Pomorze Zachodnie to obok Małopolski jeden z najprężniej działających regionów na rzecz turystyki rowerowej w Polsce. Trasy rowerowe w Zachodniopomorskiem są dobrze przygotowane, oznakowane i malownicze. Można tu przejechać się rowerem wzdłuż Bałtyku, okrążyć Zalew Szczeciński albo odkryć zaciszny Drawski Park Krajobrazowy. Rowerzyści znajdą tu zarówno propozycje na krótką wycieczkę, jak i dłuższe wyprawy.
Pomorze Zachodnie to jeden z regionów w Polsce, który najszybciej rozwija swoją sieć szlaków rowerowych. Trasy rowerowe w Zachodniopomorskiem wytyczono tak, by łączyły się ze sobą, co pozwala na zaplanowanie trasy według własnych potrzeb i upodobań. W wielu miejscach toczą się prace - budowane są nowe odcinki dróg rowerowych.
Niewątpliwie perłą wśród szlaków rowerowych na Pomorzu Zachodnim jest Velo Baltica, jednak nie brakuje też ciekawych propozycji w całym województwie. Każdy ze szlaków ma nieco odmienny charakter i pozwala na odkrycie skarbów województwa zachodniopomorskiego.
Oto lista 6 najciekawszych zachodniopomorskich tras rowerowych:
- Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10
- Stary Szlak Kolejowy
- Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego
- Blue Velo
- Trasa Pojezierzy Zachodnich
- Greenways - Naszyjnik Północy
Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10
Velo Baltica to część międzynarodowego szlaku R10, który wiedzie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jego polska część mierzy blisko 540 km, a etap w województwie zachodniopomorskim - 224 km.
Rozpoczyna się w Świnoujściu. Rowerzyści mają okazję zobaczyć na trasie Międzyzdroje, a tam m.in. molo, Aleję Gwiazd czy oceanarium. Szlak biegnie dalej przez Woliński Park Narodowy i obok Zatoki Wrzosowskiej. Trasa wiedzie też przez rezerwaty, lasy, w pobliżu jezior, cały czas biegnąć obok Bałtyku, tak więc niemal w każdej chwili można zdecydować się na odpoczynek na plaży. Wśród atrakcji można odwiedzić ruiny kościoła w Trzęsaczu albo latarnie morskie, jak ta w Kołobrzegu.
W sezonie (głównie lipiec-sierpień) trzeba mieć na uwadze, że szlak jest mocno uczęszczany przez turystów. Szczególnie zatłoczony jest wówczas odcinek Kołobrzeg-Mielno. Dalej trasa oddala się nieco od morza i jazda rowerem jest znacznie spokojniejsza. Mimo to pozostaje bardzo malownicza i różnorodna pod względem zmiennych krajobrazów. Do morza powraca w pobliżu Darłowa, gdzie znów można przejechać się trasą z widokiem na Bałtyk.
Velo Baltica w Zachodniopomorskiem to szlak rowerowy, który nadaje się zarówno na jednodniową wycieczkę z rodziną przy okazji pobytu nad polskim morzem, jak i kilkudniową wyprawę rowerową. Szlak jest dobrze przygotowany pod względem nawierzchni, oznaczeń i zaplecza noclegowo-gastronomicznego. Noclegi dla rowerzystów na Velo Baltica możesz znaleźć tutaj.
Stary Szlak Kolejowy
Stary Szlak Kolejowy to prawie 200-kilometrowa trasa w województwie zachodniopomorskim. Formalnie rozpoczyna się w Kołobrzegu, a kończy już w Wielkopolsce, w małej miejscowości Skrzatusz, niedaleko Piły. Jak wskazuje nazwa, w zamyśle miał zostać poprowadzony po dawnej linii kolejki wąskotorowej. Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej.
Zadania tego jak dotąd nie udało się w pełni zrealizować. Trasa śladem kolejki, z pozostałościami dawnych stacji, prowadzi na kilku odcinkach, jednak rowerzyści jadą też drogami publicznymi z niskim i średnim natężeniem ruchu. Budowa Starego Szlaku Kolejowego nie została jeszcze w pełni zakończona, ale prace trwają i kolejne odcinki dedykowanych dróg rowerowych mają być sukcesywnie oddawane do użytku.
Jednym z największych walorów szlaku jest Drawski Park Krajobrazowy. Choć położony na pozornie nizinnym terenie, czasem potrafi dostarczyć wrażeń przypominających górskie wędrówki. Bogaty w liczne jeziora i torfowiska, pomaga zaczerpnąć spokoju i świeżego powietrza. Oprócz obcowania z naturą, na szlaku można też zobaczyć liczne pałace, kościoły i lokalne skarby w mijanych miejscowościach.
Nawierzchnię szlaku stanowią asfalty i szutry. Najtrudniej jest na ostatnim 10-kilometrowym odcinku, na którym dominują drogi przez pola. W Złocieńcu Stary Szlak Kolejowy łączy się z Trasą Pojezierzy Zachodnich, więc można go wykorzystać, planując własną wycieczkę rowerową kilkoma zachodniopomorskimi szlakami.
Warto wspomnieć też o drugim wariancie Starego Szlaku Kolejowego, który prowadzi odnogą z Mielna, przez Koszalin do Białogardu.
Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego
Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego to polsko-niemiecki szlak rowerowy okrążający słynny zalew pętlą o długości blisko 300 km. Jej niemiecka nazwa to Stettiner Haff Rundweg. Trasa oficjalnie ma swój początek w Szczecinie, ale wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Trasa fragmentami istotnie biegnie zaraz przy brzegach Zalewu, w innych przemierza tereny polne i leśne, szczególnie w Wolińskim Parku Narodowym bogatym w buki. Podczas wyprawy można też zwiedzić miaasta - Szczecin, Międzyzdroje, Świnoujście czy Wolin.
Ok. 110 km szlaku biegnie po stronie niemieckiej. Rowerzyści przejeżdżają tutaj m.in. przez Wyspę Uznam. To dobra okazja do obserwacji dzikiej przyrody, podobnie jak przejazd przez inne, liczne rezerwaty przyrody.
Nawierzchnię szlaku stanowią drogi szutrowe, drogi rowerowe i drogi publiczne z małym natężeniem ruchu. Zachodnia część szlaku w części pokrywa się z długodystansowym szlakiem Odra-Nysa, biegnącym wzdłuż całej polsko-niemieckiej granicy. Na północy trasa łączy się z Velo Baltica, a na wschodzie biegnie w ten sam sposób co Blue Velo.
Blue Velo
Blue Velo to zachodniopomorski szlak rowerowy o długości 266 km. Swój początek ma w Świnoujściu, skąd dociera do Szczecina, objeżdżając po drodze Zalew Szczeciński od wschodu. Na tym odcinku Blue Velo pokrywa się ze szlakiem wokół Zalewu Szczecińskiego. W Szczecinie Blue Velo biegnie już samotnie aż do Kostrzyna nad Odrą, znanego m.in. z festiwalu Pol’and’Rock (dawniej Woodstock), gdzie łączy się ze szlakiem Odra-Nysa i dwoma szlakami województwa lubuskiego.
Na trasie można zobaczyć m.in. zamki, dawne młyny wodne, a także winnice, z których słynie Lubuszczyzna. Oznakowanie szlaku jest na różnym poziomie, dlatego lepiej poruszać się nim, wspierając nawigacją. Plik GPX Blue Velo można pobrać ze strony szlaku na Velomapie. Po wyjeździe z Gryfina zaczyna się teren nieco bardziej wyżynny, co można zauważyć, analizując profil przewyższeń szlaku. Na tym odcinku na rowerzystów czeka sporo krótkich podjazdów i zjazdów.
W pobliżu 195 kilometra trasy można skręcić ze szlaku na Trasę Pojezierzy Zachodnich.
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Trasa Pojezierzy Zachodnich mierzy prawie 340 km. Rozpoczyna się na granicznym moście w Siekierkach, przebiega przez Trzcińsko-Zdrój, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Borne Sulimowo, Szczecinek, a kończy w pobliżu miejscowości Miastko.
Szlak wciąż znajduje się w budowie, dlatego trzeba się liczyć z różnym stanem nawierzchni i oznaczeń w zależności od odcinka. Najlepiej przygotowany jest odcinek Siekierki - Ińsko (pierwsze 170 km trasy). Dalsza część jest już zalecana „nieokazyjnym” rowerzystom ze względu na słabą nawierzchnię.
Nazwa trasy wskazuje na to, że to szlak wiodący wśród jezior i rozlewisk. Rzeczywiście tak jest. Rowerzyści przejeżdżają tu przez Pojezierze Myśliborskie, Choszczeńskie, Ińskie, Drawskie i Szczecineckie. W sumie szlak wiedzie przez 5 parków krajobrazowych.
Wczesną jesienią można usłyszeć tu odgłosy trwającego rykowiska. Na licznych rozlewiskach żyje też wiele gatunków ptaków. To trasa wiodąca głównie wśród natury i małych miejscowości skrywających lokalne skarby.
Trasa Pojezierzy Zachodnich łączy się ze szlakami: Odra-Nysa, Blue Velo, Stary Szlak Kolejowy oraz Greenways - Naszyjnik Północy. Dodatkowy odcinek szlaku prowadzi też odnoga ze Szczecina.
Greenways - Naszyjnik Północy
Jeżeli lubisz trudne, długodystansowe szlaki rowerowe, to Greenways - Naszyjnik Północy będzie dobrą propozycją. Cała pętla liczy 850 km i przebiega przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i wielkopolskie.
To dobry szlak do zmierzenia się ze swoimi siłami. Polecamy przejechać go samotnie lub w małym gronie. Towarzyszem będzie dominująca na trasie natura - 3 parki krajobrazowe: Drawski, Zaborski i Wdzydzki. Na trasie można poczuć lokalnego ducha i poznać regionalne produkty takie jak chleby, wyroby ceramiczne, hafty kaszubskie. Zobaczyć też można zabytkowe kościoły, dwory i pałace.
Nawierzchnię szlaku stanowią drogi asfaltowe (65%), drogi leśne (30%) oraz drogi polne (5%). Oznakowanie stanowią zielone znaki z rowerem malowane na drzewach, jednak trzeba wziąć poprawkę na ich stan. Potrzebna będzie nawigacja, a plik GPX pobrać można z podstrony szlaku.
Warto mieć na uwadze, że szlak nie wchodzi w skład tras przygotowanych przez samorządowe władze (Rowerem przez Pomorze Zachodnie). Greenways, czyli tzw. Zielone Szlaki, zarządzone są przez lokalne organizacje. Ich zadaniem jest ukazanie lokalnej przyrody i dziedzictwa kulturowego. Naszyjnikiem Północy zarządza Fundacja „Naszyjnik Północy” z Debrzna. Szlaki Greenways można znaleźć w całej Europie Środkowo-Wschodniej, choć ich stan zazwyczaj nie należy do najlepszych.
Greenways - Naszyjnik Północy przebiega także przez lasy Borów Tucholskich. Można tutaj wjechać na wybrane szlaki rowerowe Kaszubskiej Marsztury.
Trasy rowerowe - zachodniopomorskie
Jeśli poszukujesz więcej tras rowerowych, sprawdź propozycje dodane przez naszych użytkowników na mapie tras społeczności. Na naszej mapie znajdziesz też szlaki rowerowe w całej Polsce.
Jeśli wybierasz się na kilkudniową wycieczkę, zachęcamy do skorzystania z Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Znajdziesz tu m.in. noclegi, restauracje, wypożyczalnie rowerów, serwisy czy biura podróży rowerowych.