Nadbużański Szlak Rowerowy

Długość: 460.9 km

Suma podjazdów: 1614 m

Suma zjazdów: 1516 m

Maksymalna wysokość: 240 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 82 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Nadbużański Szlak Rowerowy
Nadbużański Szlak Rowerowy
Nadbużański Szlak Rowerowy
Nadbużański Szlak Rowerowy
Nadbużański Szlak Rowerowy
Nadbużański Szlak Rowerowy

Szlak rozpoczyna się w Wyszkowie i kończy w Hrubieszowie, mierząc około 400 kilometrów. Trasa nie jest pętlą, więc warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu powrotu. Niestety, brak wyraźnych oznaczeń to problem, z którym spotyka się wielu rowerzystów w Polsce, dlatego nawigacja GPS jest tutaj nieoceniona.

Przebieg szlaku zaplanowano z myślą o omijaniu ruchliwych dróg. Trasa prowadzi przez mniej uczęszczane asfalty, szutrowe ścieżki, a także przez lasy i tereny polne. Chociaż nie zawsze możemy liczyć na gładką nawierzchnię, to brak natężonego ruchu zapewnia spokojną i bezpieczną jazdę. W słoneczne, suche dni pokonanie trasy powinno być komfortowe, mimo nieidealnych odcinków.

Startując w Wyszkowie, kierujemy się w stronę Kamieńczyka, mijając po drodze tereny leśne i wiejskie drogi. Po przekroczeniu rzeki Liwiec wkraczamy na bardziej dzikie obszary, gdzie wsie pojawiają się sporadycznie. Warto zatrzymać się w Treblince, która jest ważnym miejscem historycznym – w czasie II wojny światowej funkcjonował tam obóz zagłady. Zwiedzanie muzeum czy refleksja nad historią tego miejsca może być istotnym punktem wyprawy.

Dalszy etap prowadzi w stronę Bugu, mijając takie miejscowości jak Drohiczyn i Janów Podlaski. Tam można odpocząć przed kolejnym odcinkiem wzdłuż rzeki, gdzie czeka nas przejazd przez rezerwaty przyrody i urokliwe wsie, w tym Krzyczew czy Malową Górę. Trasa pozwala na cieszenie się spokojem i pięknem przyrody, z dala od miejskiego zgiełku.

Włodawa, znajdująca się mniej więcej w połowie trasy, to ważny punkt, po którym Bug przestaje wyznaczać granicę z Białorusią, a zaczyna z Ukrainą. Krajobrazy w okolicach Sobiboru i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego to jedne z najbardziej malowniczych odcinków, pełne dzikiej przyrody. Stąd już tylko kilka kilometrów dzieli nas od kolejnych miejscowości, jak Wola Uhruska, a potem Dorohusk.

Ostatnie kilometry prowadzą przez tereny Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, mijając malownicze wioski, aż dotrzemy do Hrubieszowa, kończąc tym samym naszą przygodę. To trasa, która mimo swoich wyzwań oferuje niezwykłe widoki, ciszę i możliwość pełnego zanurzenia się w naturze.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (1)

  • Przemierzyłam szlak z Hrubieszowa do Drohiczyna (4 dni) w sierpniu 2024. Szlak niezwykle malowniczy, piękne krajobrazy i dzika przyroda towarzyszyły mi na większości odcinków. Po drodze pojawiają się różne architektoniczne ciekawostki - kościoły, cerkwie, ruiny dworów itp. Nawierzchnie różnorodne, czasem wymagające - jest asfalt, kostka bitumiczna, droga gruntowa, droga leśna ziemna, ubity piasek, droga trawiasta przez łąkę oraz piasek sypki - zwłaszcza między Wolą Uhruską o Kodeniem należy spodziewać się długich odcinków głębokiego i sypkiego piachu, który ani przejechać ni objechać się nie da (można usiąść i płakać, alternatywnie pchać/ciągnąć rower brnąc w piasku :) Polecam rower MTB, każdym innym będzie trudno to przejechać. Sklepy spożywcze po drodze są, choć umiarkowanie często, warto mieć porcję prowiantu ze sobą; są też zajazdy/restauracje, np. w Hrubieszowie, przez Wolą Uhruską, w samej Woli, w Kodeniu, w Hannie, w Janowie Podlaskim. Polecam szlak turystom, którzy mają dobra formę fizyczna oraz lubią urozmaicone nawierzchnie, widokowo także jest to znacznie ciekawszy szlak niż równolegle biegnące GreenVelo. Odradzam duży bagaż na tej trasie ze względu na wymagające niekiedy nawierzchnie (piach, korzenie, kałuże). Pozdrawiam wszystkich rowerzystów :) Edyta

    ogólna ocena:
    trudność: 3
    stan nawierzchni: 3
    widoki/krajobraz: 5
    ruch samochodów: mały
    rekomendowany rower: mtb
    szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie