Trasy rowerowe w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy jest obszarem o wybitnych walorach przyrodniczych w skali wykraczającej poza Polskę, a nawet Europę. Stawy rybne, podmokłe łąki i lasy to nie tylko siedliska dla bogatej fauny, ale i wspaniałe warunki do turystyki w stylu slow travel.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to największy ze wszystkich 125 parków krajobrazowych w Polsce – zajmuje ponad 87 tysięcy (!) hektarów, z czego ponad 70 tysięcy przypada na województwo dolnośląskie, a 17 tysięcy – na wielkopolskie. To nie koniec „naj” o Dolinie Baryczy: Stawy Milickie to największy ornitologiczny rezerwat w kraju. Jednocześnie jest to jeden z 24 akwenów wpisanych na światową listę Living Lakes. Łącznie na terenie Doliny Baryczy znajduje się 6 rezerwatów. Odnotowano tutaj obecność blisko trzystu gatunków ptaków!

Stawy Milickie to również największy kompleks stawów hodowlanych w Europie. Tradycja hodowli karpia milickiego sięga ośmiuset lat.

Barycz sama w sobie również jest unikatowa: jest nazywana najbardziej leniwą rzeką w Polsce (z najniższym spadkiem oraz zjawiskiem bifurkacji), a w jej wodach zamieszkują 33 gatunki ryb.

Zwierzęciem-symbolem Parku jest jednak nie karp milicki, a ptak: bąk.

Dolina Baryczy – ciekawostki i atrakcje

Przy stawach w wielu miejscach ustawione są wieże obserwacyjne i czatownie – specjalne wiaty do podglądania życia ptaków. W Przygodzicach znajduje się bodaj najsłynniejsze gniazdo bocianów, które można obserwować online.

Jesienią, w czasie odławiania karpia, obchodzone są Dni Karpia: to aż 10 tygodni od września do listopada z mnogością imprez towarzyszących.

Kolorowy Szlak Karpia nie jest wprawdzie trasą rowerową w dosłownym znaczeniu, niemniej musimy o nim wspomnieć. Na Kolorowy Szlak Karpia składa się 30 wielkich kolorowych karpi – figur postawionych w najciekawszych miejscach regionu, zarówno przy zabytkach (np. zabytkowy młyn w Niesułowicach czy Zespół Pałacowy w Goszczu), miejscach przyrodniczych (np. wieża Ptaków Niebieskich nad stawem Grabownica, Centrum Edukacyjne w Rudzie Sułowskiej), jak i innych atrakcjach (np. park linowy w Odolanowie, przystań kajakowa w Miliczu). Do odwiedzania obiektów na Kolorowym Szlaku Karpia dodatkowo zachęca możliwość zbierania punktów w aplikacji Doliny Baryczy lub pieczątek na specjalnej mapce z karpiami.

Sercem Doliny Baryczy jest Milicz. Atrakcje tylko tej jednej miejscowości zapełnią co najmniej jeden dzień zwiedzania, dlatego wymieńmy tylko parę przykładów: Muzeum Bombki, Pałac i Park Maltzanów, Centrum Bioróżnorodności przy Zalewie Rekreacyjnym, akwarium plenerowe…

Miłośnicy zabytków znajdą tutaj imponujące drewniane budowle oraz okazałe pałace pamiętające czasy świetności dawnych rodów, które kształtowały historię regionu. Ciekawostkami są unikatowe domy z rudy darniowej, szachulcowe kościoły i wciąż działające, choć zabytkowe, jazy wodne. W Krośnicach działa Krośnicka Kolej Wąskotorowa.

W Dolinie Baryczy działa inicjatywa Dolnośląska Kraina Rowerowa, dzięki której region jest nie tylko promowany, ale i świetnie zaopatrzony w stacje naprawcze dla rowerów, mapki czy stojaki rowerowe przy obiektach odwiedzanych przez turystów.

Dolina Baryczy – szlaki rowerowe

Dolina Baryczy oferuje rowerzystom aż 527 kilometrów szlaków, a ponadto szlaki kajakowe, piesze i konne. Te tereny są zdecydowanie przyjazne do turystyki rowerowej, również z dziećmi: jest dość płasko, niewielkie podjazdy występują jedynie w okolicach Krośnic i Cieszkowa. Na ścieżkach nieutwardzonych trudno o kamienie czy piach, a drogi lokalne należą do tych mało uczęszczanych. Część dolnośląska jest bardziej zalesiona, a w części wielkopolskiej dominują raczej pola uprawne.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne szlaki rowerowe w Dolinie Baryczy.

Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej

Ten szlak jest chyba najbardziej popularną trasą rowerową w Dolinie Baryczy. Nie bez powodu: trasa oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy i liczne atrakcje po drodze, ale przede wszystkim wiele kilometrów ścieżki odseparowanej od ruchu drogowego z doskonałą nawierzchnią i dobrym oznakowaniem. Przy Trasie na rowerzystów czekają pięknie zaprojektowane wiaty turystyczne oraz ekspozycje związane z wąskotorówką. Szlak jest poprowadzony nasypem dawnej wąskotorówki od Żmigrodu przez Milicz do stawu Grabownica, łączna długość to 44 km.

Zobacz przebieg szlaku Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej.

Dolina Baryczy - szlak pomarańczowy

Szlak pomarańczowy jest głównym i zarazem najdłuższym szlakiem rowerowym Doliny Baryczy. Został poprowadzony wzdłuż Baryczy na odcinku od miejscowości Kędzie (niedaleko Żmigrodu) aż do Antonina. Szlak jedynie miejscami odsuwa się od rzeki, aby odwiedzić wyjątkowo atrakcyjne miejsca w pobliżu. Jego długość wynosi 95 km.

Zobacz przebieg szlaku pomarańczowego Doliny Baryczy.

Dolina Baryczy – inne szlaki rowerowe

Oprócz ścieżki rowerowej Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej oraz szlaku pomarańczowego, w Dolinie Baryczy jest wytyczonych kilkanaście lokalnych szlaków rowerowych o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, zarówno liniowe, jak i w formie pętli. Szlaki te powstają na ogół w oparciu o walory przyrodnicze regionu, ale znajdziemy również szlaki tematyczne, jak np. Szlak Grodzisk, Kapliczek i Krzyży Pokutnych – pętla o długości 48 km w okolicach Żmigrodu. Szlaki te prowadzą drogami leśnymi lub lokalnymi o znikomym natężeniu ruchu samochodowego. Stan oznakowania szlaków jest niestety bardzo różny.

Dolinę Baryczy przecina również fragment międzynarodowego szlaku długodystansowego Euro Velo 9 Adriatyk – Bałtyk.

Najczęstsze pytania

Jak są oznakowane szlaki w Dolinie Baryczy?

Lokalne szlaki rowerowe w Dolinie Baryczy są oznakowane najczęściej symbolem roweru na białym tle, namalowanym na drzewach itp. obiektach. Nie wszystkie szlaki mają odświeżone i aktualne oznakowanie w terenie.

Jaką długość mają szlaki rowerowe w Dolinie Baryczy?

Na obszarze Doliny Baryczy turyści mają do dyspozycji 527 km oznakowanych tras rowerowych.

Jaki rower do Doliny Baryczy?

Na wycieczki w Dolinie Baryczy odpowiedni będzie każdy rodzaj roweru, również rowery z przyczepkami. Wiele tras świetnie nadaje się dla rowerów szosowych.

Czy szlaki w Dolinie Baryczy są trudne?

Szlaki rowerowe w Dolinie Baryczy należą do łatwych. Podjazdy, jeżeli są – to raczej łagodne, a nawierzchnie terenowe – przyjazne (nie ma odcinków ani „technicznych”, ani wąskich, ani piaszczystych).

Jaka jest nawierzchnia szlaków rowerowych w Dolinie Baryczy?

Nie licząc ścieżki rowerowej Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej, szlaki w Dolinie Baryczy są poprowadzone wygodnymi drogami leśnymi oraz mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi.

Jak dojechać do Doliny Baryczy?

Do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy najszybciej dojechać samochodem, co zajmuje około godziny czasu z kierunku Wrocławia i niewiele dłużej – od strony Poznania. Pociągiem na teren Doliny Baryczy można dojechać m.in. do miejscowości: Żmigród, Milicz, Twardogóra, Antonin, Odolanów. Najlepiej skomunikowana miejscowość w okolicy to Ostrów Wielkopolski.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się