Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10

Długość: 539.6 km

Suma podjazdów: 940 m

Suma zjazdów: 952 m

Maksymalna wysokość: 68 m n.p.m.

Minimalna wysokość: -4 m n.p.m.

Velo Baltica jest trasą wchodzącą w skład szlaku Eurovelo 10 (trasa rowerowa R 10), który poprowadzono wokół Morza Bałtyckiego. Jej przebieg w terenie pokrywa się częściowo również ze szlakiem Żelaznej Kurtyny EuroVelo 13. Aktualnie nazwa Velo Baltica jest używana tylko przez województwo zachodniopomorskie ale jest to nazwa na tyle fajna, że będziemy używać ją do całości trasy EV 10/13 przebiegającą przez Polskę :)

Uwaga. Trasa nie jest jeszcze w pełni ukończona. W niektórych miejscach trwają jeszcze prace budowlane.

Velo Baltica (EuroVelo 10/13, Trasa Rowerowa R10) rozpoczyna się w Świnoujściu, wiedzie wzdłuż Bałtyku, przez Ustkę, Łębę, Puck, Trójmiasto aż do Elbląga. Prowadzi przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Jej całkowita długość wynosi 540 km, co nie znaczy, że trzeba tę odległość pokonać w całości. Szlak jest podzielony na krótsze etapy, które można pokonywać niezależnie. Żeby zmierzyć się z całą trasą, trzeba się odpowiednio przygotować. Pojedyncze odcinki można zaplanować nawet jako jednodniową wycieczkę rodzinną.

Szlak ma zmienną nawierzchnię, ale w większości będziemy jechać po bruku lub asfalcie. Są także odcinki, na których musimy się liczyć z nierównościami. Niektóre fragmenty trasy wiodą bezpośrednio przy plaży. W miastach znajdujących się na każdym etapie wyprawy jest mnóstwo atrakcji turystycznych, które co roku przyciągają rzesze turystów, warto więc zaplanować dłuższy postój, by je odwiedzić.

Planując wycieczkę warto uwzględnić szlaki łącznikowe:

Słynne Kluki

Kiedyś szlak EuroVelo 10/13 (dawniej R10) przebiegał przez Kluki i Słowiński Park Narodowy. Jednak ten odcinek bywa okresowo nieprzejezdny ze względu na podmokły teren i z tego względu zmieniono przebieg.

Mimo to, legendarne bagna w Klukach cały czas przyciągają rowerzystów, którzy chcą podjąć pewne wyzwanie i na własne oczy sprawdzić czy jest tak ciężko jak piszą w internecie. Dla wszystkich tych, którzy nie chcą jechać przez błoto, brodzić po kostki w wodzie, walczyć z owadami, poleca się jechanie po oficjalnym szlaku, który omija Kluki.

Atrakcje w okolicy "Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10"

 • Latarnia Morska Świnoujście - Najwyższa latarnia morska w całym basenie morza Bałtyckiego. Jedna z najwyższych latarń morskich na świecie.
 • Woliński Park Narodowy - Park Narodowy znajdujący się pomiędzy Zalewem Szczecińskim i Zatoką Pomorską. Ma powierzchnie 10 937 ha.
 • Ruiny kościoła w Trzęsaczu - Ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku.
 • Latarnia Morska Kołobrzeg - Wysokość latarni to 26 m.
 • Port w Ustce - Port morski nad Morzem Bałtyckim, w ujściu rzeki Słupi. Port obsługuje statki rybackie, turystyczne i jednostki sportowe. Historia portu sięga XIV wieku.
 • Słowiński Park Narodowy - Park Narodowy utworzony 1 stycznia 1967 roku. Zajmuje powierzchnię 327,44 km². Charakterystycznymi elementami są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.
 • Latarnia Morska Stilo - Latarnia morska położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo). Wybudowano ją w tej okolicy z powodu wejścia na mielizny i wyrzucenia na brzeg wielu statków na przełomie XIX i XX w.
 • Rezerwat przyrody Beka - Faunistyczny rezerwat przyrody na Pobrzeżu Kaszubskim nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Znajduje się w okolicach pochłoniętej przez morze miejscowości Beka. Pozostałościami tej osady są kamienne fundamenty i drewniany krzyż na brzegu Zatoki Puckiej.
 • Bałtycki Terminal Kontenerowy - Budowę terminalu rozpoczęto w 1976 i został on zlokalizowany na obszarze tzw. portu zachodniego w Gdyni.
 • Molo Południowe - Pirs o długości 626,45m znajdujący się w Gdyni, w dzielnicy Śródmieście, wybudowany w latach 20. XX wieku. Cumują przy nim statki pasażerskie, tramwaje wodne (rejsy do Helu i Jastarni), żaglowce, w tym szkoleniowy „Dar Młodzieży”, żaglowiec muzeum „Dar Pomorza” oraz okręt – muzeum ORP „Błyskawica”.
 • Klif Orłowski - Stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni. Znajduję się w granicach dzielnicy Redłowo. Na skutek abrazji ściana urwiska cofa się średnim tempie 1 m rocznie.
 • Sopot - Kurort nadmorski i uzdrowisko. Znanym z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.
 • Gdańsk - Główne Miasto - Reprezentacyjna część gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Tworzy zwarty zespół zabytkowy gdzie znajduje się większość zabytków miasta. Bazylika Mariacka, Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej (ul. Długiej i Długiego Targu).
 • Śluza w Przegalinie - Śluza umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły. Składa się z dwóch śluz: czynnej „Południowej” (powstałej w latach 1975–1982) i nieczynnej od roku 1992 „Północnej” (oddanej do użytku w roku 1895).

