Szlaki i trasy rowerowe na świecie

EuroVelo - czyli europejskie szlaki rowerowe

Udostępnij

Od dłuższego czasu turystyka rowerowa rozwija się coraz prężniej. Sprzyja temu budowa nowych tras rowerowych w całej Europie. Wśród nich jest szereg takich, które pozwalają zwiedzić kilka krajów. Na szczególną uwagę zasługuje EuroVelo. To sieć kilkunastu szlaków rowerowych, dzięki którym możemy przejechać całą Europę!

Schematyczna mapa szlaków EuroVelo, www.EuroVelo.com

Założeniem powstania EuroVelo było zachęcenie Europejczyków do częstszego korzystania z rowerów aniżeli samochodów. To sieć 17 szlaków rowerowych, które poprzez połączenie pozwalają objechać cały kontynent. Ich łączna długość to ponad 90 000 km. Podczas budowy wykorzystano już istniejące krajowe trasy rowerowe i stworzono nowe odcinki, łączące z innymi szlakami. W większości przypadków rowerzyści korzystają z EuroVelo lokalnie w trakcie codziennych aktywności jak dojazd do pracy. Jednak doświadczeni cykliści mogą zaplanować wielodniową wyprawę, podczas której zwiedzą właściwie wszystkie kraje europejskie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

EuroVelo 13 - Szlak Żelaznej Kurtyny, Czechy, www.EuroVelo.com

Odpowiedzialność za rozwój i nadzór nad użytkowaniem poszczególnych fragmentów tras spoczywa na barkach władzy i organizacji pozarządowych poszczególnych krajów. Odcinki EuroVelo znajdują się także w Polsce. Mając świadomość, że jedziemy rowerem po ścieżce, która może nas zaprowadzić na przykład do Francji, można poczuć dreszczyk ekscytacji. Przyjrzyjmy się temu, jak przebiegają poszczególne odcinki.

EuroVelo 3 - Szlak Pielgrzymi, Galicja, Hiszpania. www.EuroVelo.com

EV1 – Szlak Wybrzeżem Atlantyku

Trasa wiedzie przez Norwegię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Jej łączna długość to 11 000 km. Norweskie fiordy, portugalskie plaże i miasta portowe to tylko niektóre z napotkanych na drodze atrakcji.

EV2 – Szlak Stolic

Ten odcinek biegnie przez Irlandię, Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy, Polskę, Białoruś i Rosję. Trasa liczy przeszło 5 000 km. Jak sama nazwa szlaku wskazuje, będziemy przejeżdżać przez stolice kilku krajów. Możemy zapoznać się z kulturą i zabytkami, a po drodze podziwiać piękne widoki.

EV3 – Szlak Pielgrzymi

Prowadzi przez Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Łączna trasa tak jak poprzednia to ponad 5 000 km. Po drodze będziemy mogli zwiedzić największe i najbardziej znane budowle sakralne jak katedra w Kolonii albo w Santiago de Compostela.

EV4 – Szlak Europy Centralnej

Szlak wiedzie przez Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Czechy, Polskę i Ukrainę i jego długość to 5 100 km. Po drodze jest aż 21 zabytków UNESCO. Taka wyprawa to prawdziwa lekcja historii.

EV5 – Via Roma Francigena

Już sama włoska nazwa szlaku wskazuje, że trasa poprowadzi nas przez Włochy. Oprócz tego jechać będziemy przez Wielką Brytanię, Francję, Belgię, Luksemburg, Niemcy i Szwajcarię. Jej długość to 3 200 km. Trasa obfituje w mnóstwo zabytków, architekturę starożytną i nowoczesną.

EV6 – Atlantyk – Morze Czarne

Szlak prowadzi przez Francję, Szwajcarię, Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Serbię, Rumunię i Bułgarię. Łączna długość to 4 448 km. To jeden z odcinków cieszących się największą popularnością. Po drodze są winnice, muzea i zamki.

