Velo Dunajec - Trasa rowerowa

Długość: 233.7 km

Suma podjazdów: 1550 m

Suma zjazdów: 2207 m

Maksymalna wysokość: 834 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 174 m n.p.m.

Przejechałeś/przejechałaś już ten szlak? Podziel się swoją opinią.

Zdjęcia użytkowników

dodaj zdjęcie

Jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Małopolsce, malownicza i długa trasa, idealna na kilkudniową wycieczkę rowerową. Szlak prowadzi przez bardzo malownicze tereny doliny Dunajca. Po drodze można podziwiać widoki na Beskidy, Pieniny i Tatry.

Uwaga. Trasa nie jest jeszcze w pełni ukończona. Dla odcinków na których trasy jeszcze nie ma (jest jeszcze w budowie lub dopiero planach), jest to tylko propozycja objazdu po zwykłych drogach, z samochodami oraz przewyższeniami.

Ta trasa wiedzie od Zakopanego do Wietrzychowic, tam też łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Łączna długość to 240 km, zatem nie jest to szlak na jednodniową wycieczkę. Nawierzchnia jest w większości asfaltowa, poza odcinkami w Białym Dunajcu i Zgłobicach, gdzie jedzie się po nawierzchni szutrowo-utwardzonej. Ponieważ niektóre odcinki na tej trasie są dopiero w planach lub w aktualnej budowie, czasem trzeba je objechać. Niestety objazdy dotyczą dróg o dość dużym natężeniu ruchu, co sprawia, że poziom trudności ocenia się jako średni. Ze względu na ruch samochodowy szlak ten nie jest bezpieczny dla dzieci.

Jednak blisko 50% całej trasy jest z dala od ruchu ulicznego, z czego 16% stanowią drogi leśne. Nie brakuje zjazdów i podjazdów. Najwyższy punkt na tym szlaku jest na wysokości 836 m n.p.m., a najniższy 176 m n.p.m. Trasa jest warta uwagi zarówno przez wzgląd na atrakcyjność terenu, jak i piękne krajobrazy Penińskiego Parku Narodowego, Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, Górnego Dunajca, Szczawnicy i wielu innych.

Po drodze zlokalizowne jest wiele miejsc obsługi (odpoczynku) rowerzystów (MOR), w których to można odpocząć przed dalszą jazdą albo schronić się przed deszczem. W niektórych miejscach dostępne są również stojaki z narzędziami rowerowymi.

Trasa przebiega koło Jeziora Czorsztyńskiego gdzie pokrywa się ze szlakiem Velo Czorsztyn.

Atrakcje w okolicy "Velo Dunajec"

 • Zakopane - Największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. W mieście znajdują się także liczne muzea oraz zabytki, takie jak: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim. W mieście znajdują się także liczne muzea.
 • Łopuszna - Miejscowość położona u podnóża Gorców w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad Dunajcem. We wsi znajduje się dwór Tetmajerów, który obecnie jest filią Muzeum Tatrzańskiego.
 • Kościół św. Michała Archanioła - Kościół wybudowany w II połowie XV w. na miejscu starszej świątyni z XIII wieku.
 • Jezioro Czorsztyńskie - Zbiornik wodny na Dunajcu, który powstał przez spiętrzenie wody. Dużą popularnością turystów cieszy się główna zapora.
 • Zamek w Czorsztynie - Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem (obecnie nad Jeziorem Czorsztyńskim) w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
 • Zamek Dunajec - Zamek został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku. Położona na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego.
 • Czerwony Klasztor - Kompleks klasztorny na Słowacji znajdujący się w miejscowości Czerwony Klasztor. Położony nad Dunajcem. Ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 roku. Była to część kary za zabicie innego ayrtokraty.
 • Szczawnica - Miasto uzdrowiskowe.
 • Pieniński Przełom Dunajca - Przełom rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin (Pieniny Właściwe), na długości ok. 8 km pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.
 • Jezioro Rożnowskie - Zbiornik powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca w celu wybudowania elektrowni Rożnów.
 • Zamek Tropsztyn - Rekonstrukcja zamku wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec.

Najczęstsze pytania

Czy Szlak Velo Dunajec jest oznakowany?

Szlak jest dobrze oznakowany. Należy kierować się pomarańczowymi tabliczkami z czarnym rowerem oraz logiem szlaku. Na niewielu odcinkach brakuje znaków jednak jest to cały czas na bieżąco poprawiane.

Czy szlak jest trudny?

Trasa nie należy do trudnych, mimo położenia wśród pasm górskich. Pokonując trasę z południa, zgodnie z biegiem Dunajca, jedzie się głownie z górki. Nie jest to jednak trasa płaska i trzeba się liczyć z kilkoma podjazdami.

Jak dojechać na Velo Dunajec?

Szlak jest poprowadzony wzdłuż wielu stacji PKP, z których można rozpocząć wycieczkę. Jadąc samochodem można wygodnie przesiąść się na rower w wybranej miejscowości znajdującej się przy szlaku.

Czy Szlak Velo Dunajec jest w pełni ukończony?

Trasa nie jest jeszcze w pełni ukończona. Dla odcinków na których trasy jeszcze nie ma (jest jeszcze w budowie lub dopiero planach), jest to tylko propozycja objazdu po zwykłych drogach, z samochodami oraz przewyższeniami.

Przydatne linki. Wpisy o trasie na blogach, relacje itp.

Opinie użytkowników

Poradnik Bikepackersa

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się