Szlak Rowerowy Czarnego Morza

Długość: 14.0 km

Suma podjazdów: 34 m

Suma zjazdów: 8 m

Maksymalna wysokość: 272 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 243 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie

Szlak oznaczony kolorem zielonym, znajdujący się w całości na terenie Sosnowca. Nazwa szlaku nawiązuje do historycznej, znanej już w XV wieku leśnej osady położonej wśród bagnistej części puszczy Pakosznica. Od torfiastych moczar osadę tę nazywano dawniej Czarnym Morzem, wcześniej Pustkowiem. Są to okolice dzisiejszych ulic A. Fredry, W. Broniewskiego, B. Jasieńskiego i Nowej. Szlak ten łączy dwa szlaki: szlak Lasu Zagórskiego i szlak Dawnego Pogranicza. Trasa prowadzi w większości bocznymi asfaltowymi ulicami Sosnowca, ale również przez odcinek drogi polnej.

Początek szlaku rozpoczyna się w Parku im. Kuronia Park Leśna. Trasa szlaku biegnie ulicami dzielnicy Czarne Morze, obok kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej dalej ulicami dzielnicy Porąbka. Za skrzyżowaniem z ul. Wileńską szlak prowadzi drogami polnymi wzdłuż rzeki Bobrek, a następnie nieutwardzoną drogą gruntową obok torów kolejowych. Po niewielkim odcinku prowadzącym drogami, ponownie szlak biegnie ścieżkami nieutwardzonymi wzdłuż koryta Białej Przemszy. W znacznej większości szlak przebiega ulicami i drogami utwardzonymi o znikomym natężeniu ruchu. W dwóch miejscach przecina ruchliwe skrzyżowania, między innymi z ul. Wileńską oraz ul. Szenwalda. Do największych atrakcji szlaku należy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, tereny w dolinie Białej Przemszy, Park Leśna oraz Trójkąt Trzech Cesarzy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Rowerowy_Czarnego_Morza

Nawierzchnia: drogi asfaltowe: 80%, drogi gruntowe i ścieżki: 20%

Trasa rowerowa w województwie śląskim.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (1)

 • Szlak prowadzi zarówno drogami bez ruchu samochodowego jak i po ulicach o normalnym natężeniu ruchu. Na szlaku znajduje się dwa podjazdy oba w ciągu ulic po asfalcie. Pierwszy z podjazdów znajduje się na drodze dojazdowej do domków jednorodzinnych, natomiast drugi na drodze o dużym ruchu pojazdów. Na końcu znajduje się ładny Park, w którym możemy spędzić czas po dojechaniu do końca.

  ogólna ocena:
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 3
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: mtb
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa