie zabrać jednorazowo do 5 rowerów. Aktualna dodatkowa opłata za zabranie roweru to 37,99 zł. Więcej przeczytasz na stronach Flixbus: https://www.flixbus.pl/uslugi/przewoz-rowerow

  Na trasie funkcjonuje też kilku innych przewoźników. Możesz łatwo wyszukać ich oferty w Internecie, wpisując “Kraków Nowy Targ”.

Atrakcje w okolicy "Velo Czorsztyn"

 • Jezioro Czorsztyńskie - Zbiornik wodny na Dunajcu, który powstał przez spiętrzenie wody. Dużą popularnością turystów cieszy się główna zapora.
 • Zapora wodna Niedzica - Zapora przeciwpowodziowa, dzięki której powstało Jezioro Czorsztyńskie. Rozciąga się z niej piękny widok na okolicę, jezioro, góry i zamki.
 • Zamek Dunajec - Zamek został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku. Położona na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego.
 • Kościół św. Michała Archanioła - Kościół wybudowany w II połowie XV w. na miejscu starszej świątyni z XIII wieku.
 • Zamek w Czorsztynie - Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem (obecnie nad Jeziorem Czorsztyńskim) w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Najczęstsze pytania

Jaką długość ma Velo Czorsztyn?

Długość Velo Czorsztyn to ok. 27,3 km. Warto pamiętać, że jest to długość szlaku, a nie pętli wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Cały przejazd dookoła jeziora ma około 38,5 km i wiedzie przez drogę publiczną z dużym natężeniem ruchu samochodowego, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Jaka jest nawierzchnia na Velo Czorsztyn?

Velo Czorsztyn to szlak w pełni asfaltowy.

Czy Velo Czorsztyn to ścieżka rowerowa?

Velo Czorsztyn to droga pieszo - rowerowa, więc warto mieć na względzie, że to piesi mają na niej pierwszeństwo. Zimą droga funkcjonuje jako narciarska.

Czy Velo Czorsztyn jest dobrze oznakowany?

Velo Czorsztyn jest w miarę dobrze oznaczonym szlakiem, jednak wiele osób uważa, że w niektórych momentach łatwo się zgubić, szczególnie ze względu na przewagę oznaczeń Velo Dunajec. Stąd warto wesprzeć się nawigacją ze śladem GPX. Znajdziesz go na górze strony pod przyciskiem “Pobierz plik GPX”.

Co warto zobaczyć na Velo Czorsztyn?

Do największych atrakcji Velo Czorsztyn zalicza się: Zamek w Niedzicy, Zapora na Jeziorze Czorsztyńskim, Zamek w Czorsztynie, plaże czorsztyńskie, Kościół w Dębnie wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach.

Gdzie zacząć Velo Czorsztyn?

Rozpoczynając od strony Czorsztyna w kierunku Niedzicy, czeka nas ok. 90-metrowy podjazd o nachyleniu sięgającym 7,1%. Wiele osób podprowadza rowery w tym miejscu. Jadąc w przeciwnym kierunku, pokonujemy dłuższy, 120-metrowy, podjazd jednak tutaj nachylenie jest mniejsze. Z tego względu wiele osób poleca rozpocząć podróż w Niedzicy. Tak naprawdę na Velo Czorsztyn można jednak wjechać w wielu miejscach, dojeżdżając drogami dojazdowymi z okolicznych miejscowości. Można nimi także opuścić trasę, gdy potrzebujemy przerwać wycieczkę.

Czy szlak Velo Czorsztyn jest trudny?

Nie, Velo Czorsztyn bez problemu przejedzie każdy rowerzysta. Stopień trudności szlaku można ocenić jako niski. Trudność sprawia jedynie jeden ostry, lecz krótki podjazd w okolicy Falsztyna po południowej stronie Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie nachylenie sięga w najgorszym momencie 7,1%. Wystarczy jednak dostosować czas przejazdu do swojej formy.

Czy dzieci dadzą radę przejechać Velo Czorsztyn?

Długość szlaku pozwala nawet małym dzieciom przejechać szlak na własnych rowerach. Na uwadze należy mieć tylko odpowiednie rozłożenie trasy w czasie, a w okresie letnim spory ruch.

Czy Velo Czorsztyn to szlak bezpieczny dla rodzin z dziećmi?

Tak, szlak rowerowy Velo Czorsztyn jest uważany za zdecydowanie bezpieczny dla rodzin z dziećmi. Przy trasie znajdują się barierki ochronne. W okresie letnim należy uważać na spory ruch, ponieważ szlak jest bardzo popularny.

W jaki sposób dokończyć pętlę na Velo Czorsztyn?

Pętlę wokół Jeziora Czorsztyńskiego możemy domknąć na dwa sposoby. Rowerzyści najczęściej rekomendują podróż promem lub gondolą. Promy kursują między małym portem pod Zamkiem w Niedzicy oraz obok Zamku w Czorsztynie. Przewoźnicy są otwarci na rowerzystów. Ambitniejsi i odważniejsi mogą zamknąć pętlę po drodze dla aut: Niedzica - Sromowce Wyżne - Przełęcz Osice - Czorsztyn (lub odwrotnie). Jest to droga o dużym natężeniu ruchu z kilkoma trudnymi podjazdami i zjazdami. Nie uważa się jej za zbyt bezpieczną dla ruchu rowerowego.

Czy na Velo Czorsztyn są wypożyczalnie rowerów?

Przy Velo Czorsztyn znajduje się bardzo dużo wypożyczalni rowerowych. Rowery można zwykle wypożyczać na godziny lub cały dzień. Koszt wypożyczenia roweru na cały dzień to ok. 60 zł. W ofercie często można znaleźć także rowery elektryczne.

Czy na Velo Czorsztyn znajdują się miejsca odpoczynku?

Tak, na trasie rowerzyści mogą odpocząć w 11 wybudowanych dla tego celu miejscach - tzw. MOR (Miejsca Obsługi Rowerzystów). Znajdziecie na nich stojaki do rowerów, ławki, altany i opowieści o okolicy. Można usiąść, napić się, pożywić i podziwiać widoki. W pobliżu miejscowości znajdziemy także punkty gastronomiczne.

Gdzie zaparkować auto przy Velo Czorsztyn?

Wybór parkingu oczywiście będzie zależał od punktu, który obierzemy za start. Najwięcej parkingów znajduje się w Niedzicy. Na ul. Zamkowej obok Kaplicy św. Andrzeja jest nawet parking bezpłatny, ale w sezonie trudno trafić tam na wolne miejsce, poza wczesnym rankiem. Za parkowanie na cały dzień zapłacicie nie mniej niż 15 zł. Parking znajduje się także przy kościele w Dębnie oraz w Czorsztynie, Maniowach, Kluszkowcach.

Jak dojechać pociągiem na Velo Czorsztyn?

Dojazd pociągiem na Velo Czorsztyn jest stosunkowo łatwy. Wysiadamy na stacji Nowy Targ i stamtąd jedziemy przez ok. 16-20 km Velo Dunajec, który zaprowadzi nas do pętli Wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Obecnie ze względu na remonty na trasie kursuje Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (6)

 • Bardzo fajnie poprowadzona trasa rowerowa. Stan ścieżki rowerowej jest dobry. Są miejsca gdzie trzeba uważać, np. hamowanie zjeżdżając czerwonym asfaltem. Widoki są przepiękne. Warto przejechać nie tylko raz!

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Bardzo widokowa pętla wokół Jeziora Czosrsztyńskiego ścieżka poprowadzona wzorowo tylko polecam omijać w weekendy w czasie sezonu bo ludzi multum i nawet nie ma jak ominąć i nie chodzi tylko o rowerzystów tylko sporo pieszych chodzi a i na kilku fragmentach stromo więc kto nie ma kondycji do podjazdów musi zejść z roweru (rodziny z dziećmi )

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 5
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: szosa
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Widoki po południowej stronie są rewelacyjne. Szkoda że pętla nie jest zamknięta. Jest kilka cięższych podjazdów.

  ogólna ocena:
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 5
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Przejechalismy z żoną na rolkach odcinek północny. Trasa piękna widokowo, jednak wymagająca pewnych umiejętności rolkarskich. POczątkującym zdecydowanie odradzam. Zalety - piekne widoki, malowniczo poprowadzona ścieżka, śpiew ptaków. Wady - kamyczki, które moga dostać się miedzy kółka i momentami dość wymagające zjazdy i podjazdy. W drugim podejściu spróbujemy zamknąć pełną petlę, mimo trudności w przejechaniu mostów na Białce i Dunajcu. A tu krótka relacja video na YT: https://youtu.be/MTwamO0iFWo

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Tu jest przepięknie. Jechaliśmy 7 maja w sobotę, deszcz złapał nas dwa razy i dzięki temu było bardzo luźno na trasie. Jest kilka podjazdów, zwłaszcza na tej części której brakuje na planie aby domknac kółko, pomiędzy Czorsztynem a Sromowcami i potem przed Nidzicą. Do tego ostry ale krótki Falsztyn. Wszystko to jest rekompensowane przez przepiękne widoki, zwłaszcza w zachodniej części trasy. Można trochę wydłużyć trasę do Sromowcow Niżnych i na przykład wrócić po stronie Słowackiej. Polecamy zjeść u Blondyna w Podbrzeziu.

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 1
  widoki/krajobraz: 1
  ruch samochodów: średni
  rekomendowany rower: szosa
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Szlak z przepięknymi widokami. Raczej prosty za wyłączeniem jednego, ale konkretnego podjazdu :) Polecam też skorzystanie z przeprawy statkiem, którym możemy wrócić do początku trasy. Jeśli ktoś chce objechać całe jezioro dookoła jak najbardziej istnieje taka możliwość i należy doliczyć do tego szlaku ok 15 km. Niestety odcinek ten prowadzi po drogach publicznych.

  ogólna ocena:
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 1
  widoki/krajobraz: 4
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: szosa
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa