Pętla rowerowa Lasy Rudzkie

Długość: 35.1 km

Suma podjazdów: 186 m

Suma zjazdów: 186 m

Maksymalna wysokość: 275 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 189 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie

Cisza, spokój, mnóstwo zieleni i świetne leśne dukty, którymi prowadzi nowa pętla rowerowa Lasów Rudzkich!

Zaczyna się w Rudach tuż przy zespole klasztorno-pałacowym, który w II połowie XIII wieku rozpoczęli budować Cystersi, a w XIX wieku na rezydencję magnacką przebudowali książęta raciborscy. Dalej przez park przypałacowy, wzdłuż wijącej się rzeki Rudy i obok najstarszego tutaj dębu Cysters, prowadzi do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej. To jedna z największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego!

Na kolejne długie kilometry zielone oznakowanie, które bezbłędnie prowadzi po trasie, wprowadza na gruntowe i szutrowe leśne nawierzchnie. Co trochę punkty odpoczynkowe, znaki informujące ile kilometrów zostało do końca oraz kamienie przypominające o ważnych wydarzeniach i ludziach związanych z tymi lasami. Mija się takie miejsca jak leśniczówkę Krasiejów, Górę Zamkową czy leśne lotnisko, a w pobliżu znajdują się Uroczysko Hubertus czy pomnik upamiętniający tragiczną śmierć strażaków podczas pożaru w Kuźni Raciborskiej.

Końcowa część szlaku to wyłączone z ruchu samochodowego świetne leśne asfaltówki o nazwie Barachowska i Kotlarska. To najpopularniejsze wśród rowerzystów drogi Lasów Rudzkich i bardzo chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi.

Więcej praktycznych informacji znajdziecie na Blogu Rowerem Po Śląsku

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (2)

 • Szlak jest poprowadzony lasami - jedzie się przyjemnie, cisza spokój, na niewielkich odcinkach mały ruch samochodowy. Niestety wyjeżdżając z miejscowości Rudy a przed zjazdem do uroczyska Hubertus czekają nas podjazdy. Część z nich jest wysypana ostrymi kamieniami typu kliniec na których łatwo uszkodzić oponę a jedzie się po nich fatalnie. Jak pokonamy ten odcinek czeka nas przyjemna droga dalej głównie ścieżkami leśnymi. Trasę jeśli jest taka potrzeba można skrócić wracając w stronę Rudy od leśniczówki Krasiejów lub od punktu na mapie oznaczonego jako góra zamkowa. Uroczysko Hubertus jest urzekające, są też miejsca postojowe z ławkami i stolikami. W miejscowości Rudy warto zobaczyć Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy jak również ok. 300 letni dąb.

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie
 • Znakomity szlak! Idealny na krótki, relaksujący wypadzik. Znakomicie oznakowany, miałem mapę w .gpx pod ręką ale niespecjalnie musiałem na nią zerkać. Część trasy wygodnym asfaltem, część drogami utwardzanymi i po żwirku. Zdecydowana większość trasy w cieniu drzew, cisza, spokój, sporadycznie mijani rowerzyści (byliśmy w sobotę w godzinach przedpołudniowych). Polecam!

  ogólna ocena:
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 4
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się