Kaszubska Marszruta - szlak czerwony

Kaszubska Marszruta

Długość: 58.6 km

Suma podjazdów: 190 m

Suma zjazdów: 189 m

Maksymalna wysokość: 159 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 121 m n.p.m.

Rodzaje nawierzchni

asfalt: 41.09 km
utwardzona: 2.82 km
kostka brukowa: 2.89 km
szuter: 5.5 km
nieutwardzona: 0.01 km
brak danych: 6.34 km

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Kaszubska Marszruta - szlak czerwony
Kaszubska Marszruta - szlak czerwony

Kaszubska Marszruta - szlak czerwony to szlak rowerowy o długości 58.6 km. Podczas trasy rowerzyści pokonają 190 m podjazdów i 189 m zjazdów. Najwyższy punkt szlaku jest na wysokości 159.0 m n.p.m.

Atrakcje w okolicy "Kaszubska Marszruta - szlak czerwony"

 • Park Narodowy Bory Tucholskie - Park wchodzi w skład utworzonego w 2010 roku Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”, który jest największym rezerwatem biosfery w Polsce. Bory Tucholskie są największym kompleksem leśnym w Polsce.
 • Zaborski Park Krajobrazowy - W granicach parku znajduje się około 50 jezior. Do największych i najgłębszych należy Jezioro Charzykowskie.
 • Jezioro Charzykowskie - Powierzchnia jeziora wynosi 1 363,8 ha. Latem odbywają się tam imprezy żeglarskie, regaty oraz inne wydarzenia związane z kulturą żeglarską, m.in. przegląd piosenki żeglarskiej.
 • Swornegacie - Nazwa pochodząca z języka kaszubskiego. W Swornychgaciach znajduje się Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego.
 • Charzykowy - Wieś turystyczno-letniskowa. W Charzykowach znajduje się siedziba Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz najstarszego w Polsce klubu żeglarskiego - Chojnicki Klub Żeglarski.

Inne szlaki w pobliżu

Ten szlak wchodzi w skład

Opinie użytkowników (1)

 • Przejechaliśmy odcinek Charzykowy (0km) - Brusy (37km). Od Charzykowych do Małych Swornychgaci (11km) droga idzie lasem, wzdłuż jeziora Charzykowskiego. Krajobrazowo chyba jeden z najładniejszych odcinków przejechanych przez nas w tym rejonie tras rowerowych (i w zasadzie za to jest ocena 5). Same Charzykowy to zaskakująca na plus pod względem infrastruktury miejscowość turystyczna. Od Małych Swornychgaci trasa poprowadzona głównie wśród pól i lasów. Im bliżej Brusów tym lasów mniej. W zasadzie kończą się w okolicy Wielkich Chełmów (30km). W Swornychgaciach zaskakująco dużo się dzieje. Warto zwrócić uwagę na kalendarz, bo można sobie zaplanować wycieczkę właśnie ze względu na jakąś imprezę. Przy wycieczce z dziećmi trzeba zwrócić uwagę na przejazdy rowerowe. Bardzo często mają STOP. Droga rowerowa zmienia stronę jezdni obok której jest poprowadzona. Jak jedzie się samochodem, to co chwila jest znak zakazujący ruchu rowerzystów i informujący że ddr jest 20m obok. Niedaleko Drzewicza trzeba przejechać stromy parów, czyli ostro w dół i potem pod górę (jest to na trasie oznaczone znakiem). Frajda może być z tego całkiem niezła dla dzieciaków, ale wszystko zależy od opanowania jazdy, bo jedzie się wśród drzew. Aktualnie (sierpień 2022) małymi fragmentami trzeba pojechać jezdnią, ale widać że prace trwają jak np. na moście w Drzewiczu (ruch wahadłowy ze światłami) czy też Czyczkowy gdzie rozłożono część ciągu pieszo-rowerowego, ale układany jest on od nowa. W okolicy Chocińskiego Młyna trzeba krótki odcinek przejechać jezdnią. Podobnie przez Swornegacie, chociaż bardzo wielu rowerzystów wybiera tutaj chodnik. Ruch jest mały i kierowcy nie mają problemu z wyprzedzaniem mimo podwójnej ciągłej linii po całej długości miejscowości. W Charzykowy i Swornychgaciach jest bardzo dużo oznaczonych stref zamieszkania.

  ogólna ocena:
  trudność: 1
  stan nawierzchni: 5
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany rower: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się
mobilna velomapa