EV7 – Szlak Słońca

Podczas jazdy tą trasą, będziemy zwiedzać Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, Czechy, Austrię, Włochy aż dotrzemy na słoneczną Maltę. To jeden z dłuższych odcinków i ma 7 700 km. Trasa zapewnia bajeczne krajobrazy, a także możliwość zwiedzenia miejsc o znaczeniu kulturowym i historycznym. Trasa częściowo pokrywa się z popularnym szlakiem rowerowym Alpe Adria.

EV8 – Szlak Śródziemnomorski

Podczas wyprawy tym szlakiem na brak nadmorskich krajobrazów narzekać nie możemy. Podobnie jak nie zabraknie starożytnych miast i wielu zabytków. Prowadzi przez Hiszpanię, Francję, Monako, Włochy, Słowenię, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Grecję, Turcję i Cypr. Jego łączna długość to 7 500 km.

EV9 – Bałtyk – Adriatyk

Tutaj ponownie poczujemy morską bryzę. Początek trasy jest w Polsce, a następnie kierujemy się w stronę Czech, Austrii, Słowenii i Włoch, by na końcu dotrzeć do Chorwacji. Trasa liczy 2 050 km i mnóstwa wrażeń zapewnią góry, rzeki i morza.

EV10 – Szlak Wokół Bałtyku

To następna trasa, która w dużej mierze przebiega przez Polskę. Prowadzi kolejno przez Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę, Łotwę i Estonię. Ma aż 9 000 km i jechać będziemy wzdłuż plaż, klifów, przystani i portów.

W Polsce trasa EuroVelo 10 prowadzi od Świnoujścia do Elbląga.

EV11 – Szlak Europy Wschodniej

Trasa obejmuje Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i Grecję. Jej całkowita długość to 6 550 km. Niektórzy rowerzyści mówią o tym szlaku „Bestia Wschodu”.

EV12 – Szlak Wokół Morza Północnego

Na tym szlaku będziemy jechać przez Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię. Do przemierzenia jest 7 050 km tras, a podczas jazdy możemy znaleźć 18 zabytków UNESCO.

EV13 – Szlak Żelaznej Kurtyny

Ta część EuroVelo prowadzi przez Finlandię, Norwegię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Czechy, Austrię, Słowację, Węgry, Słowenię, Chorwację, Rumunię, Serię, Bułgarię, Macedonię Północną, Grecję i Turcję. To drugi najdłuższy odcinek, ma aż 9 950 km i zapewni nie tylko niezapomniane wrażenia, ale też lekcję historii.

EV14 – Wody Europy Środkowej

Ten szlak jest jednym z najkrótszych, bo liczy zaledwie 1 125 km i prowadzi przez dwa kraje – Austrię i Węgry. Łączy się z trasami EV7, EV9 i EV13. Trasa obfituje w widoki jezior, rzek i uzdrowisk.

EV15 – Szlak Renu

To również jedna z krótszych tras, ma długość 1 500 km. Prowadzi przez Szwajcarię, Francję, Niemcy i Holandię. Jest dobra dla rowerzystów o różnym poziomie aktywności i prowadzi wzdłuż Renu od Alp Szwajcarskich aż do Morza Północnego.

EV17 – Szlak rowerowy Rodanu

Trasa jest o długości 1 250 km i jest na terenie Szwajcarii i Francji. Początek trasy pokrywa się z EV15, a następnie jedzie się wzdłuż brzegu rzeki Rodan i przy francuskim wybrzeżu.

EV19 – Szlak Rowerowy Nad Mozą

To wyjątkowo łatwa trasa polecana na rodzinne wycieczki. Ma 1 050 km długości. Na szlaku są trzy zabytki UNESCO i przejeżdża się przez trzy kraje – Francję, Belgię i Holandię.

Artykuł powstał z rowerowej pasji. Jeśli chcesz, możesz za niego podziękować, wspierając nas przez buycoffee.

Udostępnij

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

mobilna velomapa