Szlak rowerowy Odra-Nysa

Długość: 640.5 km

Suma podjazdów: 1314 m

Suma zjazdów: 1914 m

Maksymalna wysokość: 693 m n.p.m.

Minimalna wysokość: -4 m n.p.m.

Szlak Odra-Nysa to niemiecki szlak rowerowy, który biegnie wzdłuż granicy z Polską i jest chętnie odwiedzany przez polskich rowerzystów. Trasa mierzy ok. 640 km i pozwala przejechać z Gór Izerskich nad Morze Bałtyckie. Swój początek ma w okolicach źródeł Nysy, w pobliżu miejscowości Smrzovka, a kończy się w niemieckim Ahlbeck na Wyspie Uznam, nieopodal Świnoujścia. Przez niektórych jest nazywany także szlakiem wzdłuż Odry.

Szlak rowerowy Odra-Nysa to jeden z przykładów typowej niemieckiej infrastruktury rowerowej. Dominują tu asfaltowe drogi rowerowe wyłączone z ruchu samochodowego. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, można też odpocząć w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach dla cyklistów. W Czechach trasa wiedzie mało ruchliwymi drogami publicznymi.

Szlak Odra-Nysa to dobra propozycja dla osób szukających głównie wyciszenia, dzikiej przyrody i komfortowej jazdy. W Czechach można podziwiać piękne panoramy Gór Izerskich. W Niemczech trasa w dużej mierze wiedzie wzdłuż Odry. Po drodze rowerzyści mijają kilka parków narodowych i krajobrazowych, a wśród nich ostoje wielu gatunków ptaków. Niemal niezmienny krajobraz może czasem sprawić, że jazda będzie nieco monotonna. Przerywają ją jednak niemieckie miasteczka, jak chociażby Gorlitz. Warto także odwiedzić m.in. Park Mużakowski.

Najważniejsze informacje o szlaku rowerowym Odra-Nysa

 • start - źródło Nysy w Cechach, obok miejscowości Smrzovka
 • meta - miejscowość Ahlbeck w Niemczech, na Wyspie Uznam, zaraz obok Świnoujścia
 • szlak w formie liniowej - początek znajduje się w innym miejscu niż koniec
 • nawierzchnia - asfaltowa
 • oznaczenia - bardzo dobre. Podróżujący z nawigacją mogą bezpłatnie pobrać plik GPX szlaku Odra-Nysa u góry strony.
 • bezpieczeństwo - szlak wzdłuż Odry jest bezpieczny, prowadzi głównie po wydzielonych drogach dla rowerów lub pieszo-rowerowych. Fragmentami po drogach lokalnych o niskim natężeniu ruchu.
 • rekomendowany rower — turystyczny, gravel, szosowy, mtb
 • trasa familijna — ze względu na wysoką jakość dróg trasa nadaje się na wycieczkę rowerową. W przypadku chęci przejechania całego szlaku trzeba wziąć pod uwagę dystans i możliwości dzieci.
 • odwiedzane miejscowości - Liberec - Żytawa - Görlitz - Guben - Frankfurt nad Odrą - Schwedt - Gryfino - UeckerMunde - Anklam - Ahlbeck
 • połączenie z innymi szlakami - Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10, Trasą Rowerową wokół Zalewu Szczecińskiego, Berlin-Uznam, Blue Velo, Trasa Pojezierzy Zachodnich, inne

Atrakcje w okolicy "Szlak rowerowy Odra-Nysa"

Najczęstsze pytania

Jaką długość ma szlak rowerowy Odra-Nysa?

Szlak rowerowy Odra-Nysa ma ok. 640 km.

Jaka jest nawierzchnia szlaku Odra-Nysa?

Na szlaku Odra-Nysa dominuje nawierzchnia asfaltowa i wydzielone drogi rowerowe.

Jaki rower na szlak Odra-Nysa?

Do przejechania szlaku Odra-Nysa nada się każdy typ roweru ze względu na asfaltową nawierzchnię trasy.

Czy szlak rowerowy Odra-Nysa jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi?

Szlak rowerowy Odra-Nysa jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi, ponieważ trasa jest dobrze oznakowana i prowadzi głównie po wydzielonych drogach rowerowych.

Czy da się przejechać szlak Odra-Nysa na rowerze szosowym?

Szlak rowerowy Odra-Nysa można przejechać na rowerze szosowym, dzięki asfaltowej nawierzchni szlaku.

Opinie użytkowników

Dodaj swoją opinie
 • Wyruszyłem na trasę z Frankfurtu nad Odrą w kierunku północnym. Początkowe kilometry strasznie monotonne i nudne. Po noclegu w Cedyni zaczęła się już naprawdę urozmaicona widokowo trasa, dużo odcinków wzdłuż pięknego kanału, restauracje, kawiarnie, lasy. Skręciłem niestety z trasy w kierunku Szczecina szlakiem Bielika, którego już nie polecam ze względu na piach niemalże na całej długości i strome podjazdy. Chyba zrobię jeszcze kiedyś odcinek z Nysy do Frankfurtu
  ogólna ocena: 4
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 5
  widoki/krajobraz: 4
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się