Velo Dunajec - Trasa rowerowa

Pobierz GPX

Długość: 233.0 km

Ta trasa wiedzie od Zakopanego do Wietrzychowic, tam też łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Łączna długość to 240 km, zatem nie jest to szlak na jednodniową wycieczkę. Nawierzchnia jest w większości asfaltowa, poza odcinkami w Białym Dunajcu i Zgłobicach, gdzie jedzie się po nawierzchni szutrowo-utwardzonej. Ponieważ niektóre odcinki na tej trasie są dopiero w planach lub w aktualnej budowie, czasem trzeba je objechać. Niestety objazdy dotyczą dróg o dość dużym natężeniu ruchu, co sprawia, że poziom trudności ocenia się jako średni. Ze względu na ruch samochodowy szlak ten nie jest bezpieczny dla dzieci.


Jednak blisko 50% całej trasy jest z dala od ruchu ulicznego, z czego 16% stanowią drogi leśne. Nie brakuje zjazdów i podjazdów. Najwyższy punkt na tym szlaku jest na wysokości 836 m n.p.m., a najniższy 176 m n.p.m. Trasa jest warta uwagi zarówno przez wzgląd na atrakcyjność terenu, jak i piękne krajobrazy Penińskiego Parku Narodowego, Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, Górnego Dunajca, Szczawnicy i wielu innych.


Uwaga. Trasa nie jest jeszcze w pełni ukończona.

Najczęstsze pytania

Czy Szlak Velo Dunajec jest oznakowany?

Szlak jest dobrze oznakowany. Należy kierować się pomarańczowymi tabliczkami z czarnym rowerem oraz logiem szlaku. Na niewielu odcinkach brakuje znaków jednak jest to cały czas na bieżąco poprawiane.

Czy szlak jest trudny?

Trasa nie należy do trudnych, mimo położenia wśród pasm górskich. Pokonując trasę z południa, zgodnie z biegiem Dunajca, jedzie się głownie z górki. Nie jest to jednak trasa płaska i trzeba się liczyć z kilkoma podjazdami.

Jak dojechać na Velo Dunajec?

Szlak jest poprowadzony wzdłuż wielu stacji PKP, z których można rozpocząć wycieczkę. Jadąc samochodem można wygodnie przesiąść się na rower w wybranej miejscowości znajdującej się przy szlaku.