Śląsk kojarzy się z kopalniami, górnictwem i przemysłem. Szlaki rowerowe w województwie śląskim udowadniają jednak, że ten region ma znacznie więcej do zaoferowania. Na rowerze można tutaj podziwiać zarówno krajobraz przemysłowy, jak i naturalny. Jura Krakowska-Częstochowska na Szlaku Orlich Gniazd, źródła Wisły albo zaciszne tereny na północy Śląska to tylko niektóre przykłady. Gdzie na wycieczkę rowerową na Śląsku? Jaką trasę rowerową na Śląsku wybrać?
Gdzie na rower na Śląsku?
Szlaki rowerowe w Śląskiem różnią się od siebie pod wieloma względami. Są takie, gdzie infrastruktura jest bardzo dobra i atrakcji nie brakuje, są również takie, które należy omijać. Przygotowaliśmy listę 6 oficjalnych, oznakowanych szlaków rowerowych, które oceniamy jako najciekawsze. Kryteria, jakie braliśmy pod uwagę, to: jakość dróg, atrakcyjność, przyjazność dla rodzin z dziećmi.
Oto lista 6 najciekawszych szlaków rowerowych na Śląsku:
- Szlak Orlich Gniazd
- Wiślana Trasa Rowerowa - odcinek śląski
- Żelazny Szlak Rowerowy
- Pętla rowerowa - Lasy Rudzkie
- Leśno Rajza
- Liswarciański Szlak Rowerowy
Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Rowerzyści podczas 190-kilometrowej wycieczki z Częstochowy do Krakowa mają okazję zobaczyć aż 10 zamków, czyli tytułowych Orlich Gniazd. To m.in. Zamek Tenczyn, Ogrodzieniec czy warownie w Rabsztynie, Bydlinie i Bobolicach. Jura Krakowsko-Częstochowska, malownicze wzgórza i kolorowe doliny tworzą urokliwy klimat podczas jazdy. Z drugiej strony piękne widoki trzeba czasem okupić podjazdami wymagającymi nieco siły. Jeżeli wybieracie się na Szlak Orlich Gniazd z dziećmi, weźcie to pod uwagę.
Ok. 105 km szlaku znajduje się w województwie śląskim, pozostała część biegnie w Małopolsce. Nawierzchnia szlaku jest mieszana - są tutaj zarówno dobrze przygotowane drogi asfaltowe, które dominują, jak i leśne, czasem piaszczyste ścieżki. Trasa jest dobrze oznaczona, niemniej mocno meandruje, przez co zalecamy pobrać plik GPX Szlaku Orlich Gniazd, który znajdziesz na podstronie szlaku. Póki co nie wybudowano Miejsc Odpoczynku Rowerzystów, zdarzają się jedynie wiaty turystyczne. Odpoczynek dobrze zaplanować w pobliżu miejscowości.
Szlak Orlich Gniazd jest też bardzo dobrze przemyślany pod kątem logistyki. Zarówno do Częstochowy, jak i Krajowa można w łatwy sposób dotrzeć pociągiem. Rowerzystom podróżującym z namiotem trudniej jest natomiast o znalezienie campingów na trasie. Nocleg dla rowerzystów na Szlaku Orlich Gniazd znajdziesz tutaj.
Wiślana Trasa Rowerowa - odcinek śląski
Wiślana Trasa Rowerowa na Śląsku rzeczywiście istnieje i ma się dobrze. Jej śląski odcinek mierzy 79 km. Rozpoczyna się w znanej ze skoków narciarskich Wiśle, by przez Ustroń i Czechowice-Dziedzice dotrzeć do granicy z województwem małopolskim, skąd biegnie dalej w kierunku Krakowa.
Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) to projekt, który w dużej mierze pozostał w sferze idei. WTR miała przebiegać od źródeł Wisły do jej ujścia do Bałtyku. Jak na razie w jednych województwach została przygotowana na dobrym poziomie, w innych na gorszym, a np. w Łódzkiem i Mazowieckiem praktycznie nie istnieje.
TR na Śląsku natomiast jest przygotowana na dobrym poziomie. Szczególnie urokliwy jest pierwszy, ok. 30-kilometrowy odcinek, gdzie szlak biegnie wzdłuż niepozornej jeszcze rzeki Wisły. Dominują tu drogi szutrowe odseparowane od ruchu aut. Potem WTR prowadzi po niemniej urokliwych terenach w pobliżu Jeziora Goczałkowickiego - sztucznego zbiornika powstałego poprzez spiętrzenie wody przez tamę w Goczałkowicach-Zdroju. Charakterystyczne dla okolic Czechowic-Dziedzic są z kolei liczne stawy hodowlane.
Żelazny Szlak Rowerowy
Żelazny Szlak Rowerowy to nie tylko gratka województwa śląskiego, ale i jedna z najchętniej wybieranych tras rowerowych na weekend przez rowerzystów z całej Polski. Mierzy nieco ponad 50 km i jest szlakiem polsko-czeskim.
Rowerzyści poruszają się tutaj bardzo dobrze przygotowanymi drogami rowerowymi, a oznaczeń jest dużo i są na dobrym poziomie. Nieco gorzej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie częściowo szlak prowadzi po drogach publicznych z małym natężeniem ruchu. Trasa nie jest też bardzo wymagająca pod względem podjazdów i zjazdów, choć zdarzają się czasem ostrzejsze fragmenty. Przez to wszystko Żelazny Szlak Rowerowy może być dobrym pomysłem na wycieczkę rowerową z dziećmi lub znajomymi.
Przy szlaku można zatrzymać się na lody po polskiej stronie i skosztować słynnej kofoli albo smażonego sera w Czechach. Po drodze można zajechać do Pałacu w Zebrzydowicach albo odpocząć na rynku w czeskiej Karwinie. Niedaleko znajduje się uzdrowiskowe Jastrzębie-Zdrój.
Pętla rowerowa - Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa - Lasy Rudzkie to kolejna propozycja na jednodniowy wypad rowerowy z rodziną lub znajomymi na Śląsku. Trasa liczy sobie ok. 35 km i przebiega wśród ciszy lasu parku krajobrazowego o wiele mówiącej nazwie „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Jest bezpieczna i dobrze oznakowana kolorem zielonym. Część dróg stanowią leśne drogi gruntowe, co należy mieć na uwadze, wybierając się po deszczu.
W miejscowości Rudy warto zatrzymać się, aby obejrzeć pocysterski zespół klasztorno-pałacowy oraz ok. 300-letni dąb nazwany imieniem Cysters. Na szlaku można też zobaczyć ślady dawnej kolejki wąskotorowej. Chociaż nie ma dedykowanych Miejsc Odpoczynku Rowerzystów, to jednak na trasie znajdziecie sporo wiat i ławek, aby urządzić sobie mały piknik.
Miłośnikom kolejnictwa przy okazji polecamy także wizytę w Dolinie Baryczy w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej.
Leśno Rajza
Leśno Rajza to jeden z dłuższych szlaków rowerowych na Śląsku. Jego długość wynosi 110 km. Jego potencjał niestety pozostaje niewykorzystany. Szlak jest słabo oznaczony i prowadzi głównie drogami leśnymi i szutrowymi. Wiele z nich często zamienia się w piaszczyste albo błotniste, trudne do przejechania ścieżki.
Nie oznacza to jednak, że nie ma on swoich walorów. Pętla Leśno Rajza znaczy po śląsku podróż lasem i nazwa ta najlepiej oddaje charakter wycieczki tym szlakiem. Niemal cała trasa przebiega lasem, wśród atrakcyjnych naturalnie terenów. Rowerzyści mogą odwiedzić kilka zbiorników wodnych, w tym jezioro Chechło-Nakło, zalew w Zielonej, zbiornik Kozłowa Góra czy Siewniok. W Brynku można zobaczyć Pałac Donnersmarcków, a zjeżdżając nieco z trasy - Pałace w Nakle Śląskim, Świerklańcu i Koszęcinie.
Długość trasy powoduje, że to wycieczka na jeden dzień dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, ale pętle łatwo jest skrócić, korzystając z innych dróg i lokalnych szlaków. To powoduje, że na szlak wybierają się także rodziny z dziećmi, chociaż trzeba mieć na uwadze, że infrastruktura rowerowa nie należy tu do najlepszych. Należy pamiętać o wgraniu pliku GPX do nawigacji. Można go pobrać z podstrony szlaku.
Liswarciański Szlak Rowerowy
Liswarciański Szlak Rowerowy to mierząca 108 km trasa rowerowa na Śląsku.
W zamyśle szlak miał przebiegać wzdłuż rzeki Liswarta. W rzeczywistości jednak odcinków wspólnych jest niewiele, a trasa, choć blisko, to jednak nad samą rzeką nie przebiega. Nie zmienia to jednak tego, że to dobra propozycja na wycieczkę rowerową wśród natury i lasów.
Szlak jest dobrze oznaczony, jednak warto wspierać się plikiem GPX. Są znaki i tablice informacyjne. Prowadzi głównie po drogach publicznych z małym natężeniem ruchu, sporadycznie zdarzają się szutry czy droga leśna. Mankamanetem szlaku jest to, że ma on przebieg liniowy, a zarówno na start, jak i na koniec trasy nie sposób dostać się pociągiem czy autobusem.
Rowerową wycieczką Liswarciańskim Szlakiem Rowerowym można połączyć ze spływem kajakowym i noclegiem pod namiotem. Miejsca Przyjazne Rowerzystom, które oferują takie usługi, znajdziesz na naszej mapie.
Folga na Zakolu - nowy region rowerowy na Śląsku
Jako bonus do naszej listy dołączamy kolekcję szlaków Folga na Zakolu. To całkiem nowy projekt stowarzyszenia Razem na Wyżyny, którego celem jest promocja walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych północnego Śląska. Tworzą go 2 główne szlaki rowerowe oraz 5 szlaków łącznikowych poprowadzonych po drogach publicznych z małym natężeniem ruchu, a także drogach gruntowych i leśnych.
Na szlakach zobaczyć można pałace, dwory i kościoły. Miłośnicy natury będą zadowoleni krajobrazem pól, lasów i zbiorników wodnych. Szlaki są oznakowane, dobrze jednak wspierać się nawigacją. W najbliższych latach będziemy się przyglądać rozwojowi tego projektu.
Trasy rowerowe - śląskie
Powyższa lista obejmuje jedynie część szlaków rowerowych, jakie można znaleźć w województwie śląskim. Zachęcamy, by zostawiać opinię i dodawać zdjęcia w naszym serwisie - pomoże to innym rowerzystom dowiedzieć się o stanie mniej znanych tras rowerowych.
Inspiracji na wycieczkę rowerową możesz też szukać na mapie tras społeczności dodanych przez użytkowników naszego portalu. A jeśli nie Śląskie, to może inny szlak rowerowy w Polsce?