Przygotowanie do wyprawy rowerowej

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce, czyli gdzie na wycieczkę rowerową w 2023 r.

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce to trasy rowerowe, które uwiodły rowerzystów swoją malowniczością, pięknymi widokami i atrakcjami. Przedstawiamy listę 10 szlaków, które cieszą się największym zainteresowaniem.
Udostępnij
Zdjęcia użytkownika marcin_techniczny ze szlaku Velo Czorsztyn/Velo Dunajec
Zdjęcia użytkownika marcin_techniczny ze szlaku Velo Czorsztyn/Velo Dunajec

W Polsce można znaleźć kilka ciekawych szlaków rowerowych, które swoim standardem zaczynają dorównywać trasom europejskim. To je najczęściej wybierają rowerzyści uwiedzeni ich malowniczością, komfortem jazdy, pięknymi widokami i atrakcjami. Nie brakuje też tras zaniedbanych, których dzikość przyciąga miłośników przygody i włóczenia się na rowerze. Jakie są te najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce? Gdzie wybrać się na wycieczkę lub wyprawę rowerową w 2023 r.?

Szlaki rowerowe w Polsce

W Polsce w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się turystyka rowerowa. Od czasów pandemii zyskała ona uwagę nie tylko osób poszukujących pomysłu na nieoczywisty urlop pełen przygód, ale także wśród decydentów odpowiedzialnych za budowę infrastruktury rowerowej. Dzięki temu w niektórych regionach kraju sukcesywnie powstają kolejne kilometry wysokiej jakości tras, budowanych z myślą o komfortowej i bezpiecznej jeździe rowerem. Nie brak też tras nieco bardziej zapomnianych, jednak ma to swoje plusy. Osoby poszukujące więcej dzikiej natury i lubiące bardziej wymagające warunki też odnajdą coś dla siebie.

Czym tak naprawdę jest szlak rowerowy? Na początek uszeregujmy nazewnictwo:

Często obie nazwy są stosowane zamiennie, ale co do zasady należy pamiętać o tej różnicy. Określenia „trasa” używa się też na określenie przebiegu szlaku rowerowego, czyli np. trasa Szlaku Orlich Gniazd.

Jakie są najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce?

Najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce przyciągają nie tylko zaprawionych kolarzy, ale także cyklistów amatorów, a nawet początkujących rowerzystów. Są wśród nich szlaki długodystansowe mierzące kilkaset kilometrów, ale też i takie, które można przejechać w czasie kilku godzin. Gdzie zatem wybrać się na wycieczkę rowerową w 2023 r.?

Oto najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce:

  1. Velo Dunajec
  2. Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10
  3. Velo Czorsztyn
  4. Szlak Orlich Gniazd
  5. Żelazny Szlak Rowerowy
  6. Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej - R10
  7. Szlak wokół Tatr
  8. Wiślana Trasa Rowerowa
  9. Mazurska Pętla Rowerowa
  10. Szlak Rowerowy Odra-Nysa

Lista popularności szlaków powstała na podstawie liczby odwiedzin ich podstron przez użytkowników Velomapy. Poniżej zapoznasz się z najważniejszymi informacjami o poszczególnych szlakach.

Velo Dunajec

Velo Dunajec. Zdjęcie: marcin_techniczny
Velo Dunajec. Zdjęcie: marcin_techniczny

Velo Dunajec to najpopularniejszy szlak rowerowy w Polsce według użytkowników Velomapy. Biegnie z Zakopanego do Wietrzychowic, na północ od Tarnowa. Całość ma ponad 230 km. Szlak wiedzie przez malownicze tereny Małopolski. Przejeżdżamy m.in. obok Jeziora Czorsztyńskiego oraz przez Przełom Dunajca z widokiem na Pieniny i takie szczyty jak Trzy Korony czy Sokolica. Zachwyt wzbudzają także okolice Jeziora Rożnowskiego, choć nie brakuje tam dość wymagających podjazdów.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Jako że jest to część tras VeloMałopolska, trasa jest zadbana - dominują odciski asfaltowe, oznaczenia są na dość dobrym poziomie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że część odcinków znajduje się jeszcze w budowie.

Szlak w wielu miejscach łączy się z innymi ciekawymi trasami rowerowymi, co sprzyja planowaniu długich wypraw rowerowych według własnego uznania.

trasa familijna: raczej tak

Więcej o Velo Dunajec

Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10

Velo Baltica. Zdjęcie: mateusz_velomapa
Velo Baltica. Zdjęcie: mateusz_velomapa

Velo Baltica to polska część europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo biegnącego wokół całego Morza Bałtyckiego. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Polsce. Korzystają z niej zarówno rowerzyści pokonujący długodystansowe wyprawy, jak i tacy, którzy przejażdżkę rowerem wzdłuż wybrzeża traktują jako rekreację.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Velo Baltica mierzy ponad 540 km, rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy w Elblągu, skąd można wjechać na Green Velo. Trasa wiedze m.in. przez Kołobrzeg, Ustkę, Łebę, Puck i Trójmiasto. Często nazywana jest Nadmorskim Szlakiem Rowerowym, jednak tak naprawdę biegnie wzdłuż morza jedynie fragmentami. To bynajmniej nie jest jej wada. To bardzo zróżnicowana trasa, dzięki czemu podczas jazdy można z jednej strony czerpać wrażenia w nadmorskich miastach turystycznych, a z drugiej zanurzyć się w dzikości lasów, pól czy parków krajobrazowych i narodowych, których nie brakuje. Szlak jest dobrze oznaczony i w dużej mierze bezpieczny, także dla rodzin z dziećmi.

trasa familijna: raczej tak

Więcej o Velo Baltica - EuroVelo 10/13

Posłuchaj, jakie wrażenia ze szlaku Velo Baltica, a także Odra-Nysa i Green Velo mają Bogdan i 12-letni Patryk prowadzący blog 2rowery.

Velo Czorsztyn

Widoki z Velo Czorsztyn. Zdjęcie: Iklew
Widoki z Velo Czorsztyn. Zdjęcie: Iklew

Velo Czorsztyn to szlak rowerowy wytyczony wokół Jeziora Czorsztyńskiego w Pieninach w Małopolsce. Mierzy nieco ponad 28 km. To trasa familijna, choć wymaga nieco uwagi i kondycji, by przejechać ją bezpiecznie. Szczególnie w letnie weekendy, gdyż wielu turystów chętnie się na nią wybiera i mogą tworzyć się małe korki. Na trasie nie brakuje gastronomii i atrakcji. Można zwiedzić zamki w Czorsztynie i Niedzicy, przespacerować się po zaporze i poznać ciekawą historię tego miejsca.

Wycieczkę można rozpocząć albo zakończyć rejsem gondolą - małą łodzią, z podkładu której można podziwiać jezioro i malowniczy widok na góry. W okolicy trasy działają liczne wypożyczalnie rowerów.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Odważniejsi mogą spróbować przejechać także dłuższy wariant trasy - przez Sromowce Wyżne, dalej krętą drogą wojewódzką w górę, aż z powrotem do Czorsztyna. Ten wariant ma ok. 40 km. Niedawno pojawiło się tam pobocze przeznaczone dla rowerzystów, ale nadal wariant ten pozostaje opcją niezbyt bezpieczną. Mimo to wielu przyciągają widoki, które można podziwiać, przejeżdżając tamtędy.

trasa familijna: raczej tak

Więcej o Velo Czorsztyn

Szlak Orlich Gniazd

Zamek Tenczyn w Rudnie na trasie Szlaku Orlich Gniazd. Zdjęcie: 2rowery_com_pl
Zamek Tenczyn w Rudnie na trasie Szlaku Orlich Gniazd. Zdjęcie: 2rowery_com_pl

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Częstochowy do Krakowa. Liczy ok. 190 km i ma przebieg liniowy, co oznacza, że koniec trasy znajduje się w innym miejscu niż początek (nie jest pętlą). Orle Gniazda to zamki, których na trasie można zobaczyć aż 10! Nawierzchnia szlaku jest zróżnicowana, choć sukcesywnie przybywa odcinków asfaltowych.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Szlak zwykle jest oceniany jako przyjazny przejazdom rodzinnym, chociaż trzeba się liczyć z tym, że jest dosyć sporo podjazdów i zjazdów. Przeważająca część jest stosunkowo łagodna, ale są fragmenty z trudniejszymi podjazdami. Istnieje też pieszy wariant szlaku.

trasa familijna: raczej tak

Więcej o Szlaku Orlich Gniazd

Żelazny Szlak Rowerowy

Szlak prowadzi po trasie dawnej kolejki. Zdjęcie: Rowerowy_Atlas_Polski
Szlak prowadzi po trasie dawnej kolejki. Zdjęcie: Rowerowy_Atlas_Polski

Żelazny Szlak Rowerowy jest szlakiem polsko-czeskim w pobliżu Jastrzębia-Zdroju w województwie śląskim. Szlak ma formę nieco ponad 50-kilometrowej pętli, dzięki czemu jest idealną propozycją na jednodniową, spokojną wycieczkę rodzinną. Trasa została opracowana na podstawie przebiegu dawnej kolei Kraków-Wiedeń.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Na szlaku jest dobra nawierzchnia, świetne oznakowanie i wiele miejsc odpoczynku z tablicami z ciekawymi informacjami. Na szlaku można zwiedzić kilka miejscowości uzdrowiskowo-sanatoryjnych, zobaczyć kilka pałaców czy po prostu podziwiać przyrodę.

