Zapora wodna Niedzica

atrakcja

Zapora wodna na Jeziorze Czorsztyńskim (Zapora Niedzica/Zapora Czorsztyńska) - to zapora wybudowana w latach 1970-1997 w pobliżu Niedzicy, której celem jest ochrona doliny Dunajca przed powodziami. Utworzenie zapory oznaczało jednocześnie powstanie sztucznego zbiornika, którym jest Jezioro Czorsztyńskie i mniejszego Zbiornika Sromowskiego po jej wschodniej stronie. Zapora spiętrza wody przepływającego tędy Dunajca, a urządzenia spustowe, w które jest wyposażona, umożliwiają zrzut wody w tempie ponad 2 tys. m. sześciennych na sekundę. Nad działaniem zbiornika czuwa Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, gdyż Zapora pełni także funkcję elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 90,5 MW. Wysoka na 56 m i długa na 404 m jest jednym z najlepszych punktów widokowych na jezioro, oba Zamki - w Niedzicy i Czorsztynie - i okoliczne góry. Turyści mogą spacerować po niej bezpłatnie szerokim na 7 m chodnikiem.

Z Zaporą wiąże się bardzo ciekawa historia, którą często można usłyszeć od miejscowych i od flisaków podczas spływów tratwami. Jej budowa, włącznie z opracowywaniem planów i projektów trwała niemal 30 lat, a oddana została do użytku na chwilę przed powodzią tysiąclecia. Można tu mówić o wielkim szczęściu, bo szacuje się, że zapora uchroniła wówczas X miejscowości, a koszt jej budowy zwrócił się już w pierwszych dniach jej funkcjonowania. Pozostałe korzyści, jakie wynikają z istnienia zapory to zapewnienie nieprzerwanego dostępu wody pitnej dla pobliskich miejscowości, co wcześniej, w okresach susz, zdarzało się być problematyczne. Ustabilizował się także poziom samego Dunajca, dzięki czemu po rzece bez przeszkód mogą pływać tratwy, a turyści korzystać z tradycyjnego spływu Dunajcem.

Wstęp na Zaporę jest bezpłatny i dostępny cały rok. Zapora jest przeznaczona dla ruchu pieszego, rower należy prowadzić. To świetny punkt widokowy, na którym można zrobić wiele pięknych zdjęć. W sezonie letnim bardzo tłumnie odwiedzana atrakcja turystyczna.

Szlaki rowerowe w pobliżu