Zabrzański Szlak Rowerowy

Długość: 56.9 km

Suma podjazdów: 349 m

Suma zjazdów: 347 m

Maksymalna wysokość: 299 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 215 m n.p.m.

Nawierzchnia: asfalt, drogi utwardzone, szutry, drogi polne i leśne

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie

Trasa wiedzie wokół miasta i swoją wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Ma łączną długość 56 km i w większości stopień trudności ocenia się jako łatwy. Szlak jest urozmaicony, jeśli chodzi o nawierzchnię. Jedzie się chodnikiem, jezdnią, leśnymi drogami i dwukierunkową ścieżką rowerową. Dużym problemem jest oznaczenie. Chcąc przebyć całą trasę, trzeba się liczyć z tym, że oznaczenia są niejednoznaczne, a czasem nie ma ich w ogóle. Warto więc zaopatrzyć się w mapę lub korzystać GPS.

Zabrzański Szal Rowerowy powstał w 2010 roku, ale przez przebudowy i inwestycje, jak budowa DTŚ, na przestrzeni lat nieco się zmieniał. Prowadzi przez większość dzielnic Zabrza i pomimo tego, że nie ma po drodze zbyt wielu zabytków, przejażdżka jest przyjemna i w części wśród ładnych leśnych widoków. Na trasę można wyruszyć całą rodziną, przy czym należy pamiętać, że zdarzają się odcinki, na których szlak poprowadzony jest razem z drogą o dość dużym natężeniu ruchu. W niektórych miejscach są strome podjazdy, które dla dzieci mogą być trudne.

Trasa rowerowa w województwie śląskim.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (3)

 • Szlak jest ogólnie słaby. Sam koncept szlaku dookoła miasta super, ale wykonanie słabe. Dałoby się go wytyczyć lepiej. Są fragmenty w miare ok, a są katastrofalne. Trzeba rzucić kasą i utwardzić fragmenty i będzie wtedy fajna trasa.

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 2
  widoki/krajobraz: 1
  ruch samochodów: średni
  rekomendowany rower: mtb
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie
 • Trudno nazwać ten twór "szlakiem". Poprowadzony po mega ruchliwych drogach (lub wzdłuż nich). Na nielicznych kawałkach lasów/parków stan dróg również pozostawia wiele do życzenia. O "niespodziankach" w postaci prywatnych posesji, bramek, płótow a nawet terenu kościoła - nie mówiąc. Nie wiem kto "projektował/wytyczał" ten ślad ale chyba w życiu nie jechał rowerem. Ogólnie nie polecam, a już broń boże z małymi dziećmi.

  ogólna ocena:
  trudność: 4
  stan nawierzchni: 2
  widoki/krajobraz: 1
  ruch samochodów: duży
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie
 • Absurdalny hardkor. Szlak chyba wytyczyli urzędnicy nigdy nie wychodząc w teren. Na trasie spotkacie rozklekotane i dziurawe kładki, wykopy i koleiny po skończonych już budowowach, ploty i bramy prywatnych działek przez których teren przebiega szlak. Dla survivalowców 😅

  ogólna ocena:
  trudność: 5
  stan nawierzchni: 1
  widoki/krajobraz: 2
  ruch samochodów: średni
  rekomendowany rower: mtb
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa