Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Długość: 189.1 km

Suma podjazdów: 1418 m

Suma zjazdów: 1370 m

Maksymalna wysokość: 459 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 202 m n.p.m.

Nawierzchnia: mieszana; asfalt, piasek, ścieżki leśne i polne

Ten szlak rowerowy jest jednym z najstarszych w Polsce. Przebiega przez województwa śląskie i małopolskie. Trasa ma 190 km. Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w liczne zamki i pozostałości budowli warownych. Zamki w Bobolicach, Mirowie, czy Zamek Ogrodzieniec są jednymi z bardziej znanymi w naszym kraju. Historyczne budowle można podziwiać niemal od początku rozpoczynającej się przy dworcu PKP w Częstochowie trasy.

Szlak jest dosyć dobrze oznakowany, a znajdujące się przy nim tabliczki zawierają informacje o pobliskich miejscowościach, odległościach i atrakcjach. Poziom trudności jest średni, a czas jazdy rowerem szacuje się na około 11 godzin. Trzeba się zmierzyć z licznymi zjazdami i podjazdami, które mogą wystawić na próbę kondycję rowerzystów. Ze względu na malowniczą lokalizację i obecność miejsc biwakowych, parkingów, wiat, warto rozważyć wycieczkę dwudniową. Tym bardziej że na trasie znajdują się takie miejscowości, jak Podlesice, które mają dobrą bazę noclegową. Można też dojechać samochodem lub wrócić pociągiem.

Zachęcamy do odwiedzenia strony roweremposlasku.pl gdzie można przeczytać obszerną relację oraz znaleźć wiele zdjęć z wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd.

Czy szlak jest odpowiedni dla rodzin z dziećmi?

Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Trasa nie jest w całości odseparowana od ruchu samochodowego ale dzieci powinny sobie poradzić przy pomocy rodziców. Coraz więcej odcinków na śląskiej części to drogi wydzielone (asfalt lub szutrowe/leśne ścieżki). Wciąż jednak są odcinki poprowadzone drogami lokalnymi, na których ruch samochodowy może nie jest bardzo duży ale samochody ale zdarza się, że potrzeba zdyscyplinowania kierowców - np. poprzez osłonięcie dziecka jadąc obok niego (co jest dozwolone prawem). Szlak jest fizycznie wymagający. Wymaga dobrej kondycji, odpowiedniej motywacji oraz doświadczenia w jeździe po szutrach, w terenie pagórkowatym.

Jeżeli chcecie przeczytać więcej podróży z dziećmi to zapraszamy na dzieciakiwplecaki.pl

Atrakcje w okolicy "Szlak Orlich Gniazd"

 • Zamek Tenczyn - Ruiny zamku, włączony w XIV wieku do systemu tzw. Orlich Gniazd.
 • Zamek w Rabsztynie - Ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim (447,5 m). Początkowo był zamkiem drewnianym (wzmianki pochodzą z XIII w.), który następnie został przebudowany na murowany za Kazimierza Wielkiego.
 • Zamek w Bydlinie - Zamek wybudowany na wysokim i skalistym wzgórzu. Przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni chociaż pojawiły się opinie, że budowla nigdy nie była zamkiem.
 • Zamek Ogrodzieniec - Zamek położony na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Górze Zamkowej, 515,5 m n.p.m). Twierdza była doskonale wkomponowana w teren. Z trzech stron osłaniały ją wysoki skały a droga do warowni prowadziła wąską szczeliną.
 • Zamek w Bobolicach - Zamek królewski zbudowany w połowie XIV wieku, następnie przebudowywany. Warownia miała bronić Małopolskę przed najazdami ze strony Śląska, który wchodził w skład Korony czeskiej.
 • Zamek w Mirowie - Średniowieczny zamek obronny został zaadaptowany do celów mieszkalnych. Powierzchnia zamku wynosiła pierwotnie ok. 270 m2. Następnie została powiększona przez kolejnych właścicieli do 1200 m2.
 • Zamek w Olsztynie - Z zamku zachowały się wieże ( cylindryczna i kwadratowa), mury części mieszkalnej, fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice. W czasie badań archeologicznych odkryto fundamenty kuźnicy i ślady dymarek.

Najczęstsze pytania

Czy Szlak Orlich Gniazd jest oznakowany?

Szlak jest oznakowany tabliczkami R1, rower na białym tle z paskiem koloru czerwonego. Można jeszcze znaleźć stare, nieaktualne oznakowanie na drzewach i ogrodzeniach.

Czy szlak jest trudny?

Szlak Orlich Gniazd jest przeznaczony dla osób zaawansowanych. Liczne podjazdy mogą się okazać dla niektórych całkiem wymagające.

Jak dojechać na szlak?

Oba końce szlaku są dobrze skomunikowane. Do Częstochowy oraz Krakowa można dojechać pociągiem. Jadąc samochodem można zaparkować w jednej z początkowych miejscowości. Następnie po przejechaniu szlaku wrócić pociągiem.
%>

Opinie użytkowników

Dodaj swoją opinie
 • Bardzo przyjemny szlak, a zarazem dosyć wymagający ze względu na podjazdy na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Przejechanie na jeden raz wymaga przygotowania fizycznego z uwagi na podjazdy. Szlak w dużej mierze prowadzi dobrze przygotowanymi drogami asfaltowymi jak i gruntowymi. W mojej opinii pierwsza połowa szlaku jest zdecydowanie ciekawsza niż druga. Po drodze znajduje się wiele restauracji/sklepów dzięki czemu można uzupełniać braki :)
  ogólna ocena: 4
  trudność: 4
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 4
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: mtb
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się