Herb pomorskie

Trasy rowerowe - pomorskie. Mapa najlepszych szlaków rowerowych na Pomorzu

Loading...

Szlaków rowerowych na Pomorzu nie brakuje. Rowerzyści mogą tu znaleźć zarówno długodystansowe, jak i krótkie lokalne trasy. Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową na Pomorzu? Przedstawiamy 5 najciekawszych tras rowerowych w województwie pomorskim.

Wybór odpowiedniej trasy rowerowej w województwie pomorskim zależy od tego, ile czasu chcemy przeznaczyć na wycieczkę rowerową. Przez Pomorze przebiegają bowiem zarówno długodystansowe szlaki rowerowe, jak i trasy nadające się do pokonania w jeden dzień.

Oto lista najciekawszych tras rowerowych na Pomorzu:

Velo Baltica

Velo Baltica to jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Cała trasa ma ponad 500 km długości i przebiega przez województwo zachodniopomorskie i pomorskie. Jej pomorski odcinek mierzy ok. 300 km. Jest częścią międzynarodowych szlaków R10 i R13. Nadaje się zarówno na kilkudniową wyprawę rowerową ze Świnoujścia do Elbląga, jak i jednodniowy wypad wzdłuż Bałtyku. To dobra propozycja na samotną, jak i rodzinną przejażdżkę.

W okresie letnim ruch rowerowy na trasie jest bardzo wzmożony. Nawierzchnię stanowi głównie asfalt, choć zdarzają się odcinki szutrowe, a nawet piaszczyste - szczególnie w legendarnych już Klukach w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego.

Nad Bałtykiem przy szlaku rowerowym Velo Baltica. Autor zdjęcia: Robert666
Nad Bałtykiem przy szlaku rowerowym Velo Baltica. Autor zdjęcia: Robert666

Wybierając się na Velo Baltica, można zobaczyć wydmy w okolicach Łeby, kilka jezior i rezerwatów, a także odpocząć na jednej z plaż. Velo Baltica łączy się z wieloma szlakami, dlatego można ją wydłużać, np. o wycieczkę na Hel albo Mierzeję Wiślaną.

Na dłuższych wyprawach rowerowych niezbędne jest zaplanowanie noclegu. Możesz go zarezerować w Miejscach Przyjaznych Rowerzystom, nie martwiąc się o bezpieczne przechowanie roweru lub odmowę ze względu na krótki pobyt.

Trasa Rowerowa na Mierzei Wiślanej

Trasa Rowerowa na Mierzei Wiślanej stanowi łącznik międzynarodowego szlaku R10 i pozwala dotrzeć z Mikoszewa do granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. To jedna z najlepszych propozycji na jedno lub dwudniową wycieczkę rowerową. Trasa świetnie nadaje się na przejażdżkę rodzinną. Mierzy blisko 50 km. To jedyna bezpieczna trasa w okolicy, więc powrót trzeba zaplanować tą samą trasą albo skorzystać z promu w Krynicy Morskiej i przeprawić się do Tolkmicka, skąd można wrócić innymi szlakami przez Elbląg do Gdańska.

Widok na Bałtyk na Trasie Rowerowej na Mierzei Wiślanej. Autor zdjęcia: pskpaw
Widok na Bałtyk na Trasie Rowerowej na Mierzei Wiślanej. Autor zdjęcia: pskpaw

Choć nawierzchnię stanowią głównie szutry i leśne ścieżki, to jest ona bardzo dobrze przygotowana pod rowerzystów. Na trasie można nawet spotkać osoby na rowerach szosowych.

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa to niezrealizowany w pełni projekt wytyczenia szlaku rowerowego od źródeł Wisły do jej ujścia do Bałtyku. W województwie pomorskim trasa jest dość dobrze przygotowana, a jej przebieg pokrywa się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo 9. Można wybrać jej prawo lub lewobrzeżny wariant.

Na lewym brzegu Wiślanej Trasy Rowerowej na Pomorzu. Autor zdjęcia: Rowerowy Odkrywca
Na lewym brzegu Wiślanej Trasy Rowerowej na Pomorzu. Autor zdjęcia: Rowerowy Odkrywca

Na wielu odcinkach trasa jest nieukończona, ale to nie przeszkadza w jej pokonaniu. Zdarzają się też piękne odcinki asfaltowe prowadzące po wałach wiślanych, tak jak w pobliżu Mikoszewa, na końcowym etapie szlaku.

Kaszubska Marszruta

Kaszubska Marszruta to popularny region rowerowy na Pomorzu. W jej skład wchodzą cztery główne szlaki: czerwony, czarny, zielony i żółty. To szlaki krótkie - mierzą od 30 do 70 km. Na system szlaków składają się trasy odseparowane od ruchu aut, a pozostała część prowadzi po drogach o niskim natężeniu ruchu. Nawierzchnię stanowią drogi szutrowe, asfaltowe i gruntowe.

Na czarnym szlaku Kaszubskiej Marszruty. Autor zdjęcia: Mynxik
Na czarnym szlaku Kaszubskiej Marszruty. Autor zdjęcia: Mynxik

Szlaki przebiegają przez Bory Tucholskie i prowadzą rowerzystów przez malownicze jeziora, jeziorka i torfowiska, pagórki morenowe, doliny rzek, a nawet wydmy. To świetne miejsca na odpoczynek wśród natury i okazja na odkrycie śladów tutejszej kultury.

Szlak Mennonitów

Szlak Mennonitów to mierząca ponad 170 km liniowa trasa, która prowadzi z Gdańska, przez miejsca związane z historią Mennonitów, do Elbląga. Mennonici to społeczność religijna, która zamieszkiwała na tych ziemiach jeszcze w XVI w. Pozostały po nich kościoły, nekropolie, wiatraki i charakterystyczne domy, które można zobaczyć podczas rowerowej wycieczki.

Dom Podcieniowy z 1720 r. Autor zdjęcia: mybikeandadventure
Dom Podcieniowy z 1720 r. Autor zdjęcia: mybikeandadventure

Nawierzchnia na szlaku jest zróżnicowana. Przy wyjeździe z Gdańska trzeba liczyć się z płytami betonowymi. Pozostała część prowadzi głównie po drogach publicznych, czasem z mniejszym, a czasem z większym ruchem aut, dlatego nie jest to raczej dobra propozycja na rodzinny wyjazd. To nieco zapomniany szlak, który przedstawiamy jako propozycja dla osób, które szukają nowych wrażeń na rowerze poza najpopularniejszymi szlakami.

Trasy rowerowe na Pomorzu - mapa

Jeśli poszukujesz więcej tras rowerowych, sprawdź propozycje dodane przez naszych użytkowników na mapie tras społeczności. Na naszej mapie znajdziesz też szlaki rowerowe w całej Polsce.

Miasta:

mobilna velomapa