Trasa Pojezierzy Zachodnich (20)

Długość: 339.1 km

Suma podjazdów: 1210 m

Suma zjazdów: 1082 m

Maksymalna wysokość: 226 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 6 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Trasa Pojezierzy Zachodnich

Uwaga: trasa jest cały czas w budowie

Opis etapów wg www.rowery.wzp.pl
 • I Siekierki - Trzcińsko-Zdrój - Myślibórz
Most w Siekierkach
Most w Siekierkach Matek

Odcinek Siekierki - Trzcińsko-Zdrój został niemal całkowicie poprowadzony wzdłuż starego nasypu kolejowego, posiada łagodne spadki, co umożliwia pokonanie go każdemu. Na całej długości została wykonana nawierzchnia bitumiczna, zapewniająca wysoki komfort.

Obecnie etap jest ukończony na odcinku Siekierki - Nawrocko k. Myśliborza. Trasa rozpoczyna się na granicy polsko-niemieckiej od przeprawy mostowej Siekierki-Neurüdnitz, polska część mostu jest dostępna dla odwiedzajacych, natomiast przejazd mostem na stronę niemiecką będzie możliwy w 2022 r.

 • II Myślibórz - Barlinek - Choszczno

Ten etap jest ukończony poza dwoma krótkimi odcinkami tj. Głazów-Sulimierz oraz wyjazd z Barlinka. Trasa w większości przebiega po asfaltowych drogach rowerowych wybudowanych na dawnym torowisku kolejowym.

 • III Choszczno - Ińsko - Drawsko Pomorskie

Odcinki Choszczno - Kozy k. Dobrzan oraz Ińsko - Wiewiecko zostały oznakowane i oddane do użytku. Odcinek Wiewiecko - Drawsko będzie ukończony w późniejszym czasie, jednakże tylko jego fragment jest trudno przejezdny (leśne drogi gruntowe Brzeźniak - Kumki). Obecnie zalecamy objaz drogami asfaltowymi przez Poligon Drawski - należy się kierować na miejscowości Studnica, Ziemsko i Oleszno.

 • IV Drawsko Pomorskie - Czaplinek - Borne Sulinowo

Etap jest w większości przejezdny lokalnymi drogami. Na odcinku Drawsko - Zarańsko wybudowano nową drogę rowerową. Na odcinku Złocieniec - Bobrowo znajduje się trudno przejezdny fragment drogi gruntowej, a w Starym Kaleńsku drogi brukowej (oba fragmenty mają po ok. 1 km). Odcinek Czaplinek - Łubowo, gdzie również znajdują się odcinki trudno przejezdne (gruntowe) można objechać spokojną drogą powiatową przez Czarne Małe. Na odcinku Łubowo - Borne Sulinowo do momentu budowy drogi rowerowej należy jechać drogą powiatową o umiarkowanym natężeniu ruchu. Inwestycja zostanie zrealizowana do października 2022 r.

 • V Borne Sulinowo -Szczecinek - Biały Bór

Pomiędzy Bornem a Szczecinkiem do momentu budowy brakujących fragmentów etap ten obejmuje dwa gruntowe odcinki Krągi - Jelonek i Przyjezierze - Jelenino. Niestety alternatywną jest tylko niebezpieczna droga krajowa nr 20. Pomiędzy Szczecinkiem a Białym Borem trasa jest przejezdna.

Atrakcje w okolicy "Trasa Pojezierzy Zachodnich"

 • Most Siekierki - Most o długości 785 m biegnący z Polski do Niemiec. Pierwotnie zbudowany jako most kolejowy w 1892 roku.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (3)

 • Przejechaliśmy ostatnio z kumplem odcinek Myślibórz - Siekierki i z powrotem (ok. 130 km), tyle że na nartorolkach terenowych. Odcinek w Myśliborzu właśnie został oddany, ma ok 3 km, Fajnie się nim leci, niestety później jest już różnie. Do samych Góralic jest przeplatanka, trochę nowej fajnej trasy przez parę kilometrów, by zaraz potem wjechać na drogi lokalne z naprawdę beznadziejnym łatanym asfaltem. Natomiast od Góralic gdy przed Trzcińskiem wjeżdża się na nową trasę i już aż do do samych Siekierek jest git. Z minusów trzeba wspomnieć o braku infrastruktury gastronomicznej przy trasie. Zdarzają się sklepy (Góralice, Trzcińsko), ale dalej też już ciężko. Także lepiej mieć jakiś zapas wody i jedzenia ze sobą. Jaką bazę wypadową w okolicy Siekierek, serdecznie polecam Pensjonat Myśliwski w Żelichowie - 8 km od Siekierek. Fajna miejscówka i bardzo serdeczni i pomocni właściciele.

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Kawałek Siekierki-Myślibórz całkiem przyjemny. 2/3 trasy po płaskim i wydzielona drogą rowerową. ostatnie 20km drogami lokalnymi z małym ruchem. Fatalny wyjazd do Myśliborza (ale chyba trwają prace i końcówka trasy będzie zrobiona niedługo). przed samym Myśliborskiej (na drogach) górki. Fajne by pojeździć z dziecmi. :)

  ogólna ocena:
  trudność: 1
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Odcinek Barlinek - Sulimierz bardzo mało wymagający. Wysoki komfort jazdy. Bardzo łagodne wzniesienia. Polecam.

  ogólna ocena:
  trudność: 1
  stan nawierzchni: 5
  widoki/krajobraz: 3
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: mtb
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa