Trasa rowerowa Green Velo

Pobierz GPX

Długość: 1887.5 km

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to wyjątkowa trasa na mapie Polski, która wiedzie przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju. Jej łączna długość wraz z łącznikami to blisko 2000 km. Prowadzi wzdłuż wschodniej granicy kraju. Decydując się na ten szlak, można przeżyć ciekawą przygodę i poznać nieco bliżej kulturę województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Przejeżdża się przez pięć parków narodowych i szereg parków krajobrazowych. Szlak rowerowy Green Velo jest dobrze oznakowany, a swoją podróż można rozpocząć w dowolnym miejscu.

Dużą część trasy stanowią drogi o niewielkim natężeniu ruchu. Oprócz tego 590 km (29% długości trasy)  stanowią drogi leśne, a przez 180 km  (9% długości trasy) jedzie się dolinami rzek. Przez to, że szlak jest prowadzony głównie przez tereny nizinne, większość trasy stanowi doskonałą propozycję dla osób zainteresowanych rekreacyjną turystyką rowerową. Większej wprawy, kondycji i roweru dostosowanego do trudniejszej nawierzchni potrzeba w okolicach Rzeszowa i Podgórza. Ze względu na długość trasy nie bez znaczenia jest obecność Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR), wiat, ławek i tablic informacyjnych.

Najczęstsze pytania

Czy szlak Green Velo jest oznakowany?

Szlak jest oznakowany na całej długości metalowymi tabliczkami koloru pomarańczowego (znaki R4) z czarnym rowerem oraz logiem szlaku Green Velo. Oprócz tego można znaleźć inne znaki i tablice informujące o szlakach łącznikowych, miejscach odpoczynku czy nachyleniu.

Czy szlak jest trudny?

Szlak w większości jest prowadzony przez głównie tereny nizinne. Przez co jest idealny dla osób początkujących i nie wymaga dużego przygotwania kondycyjnego. Trudność się zwiększa w okolicach Rzeszowa i Podgórza.