Zamek w Gniewie - pętla Wiślanej Trasy Rowerowej

Propozycja wycieczki rowerowej w Gniewie obejmuje kręcenie kilometrów po miasteczku i odkrywanie tajemnic jednego z najstarszych układów miejskich na Pomorzu. To prastare miasto prawa miejskie otrzymało w 1229 roku, ale już tereny miasta zamieszkiwane były w epoce żelaza i brązu czyli od półtora tysiąca lat p.n.e.

Największą i komfortową bazę wypadową dla rowerzystów gwarantuje kompleks Zamku w Gniewie łącznie z hotelem zlokalizowanym w dawnym Pałacu Marysienki z 1679 roku, współczesny budynek Hotelu Rycerskiego i Muzeum Archeologiczne oddział Gniew.

Słynący z turniejów i rycerskich inscenizacji zamek był areną wielu zaciętych bitew, spotkań z historią w najlepszym wydaniu. Unikatowa mieszanka wygody, dobrej regionalnej kuchni i historii w połączeniu z pasją podróżowania na rowerze sprawiają, że Gniew staje się ciekawą propozycją na udany, aktywny wypoczynek. Pobyt w gotyckiej twierdzy to wrażenie na całe życie, które potęguje położenie zamku i widok na Dolinę Dolnej Wisły z gniewskiej skarpy, na której sytuowany jest obiekt. Oglądanie panoramy nastraja przed rowerową przygodą, która czeka na śmiałków przybywających w te rejony Wiślanej Trasy Rowerowej.

Dłuższą wycieczkę do miejscowości Opalenie można zakończyć w samym Kwidzynie jako miejscu docelowej ekspedycji co gwarantuje wygodna i bezpieczna przeprawa przez wysoko wznoszący się nad wodami Wisły most łączący dwa jej brzegi. Wyprawa od Gniewu do Opalenia może być również wydłużona o wizytę w rezerwatach Wiosło Małe i Wiosło Duże, z których rozpościera się piękny widok na królową polskich rzek.

Podróż lewym brzegiem Wisły w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej przebiega przez historyczne wsie: Nicponia, Tymawa, Betlejem, Jaźwiska, Aplinki, Opalenie, a po przekroczeniu Wisły Korzeniewo i Kwidzyn gdzie można zjeść dobry regionalny obiad lub zostać na noc by następnego dnia kontynuować podróż Wiślaną Trasą Rowerową. Wszystko w otoczeniu wiślanej przyrody i zabytków dziedzictwa historycznego regionu Powiśla. Miasto Gniew bogate jest w wiekowe zabytki, które tworzą jego klimatyczną przestrzeń:

mobilna velomapa