Szlak Rowerowy Czarnego Morza

Długość: 14.0 km

Nawierzchnia: drogi asfaltowe i gruntowe

Szlak oznaczony kolorem zielonym, znajdujący się w całości na terenie Sosnowca. Nazwa szlaku nawiązuje do historycznej, znanej już w XV wieku leśnej osady położonej wśród bagnistej części puszczy Pakosznica. Od torfiastych moczar osadę tę nazywano dawniej Czarnym Morzem, wcześniej Pustkowiem. Są to okolice dzisiejszych ulic A. Fredry, W. Broniewskiego, B. Jasieńskiego i Nowej. Szlak ten łączy dwa szlaki: szlak Lasu Zagórskiego i szlak Dawnego Pogranicza. Trasa prowadzi w większości bocznymi asfaltowymi ulicami Sosnowca, ale również przez odcinek drogi polnej.

Początek szlaku rozpoczyna się w Parku im. Kuronia Park Leśna. Trasa szlaku biegnie ulicami dzielnicy Czarne Morze, obok kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej dalej ulicami dzielnicy Porąbka. Za skrzyżowaniem z ul. Wileńską szlak prowadzi drogami polnymi wzdłuż rzeki Bobrek, a następnie nieutwardzoną drogą gruntową obok torów kolejowych. Po niewielkim odcinku prowadzącym drogami, ponownie szlak biegnie ścieżkami nieutwardzonymi wzdłuż koryta Białej Przemszy. W znacznej większości szlak przebiega ulicami i drogami utwardzonymi o znikomym natężeniu ruchu. W dwóch miejscach przecina ruchliwe skrzyżowania, między innymi z ul. Wileńską oraz ul. Szenwalda. Do największych atrakcji szlaku należy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, tereny w dolinie Białej Przemszy, Park Leśna oraz Trójkąt Trzech Cesarzy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Rowerowy_Czarnego_Morza

Nawierzchnia: drogi asfaltowe: 80%, drogi gruntowe i ścieżki: 20%

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.