trasa familijna: raczej tak (po polskiej stronie)

Więcej o Żelaznym Szlaku Rowerowym

Trasa Rowerowa Mierzei Wiślanej - R10

Nadmorski fragment szlaku w pobliżu Krynicy Morskiej. Zdjęcie: pskpaw
Nadmorski fragment szlaku w pobliżu Krynicy Morskiej. Zdjęcie: pskpaw

Szlak rowerowy na Mierzei Wiślanej to łącznik europejskiej trasy EuroVelo 10. Trasa biegnie niemal od ujścia Wisły do Bałtyku, przez Jantar, Kąty Rybackie, Krynicę Morską i Piaski, aż do granicy z Rosją (obwodu kaliningradzkiego). To malowniczy i bardzo dobrze przygotowany szlak dla każdego, szczególnie rodzin z dziećmi. Rowerzyści mogą wielokrotnie podziwiać piękny widok na Morze Bałtyckie i oddychać zapachem lasu, a zbaczając tylko nieco ze szlaku, korzystać z wszystkich udogodnień i atrakcji nadmorskich miejscowości. Jedną z nich jest latarnia morska w Krynicy Morskiej czy przeprawa promem przez Wisłę w kierunku Gdańska, do którego nietrudno już stamtąd dojechać po drogach rowerowych.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Jedyny mankament to liniowość trasy - jedynym wyjściem jest wrócić tą samą drogą lub… rejs tramwajem wodnym z Krynicy Morskiej do Tolkmicka lub Fromborka i kontynuowanie rowerowej podróży po Green Velo na wschód albo powrót w stronę Gdańska przez Elbląg szlakiem Velo Baltica.

trasa familijna: tak

Więcej o Szlaku Rowerowym na Mierzei Wiślanej

Szlak wokół Tatr

Widok na Tatry ze szlaku. Zdjęcie: KozzyBastard
Widok na Tatry ze szlaku. Zdjęcie: KozzyBastard

Rowerowy Szlak wokół Tatr to przemierzająca polskie i słowackie regiony podtatrzańskie trasa rowerowa w formie pętli. Liczy sobie prawie 300 km. Szlak obfituje w piękne widoki i malownicze krajobrazy górskie. Nie brakuje także zabytków, drewnianych kościołów, folkloru i góralskich budowli. Trasa biegnie przez doliny rzeczne, lasy, łąki, a nawet wzdłuż skał czy torfowisk.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Z racji górzystego terenu, trzeba się liczyć z tym, że trasa jest dosyć wymagająca. Na przestrzeni 300 km pokonujemy blisko 2500 metrów przewyższeń. To sporo jak na polskie warunki. Nawierzchnię w większości stanowi asfalt, ale nie jest to droga bezpieczna. Część prowadzi po odseparowanych drogach rowerowych, ale większość to nadal drogi publiczne z małym, ale też i dużym natężeniem ruchu.

trasa familijna: nie

Więcej o Szlaku wokół Tatr

Wiślana Trasa Rowerowa

WTR na odcinku pomorskim. Zdjęcie: ikav
WTR na odcinku pomorskim. Zdjęcie: ikav

Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) to szlak rowerowy, który póki co bardziej można określić ideą, niż realną trasą. Oryginalnie szlak miał biec od źródeł Wisły do Morza Bałtyckiego, meandrując przez Polskę wraz z rzeką. Stan prac nad budową szlaku jest skrajnie odmienny w zależności od województwa, przez który przebiega.

Szlak istnieje i jest przejezdny w województwie małopolskim, gdzie na odcinku przeszło 200 km prowadzi po wale przeciwpowodziowym, który sukcesywnie jest „wyasfaltowywany”. Całkiem nieźle wygląda też na Kujawach i Pomorzu, gdzie postarano się wyznaczyć przebieg, który jednocześnie będzie pozwalał na zwiedzanie miast i zabytków. W województwie pomorskim też szlak jest w nie najgorszym stanie, choć wciąż w większości prowadzi drogami publicznymi.

Dom podcieniowy w woj. pomorskim. Zdjęcie: caspg
Dom podcieniowy w woj. pomorskim. Zdjęcie: caspg

Wiślana Trasa Rowerowa jest pokonywana głównie przez zapaleńców i osoby lubiące wyzwania. Trasę w pozostałych województwach trzeba sobie wyznaczać samodzielnie, a przejechanie ze Śląska nad Bałtyk to w zależności od wariantu od 1200 do 1500 km. Może to być dobra propozycja dla osób poszukujących przygód. Osobom ceniącym sobie komfort jazdy można polecić jedynie małopolski odcinek, choć należy mieć też na uwadze, że to w zasadzie monotonna jazda z widokiem na rzekę, bez większych atrakcji i urozmaiceń.

trasa familijna: nie

Więcej o WTR w Małopolsce

Mazurska Pętla Rowerowa

Widok na Zalczyk. Zdjęcie: Mindfock
Widok na Zalczyk. Zdjęcie: Mindfock

Mazurska Pętla Rowerowa to szlak rowerowy, który, choć ma zostać oficjalnie oddany do użytku latem 2023 r., już teraz znalazł się w 10-tce najpopularniejszych szlaków na Velomapie. Pętla będzie liczyła blisko 300 km wokół jezior mazurskich. Ma być wytyczona tak, by umożliwić rowerzystom zwiedzanie mazurskich miast i zabytków, korzystanie z atrakcji, przesiadkę na kajak, obcowanie z naturą czy wypoczynek na plaży.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Trasa będzie wzbogacona o miejsca dla odpoczynku (MOR) i wieże widokowe. Będzie prowadzić asfaltowymi, szutrowymi i leśnymi ścieżkami. Ma być dobrze oznakowana. Potencjał szlaku i zainteresowanie rowerzystów jest bezsprzecznie spore - jak z tym wyzwaniem poradzą sobie twórcy koncepcji, będzie się można przekonać już w tym roku.

trasa familijna: brak informacji

Więcej o Mazurskiej Pętli Rowerowej

Szlak Rowerowy Odra-Nysa

Zamek w Parku Mużakowskim nieopodal szlaku Odra-Nysa. Zdjęcie: 2rowery_com_pl
Zamek w Parku Mużakowskim nieopodal szlaku Odra-Nysa. Zdjęcie: 2rowery_com_pl

Szlak rowerowy Odra-Nysa formalnie nie jest polskim szlakiem - w całości biegnie po niemieckiej stronie polsko-niemieckiej granicy i na początku w Czechach. Zaczyna się pod Libercem, skąd biegnie w kierunku północnym wzdłuż Odry aż do samego Bałtyku w okolicach Świnoujścia. Cała trasa ma ok. 640 km i jest również jednym z najpopularniejszych szlaków w Niemczech.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Mimo że część rowerzystów uważa, że szlak jest dość monotonny, to jednak wzdłuż trasy znajduje się co najmniej kilka ciekawych miast i zabytków, które warto zobaczyć, jak chociażby Park Mużakowski. Odra-Nysa to przykład niemieckiej infrastruktury turystyczno-rowerowej - nawierzchnia jest asfaltowa, drogi wyłączone z ruchu samochodowego, a trasa dobrze oznakowana. To także propozycja dla rodzin z dziećmi, choć pokonanie całej trasy wymaga kondycji. To jedna z lepszych tras dla szukających ciszy, natury i odpoczynku.

trasa familijna: raczej tak

Więcej o szlaku rowerowym Odra-Nysa

Gdzie na wycieczkę rowerową w 2023 r.?

Ten wybór zależy od Ciebie! Największy nacisk na rozwój szlaków rowerowych w Polsce kładą obecnie województwa małopolskie i zachodniopomorskie. Dzięki projektom VeloMałopolska i Rowerem przez Pomorze Zachodnie sukcesywnie powstają kolejne kilometry wysokiej jakości dróg rowerowych oraz niezbędna dla komfortowej turystyki oferta uzupełniająca (np. Miejsca Przyjazne Rowerzystom). To jednak nie przekreśla tego, że wiele przygód można też szukać na szlakach w pozostałych regionach Polski.

Przedstawione przez nas najpopularniejsze szlaki w Polsce to jedynie 10 najchętniej przeglądanych. Odwiedź mapę szlaków rowerowych w Polsce i wybierz coś dla siebie!

Gdzie spać na szlaku rowerowym?

Nocleg na szlaku możesz znaleźć na mapie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Sukcesywnie przybywa noclegów, restauracji, wypożyczalni rowerów i innych biznesów, które zapewniają bezpieczne przechowanie roweru, stosowne narzędzia czy nocleg na jedną dobę. Znajdź miejsce dla siebie, przeczytaj, jakie udogodnienia oferuje i ruszaj na trasę!

Zobacz też:

Pętla do Rezerwatu Źródła Rzeki Łyny

Artykuł powstał z rowerowej pasji. Jeśli chcesz, możesz za niego podziękować, wspierając nas przez buycoffee.

Udostępnij

Mateusz Chabros

Swoimi przygodami dzielę się, prowadząc profil Swoim Szlakiem. Jazdę rowerem lubiłem od dziecka. Kilka lat temu rower stał się moją największą pasją. Mam za sobą kilka wypraw rowerowych po Polsce i Europie. Na rowerze odpoczywam i szukam wyciszenia wśród natury. Jestem przekonany, że rower to idealny środek transportu po mieście. Dojeżdżam nim, gdzie się da w Poznaniu, w którym mieszkam.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

mobilna velomapa