Jezioro Czorsztyńskie

atrakcja

Jezioro Czorsztyńskie to zbiornik wodny, który powstał sztucznie poprzez zbudowanie Zapory Wodnej na Dunajcu. Położone jest w dolinie między dwoma pasmami górskimi w Małopolsce - Gorcami i Pieninami. Nieopodal znajdują się Nowy Targ i Szczawnica, a wokół jeziora leży wiele mniejszych miejscowości turystycznych: Falsztyn, Frydman, Dębno, Maniowy, Kluszkowce, Mizerna, Czorsztyn, Niedzica czy Sromowce Wyżne. Jezioro ma blisko 9 km długości, średnio 1,3 km szerokości, 11 km2 powierzchni, a najgłębsze miejsce liczy sobie ok. 50 metrów. Linia brzegowa liczy sobie niespełna 30 km. Jego głównym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca - co udało mu się po raz pierwszy zaraz po oddaniu do użytku Zapory Wodnej - w lipcu 1997 r. podczas Powodzi Tysiąclecia. Miejscowi chętnie opowiadają tę historię, ponieważ obiekt był budowany od 1970 r. Więcej o Zaporze Wodnej.

Z północno-zachodniej strony do Jeziora Czorsztyńskiego wpływa Dunajec - znana rzeka, mająca swe źródło nieopodal Zakopanego. Tu jego wody współtworzą Jezioro Czorsztyńskie, skąd płyną dalej na wschód, spiętrzone przez Zaporę Wodnę, przez Sromowce Wyżne i Niżne. Potem wyznaczają granicę między Polską a Czechami, aby przepłynąć w głąb kraju i przez Nowy Sącz oraz Tarnów dotrzeć do Wisły, zasilając ją od wschodu.

Nieoczywista historia Jeziora Czorsztyńskiego

Nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że przed powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego w miejscu, gdzie teraz widać jedynie bezkres wód, znajdowała się wieś Maniowy. Aby zbudować zaporę, mieszkańcy zostali przesiedleni, a większość zabudowań rozebrana. Czarno-białe zdjęcia sprzed zatopienia wsi możecie obejrzeć na stronie https://staremaniowy.pl/ Tak powstała nowa wieś Maniowy. Przesiedlono blisko 400 domów. Jeśli się tam udamy i uda nam się zyskać zaufanie któregoś z mieszkańców, mamy okazję wysłuchać ciekawej historii całych rodzin, które doskonale pamiętają przymusową przeprowadzkę. To najlepsze źródło wiedzy o prawdziwej historii tego miejsca.

Część zabytkowych budowli ze starej wsi można podziwiać w Osadzie Czorsztyn - skansenie w Kluszkowcach. Znajdziecie tam wiele drewnianych obiektów, w tym charakterystyczne dla wsi kamienne piwnice wmurowywane w zbocze razem z nadbudówką pełniącą rolę małych spichlerzy.

Jezioro Czorsztyńskie - info dla turystów i rowerzystów

Nad Jeziorem Czorsztyńskim znajduje się wiele plaż i przystani wodnych, a sam brzeg w wielu miejscach jest łatwo dostępny. Działają tu wypożyczanie wodne, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie rowerów. W Niedzicy znajduje się strzeżone kąpielisko Zamajerz-Zamek, a druga plaża znajduje się w Kluszkowcach. Jeśli marzycie o plażingu z widokiem na góry, to jest to idealne miejsce. Najpiękniejsze widoki na jezioro można podziwiać z Zamku w Czorsztynie, Zamku w Niedzicy, wspomnianej zapory lub, do czego namawiać nie trzeba, z pozycji siodełka na szlaku Velo Czorsztyn https://velomapa.pl/szlaki/velo-czorsztyn

Szlaki rowerowe w pobliżu

mobilna velomapa