Przez Zielone Serce Pomorza

Długość: 156.0 km

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie

Trasa "Przez Zielone Serce Pomorza" rozpoczyna się od morza w Ustce (gdzie łączy się z trasą EuroVelo 10) i prowadzi przez Słupsk, Park Krajobrazowy Dolina Słupi, Bytów, Sominy, a dalej przez Zaborski Park Krajobrazowy, Bory Tucholskie do do Rytla. W Borach Tucholskich szlak łączy się z trasami Kaszubskiej Marszruty

Nazwa trasy pochodzi z jednej strony od wybitnych walorów przyrodniczych obszarów przez które przebiega, z drugiej od lokalnej marki "Zielone Serce Pomorza". Służy ona promocji turystycznych i tradycyjnych produktów obszaru Ziemi Bytowskiej, Ziemi Słowińskiej i Doliny Słupi.

Opinie użytkowników (1)

 • Wybraliśmy wariant odwrotny, czyli od Rytla przez Bytów do Ustki. Podzieliliśmy to na dwa odcinki po ok 75-80 km z noclegiem w okolicy Bytowa. Pierwszy dzień (Rytel - Bytów) bardzo przyjemny, choć większość czasu lekko pod górkę. Dobry asfalt, czasem lekkie ubytki, ale jedzie się po tym naprawdę świetnie. Ruch jest mały lub wręcz zerowy (jechaliśmy w sobotę). Drugi dzień (Bytów - Ustka) to już w dużej mierze offroad, szutry, czasem piach, sporo takiego tłuczka kamiennego. Po deszczu ciężko przejechać, więc o ile pierwszy dzień szosówką się mknie, drugi dzień to już nie do zrobienia bez odpowiedniego bieżnika. W najgorszym razie trekking/cross/lekki gravel i to nieobciążony sakwami (ja jechałem z bagażem i miejscami bywało ciężko, kolega na szosie poddał się i pojechał drogą wojewódzką). Za to jedzie się ładnym lasem wzdłuż rzeczki w zupełnej ciszy. Reasumując - najlepiej zabrać dwa rowery - na pierwszy odcinek szosa, na drugi - mtb, ale wiadomo jak jest, więc polecam minimalny bagaż i lekki cross lub gravel z uniwersalnym bieżnikiem. Ogólnie trasa super przyjemna, malownicza, początek i koniec nieźle skomunikowane kolejowo. Chętnie jeszcze raz przejadę bez bagażu.

  ogólna ocena:
  trudność: 2
  stan nawierzchni: 3
  widoki/krajobraz: 3
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Nie

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się