Pętla rowerowa Lasy Rudzkie

Długość: 35.1 km

Suma podjazdów: 186 m

Suma zjazdów: 186 m

Maksymalna wysokość: 275 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 189 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie

Cisza, spokój, mnóstwo zieleni i świetne leśne dukty, którymi prowadzi nowa pętla rowerowa Lasów Rudzkich!

Zaczyna się w Rudach tuż przy zespole klasztorno-pałacowym, który w II połowie XIII wieku rozpoczęli budować Cystersi, a w XIX wieku na rezydencję magnacką przebudowali książęta raciborscy. Dalej przez park przypałacowy, wzdłuż wijącej się rzeki Rudy i obok najstarszego tutaj dębu Cysters, prowadzi do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej. To jedna z największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego!

Na kolejne długie kilometry zielone oznakowanie, które bezbłędnie prowadzi po trasie, wprowadza na gruntowe i szutrowe leśne nawierzchnie. Co trochę punkty odpoczynkowe, znaki informujące ile kilometrów zostało do końca oraz kamienie przypominające o ważnych wydarzeniach i ludziach związanych z tymi lasami. Mija się takie miejsca jak leśniczówkę Krasiejów, Górę Zamkową czy leśne lotnisko, a w pobliżu znajdują się Uroczysko Hubertus czy pomnik upamiętniający tragiczną śmierć strażaków podczas pożaru w Kuźni Raciborskiej.

Końcowa część szlaku to wyłączone z ruchu samochodowego świetne leśne asfaltówki o nazwie Barachowska i Kotlarska. To najpopularniejsze wśród rowerzystów drogi Lasów Rudzkich i bardzo chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi.

Więcej praktycznych informacji znajdziecie na Blogu Rowerem Po Śląsku

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (3)

 • ogólna ocena:
  trudność: 1
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 4
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
 • Szlak jest poprowadzony lasami - jedzie się przyjemnie, cisza spokój, na niewielkich odcinkach mały ruch samochodowy. Niestety wyjeżdżając z miejscowości Rudy a przed zjazdem do uroczyska Hubertus czekają nas podjazdy. Część z nich jest wysypana ostrymi kamieniami typu kliniec na których łatwo uszkodzić oponę a jedzie się po nich fatalnie. Jak pokonamy ten odcinek czeka nas przyjemna droga dalej głównie ścieżkami leśnymi. Trasę jeśli jest taka potrzeba można skrócić wracając w stronę Rudy od leśniczówki Krasiejów lub od punktu na mapie oznaczonego jako góra zamkowa. Uroczysko Hubertus jest urzekające, są też miejsca postojowe z ławkami i stolikami. W miejscowości Rudy warto zobaczyć Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy jak również ok. 300 letni dąb.

  ogólna ocena:
  trudność: 3
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie
 • Znakomity szlak! Idealny na krótki, relaksujący wypadzik. Znakomicie oznakowany, miałem mapę w .gpx pod ręką ale niespecjalnie musiałem na nią zerkać. Część trasy wygodnym asfaltem, część drogami utwardzanymi i po żwirku. Zdecydowana większość trasy w cieniu drzew, cisza, spokój, sporadycznie mijani rowerzyści (byliśmy w sobotę w godzinach przedpołudniowych). Polecam!

  ogólna ocena:
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 4
  ruch samochodów: brak
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa