Herb mazowieckie

Trasy Rowerowe na Mazowszu. Mapa najlepszych szlaków rowerowych w Mazowieckiem

Loading...

Szlaki rowerowe na Mazowszu nie należą do najpopularniejszych w Polsce. Mimo to rowerzyści mogą tu znaleźć kilka ciekawych tras. W pobliżu samej Warszawy znajduje się kilka szlaków i tras rowerowych, które mogą być dobrymi propozycjami na jednodniowe, ale i na dłuższe wyprawy rowerowe. Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową na Mazowszu? Przedstawiamy 5 najciekawszych tras rowerowych w województwie mazowieckim.

Najlepsze trasy rowerowe na Mazowszu

Na Mazowszu możemy znaleźć co najmniej kilka ciekawych propozycji tras rowerowych. Nie są to trasy równie malownicze i dobrze przygotowane co te w Małopolsce czy na Pomorzu Zachodnim, jednak kilka z nich jest wartych uwagi. Wytypowaliśmy te, które naszym zdaniem najlepiej nadają się na wycieczkę rowerową. Znajdują się wśród nich propozycje na jednodniowe wypady, ale i takie, które nadadzą się na dłuższy wyjazd z noclegiem w trasie.

Warto mieć na uwadze, że większości szlaków rowerowych na Mazowszu daleko do dobrej jakości tras. Najczęściej brakuje oznakowania, szlaki nie są utrzymywane i trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Zawsze warto mieć nawigację lub telefon z aplikacją do nawigacji. Pliki GPX do nawigacji można pobrać na stronie każdego szlaku.

Oto lista najciekawszych tras rowerowych Mazowsza:

Kampinoski Szlak Rowerowy

Kampinoski Szlak Rowerowy to w swoim najpopularniejszym wariancie blisko 135 km trasa. Został wytyczony w formie pętli, co pozwala objechać wokół cały Kampinoski Park Narodowy, zwany też potocznie po prostu Kampinosem.

Szlak Kampinoski jest słabo oznaczony w terenie. Dominuje nawierzchnia asfaltowa i lokalne drogi o małym natężeniu ruchu, ale nie brakuje też dróg leśnych czy szutrowych. Część z nich czasem może zamienić się w trudny do przejechania piach. Na terenie parku znajduje się też 11 szlaków łącznikowych, którymi możemy dotrzeć do serca Kampinosu lub skrócić szlak. Trasa łączy się też z inną trasą - Krwawą Pętlą - dzięki czemu można przedłużyć jazdę.

Wycieczka rowerowa po Kampinoskim Szlaku Rowerowym to dobra propozycja dla chcących odpocząć wśród natury, powdychać zapach lasu czy posłuchać rozśpiewanych ptaków. Po drodze jest kilka atrakcji, takich jak cmentarze wojenne, pałace i zabytkowe kościoły. Oczywiście warto zatrzymać się w Żelazowej Woli, by przypomnieć sobie bliżej postać Fryderyka Chopina, który spędził tu najmłodsze lata.

Kampinos to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Warszawiaków. To dobre miejsce na turystykę pieszą, rowerową czy nordic walking. Połączenie różnych form wypoczynku może być także dobrym pomysłem na spędzenie czasu.

Swoją propozycję przejechania rowerem Kampinosu dodał także maciekdubas. Jego trasa przez Kampinos prowadzi w większości pieszym szlakiem czerwonym i może być dobrą propozycją dla cyklistów szukających alternatywy dla oficjalnego szlaku i nieco mocniejszych wrażeń.

Nadbużański Szlak Rowerowy

Nadbużański Szlak Rowerowy mierzy prawie 400 km. Rozpoczyna się w Wyszkowie w województwie mazowieckim, a kończy w Hrubieszowie w Lubelskiem. Szlak to typowy przeciętniak pod względem przygotowanej infrastruktury, jednak pozwala na poznanie kultury pogranicza i odpoczynek na cichych leśnych trasach.

Typowy krajobraz Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego. Autor: Marcin Mioduszewski
Typowy krajobraz Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego. Autor: Marcin Mioduszewski

Choć nazwa szlaku bezpośrednio nawiązuje do Bugu, trasa jedynie w nielicznych odcinkach została wytyczona wzdłuż rzeki. Najbardziej malownicze tereny do Nadbużański Park Krajobrazowy w pobliżu Drohiczyna, przełom Bugu, Strzelecki Park Krajobrazowy czy liczne małe miejscowości położone zaraz przy wschodniej granicy Polski. Można zobaczyć liczne cerkwie i sanktuaria w Jabłecznej, Pratulinie, Kostomłotach i Kodniu. Są też pałace, cmentarze i kościoły będące świadectwem przenikania się kultur. Mozaika wyznań i narodowości tworzy atmosferę, którą można odczuć, podróżując rowerem po pograniczu.

Więcej o Nadbużańskim Szlaku Rowerowym możecie przeczytać w relacji Marcina Mioduszewskiego z Bicycle Adventures.

Szlak dookoła Góry Kalwarii

Szlak dookoła Góry Kalwarii to dobra propozycja na jednodniowy wyjazd rowerowy na Mazowszu. Pętla wytyczona na południe od Warszawy mierzy niespełna 50 km. Szlak prowadzi głównie po asfaltowych drogach publicznych z małym ruchem samochodowym. Trzeba być jednak przygotowanym także na betonowe płyty, a nawet kocie łby i piachy. Trasa jest słabo zadbana - są odcinki dobrej jakości, jednak zdarzają się także odcinki zarośnięte i bez oznaczeń.

Wiatrak w Pęcławiu na Szlaku dookoła Góry Kalwarii. Autor: barozi
Wiatrak w Pęcławiu na Szlaku dookoła Góry Kalwarii. Autor: barozi

Szlak nie posiada dedykowanych Miejsc Odpoczynku Rowerzystów. Trudno też o wiaty czy ławki na trasie, więc nie ma co liczyć na odpoczynek w komfortowych warunkach.

Szlak dookoła Góry Kalwarii może być dobrym wyborem na rodzinną wycieczkę rowerową. Jedyny trudny odcinek to podjazd pod Górę Kalwarię, gdzie dodatkowo dominuje słaba nawierzchnia. Można tu zobaczyć zabytkowy rynek, ratusz i XVIII-wieczny kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Znajduje się tu też barokowa kaplica św. Antoniego z Padwy czy kolegium pijarów. Przy ul. Zakalwaria można zobaczyć zabytkowy cmentarz żydowski. Na podjeździe do miejscowości znajduje się też słynna wśród kolarzy kawiarnia Góra Kawiarnia, gdzie można zatrzymać się na kawę i małe co nieco.

Warszawska Obwodnica Turystyczna - Krwawa Pętla

Warszawska Obwodnica Turystyczna to zespół szlaków turystycznych wokół Warszawy. Wariant rowerowy liczy 250 km i nazywany jest Krwawą Pętlą. Nazwa ta nie wzięła się znikąd. Nawierzchnia szlaku to zarówno leśne ścieżki, piachy, korzenie, jak i tereny bagienne, zarośnięte trawą. Są też odcinki szutrowe, prowadzące po wałach, niekiedy zdarza się asfalt, a nawet bruk. Szlak jest kompletnie zaniedbany i nadaje się bardziej dla rowerzystów, którzy szukają przygody. Nieoficjalne wyzwanie mówi o tym, że Krwawą Pętlę powinno się „zaliczyć” w ciągu jednego dnia. Co roku odbywa się tutaj też wyścig dla amatorów.

Szlak ma formę pętli, a przy trasie znajduje się sporo stacji kolejowych, więc można samodzielnie zaplanować, w którym miejscu rozpocząć jazdę.

Krwawa Pętla nie nadaje się na wycieczkę rowerową dla rodzin z dziećmi. Ze względu na trudną nawierzchnię, powalone drzewa i zarośla, najodpowiedniejszym wyborem na tę trasę będzie rower górski.

Szlaki rowerowe Mazowsze - mapa

Wszystkie szlaki rowerowe na Mazowszu możesz znaleźć na powyższej mapie regionu. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę w inny region Polski, łatwo możesz odnaleźć szlaki rowerowe na głównej mapie. Jeśli brakuje jakiegoś szlaku, zgłoś go do nas.

Nasi użytkownicy dodają także swoje propozycje tras rowerowych w województwie mazowieckim. Może wybierzesz coś dla siebie?

Miasta:

zrzutka mobilna velomapa