Najczęstsze pytania

Czym się różni EuroVelo 10 od Trasy Rowerowej R10?

Niczym :) Trasa Rowerowa R10 jest starą nazwą trasy. Od pewnego czasu trwają prace modernizujące szlak i podnoszące jego standard do jakości "EuroVelo". Można się także spotkać z nazwą Velo Baltica.

Jaka jest długość szlaku Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10?

Lączna długość szlaku Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10 to około 540 km.

Czy Szlak Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10 jest oznakowany?

Szlak Velo Baltica jest częścią szlaku EuroVelo 10 (dookoła basenu Morza Bałtyckiego) oraz pokrywa się ze szlakiem EuroVelo 13 (szlak Żelaznej Kurtyny). Dlatego szlak jest oznakowany pomarańczowymi tabliczkami z numerami 10 i 13. W niektórych miejscach brakuje oznakowania jednak jest to na bieżąco poprawiane.

Czy Szlak EuroVelo 10/13 - R10 prowadzi przez Kluki?

Oficjalna trasa omija wieś Kluki i okoliczne bagna. Jednak wielu rowerzystów decyduje się jechać przez Kluki i Słowiński Park Narodowy. Należy liczyć się z bardzo ciężkim terenem.

Kiedy najlepiej przejechać EuroVelo 10/13 (R10)?

Szlak cieszy się bardzo dużą popularnością. Do tego w sezonie letnim nad Bałtykiem jest sporo turystów przez co na trasie bywają spore tłumy. Optymalnymi miesiącami są czerwiec i wrzesień. Można liczyć na dobrą pogodę i w miarę pusty szlak.

Jak ominąć Kluki?

Oficjalny szlak EuroVelo 10/13 (R10) omija Kluki od południa i prowadzi przez Główczyce.

Ile km ma trasa R10 - Eurovelo 10/13?

Trasa ma około 540 km. Prowadzi od Świnoujścia aż do Elbląga.

Opinie użytkowników

Dodaj swoją opinie
 • Przejechany 3 razy, w wakacje 2014, 2017 i 2022. W tym roku z przyczepką. Widać, że samorządy mocno inwestują, coraz więcej dobrej nawierzchni, poprawia się też spójność. W zachodniopomorskim jest zdecydowanie lepiej, tak do Ustki głównie asfalt i ładny szuter. W pomorskim jest różnie, południowy objazd Kluk jest na razie słaby no i piachy przed Łebą. Do przejechania za 5 lat.
  ogólna ocena: 5
  trudność: 4
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: średni
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Przejechałem w czerwcu 2022 że Świnoujścia na Hel. W porównaniu z poprzednim rokiem nawierzchnia została poprawiona, niestety gryzem czyli piasek z kamyczkami. Praktycznie wyklucza to rowery szosowe, chyba że że wzmocnionymi oponami. Przestrzegam aby zabrać oprócz gum niezbędne części zapasowe, nie uświadczycie serwisu tym bardziej w sobotę czy niedzielę. Ja złamałem trzy szprychy w sobotę po południu w okolicach Rowów. Uratował mnie Starszy Pan w ostatniej wypożyczalni rowerów w Rowach. Co do szlaku jest piękny, szczególnie zachodnią i środkowa część. Przyznam, że była to moja podróż życia. Jak dotąd. Dziennie osoby sporadycznie jeżdżące mogą przejechać ok. 60-80 km. Polecam.
  ogólna ocena: 4
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Jechałem z Gdyni do Łeby przez Władysławowo. Trzeba sobie powiedzieć, że morze (zatokę właściwie) widać na pierwszym odcinku. Od Władysławowa morza chyba nie widziałem. Musiałem w okolicach Dębek zjechać jakieś 300 metrów. W każdym razie z samej ścieżki widoki są leśno-polne. Poza tym jest słabo oznakowana, aczkolwiek poprowadzone mało uczęszczanymi trasami. Gdzieś za Jastrzębią Górą trasa odbija od morza na 2-3 km i przez kolejne długie kilometry pedałujemy po zupełnie nieciekawych polach, wsiach etc. Gdybym jechał ponownie, to bym szukał jakieś ścieżki bliżej morza na tym odcinku. Ogólnie polecam, ale z relacji innych wiem, że ładniej jest na pozostałych odcinkach szlaku.
  ogólna ocena: 3
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 3
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie
 • Fantastyczny szlak. Dla każdego, kto planuje przejechać go po raz pierwszy mam kilka wskazówek: 1. Warto pojechać w czerwcu - dni są długie, a szlak jeszcze w miarę pusty. W wakacje tłok na szlaku oraz nad Bałtykiem jest straszny i zdecydowanie psuje radość z podróży. 2. Nie zna życia kto nie jechał przez Kluki. Polecam przejazd starym szlakiem przez bagna, przy czym zaznaczam, że bywa ciężko, zdecydowanie nie zabierajcie tam dzieci!! Błoto i muchy ludożercy skutecznie uprzykrzają podróż. Słabsi zawodnicy zaczynają tam jednać się ze stwórcą i prosić by cierpienie już się skończyło. Niemniej później można się chwalić pokonaniem Piekła w klukach!! 3. Nie odpuszczajcie Mierzei Wiślanej!! To najpiękniejszy kawałek wybrzeża!!
  ogólna ocena: 5
  trudność: 1
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się