Propozycja wycieczki rowerowej w Gniewie obejmuje kręcenie kilometrów po miasteczku i odkrywanie tajemnic jednego z najstarszych układów miejskich na Pomorzu. To prastare miasto prawa miejskie otrzymało w 1229 roku, ale już tereny miasta zamieszkiwane były w epoce żelaza i brązu czyli od półtora tysiąca lat p.n.e.
Największą i komfortową bazę wypadową dla rowerzystów gwarantuje kompleks Zamku w Gniewie łącznie z hotelem zlokalizowanym w dawnym Pałacu Marysienki z 1679 roku, współczesny budynek Hotelu Rycerskiego i Muzeum Archeologiczne oddział Gniew.
Słynący z turniejów i rycerskich inscenizacji zamek był areną wielu zaciętych bitew, spotkań z historią w najlepszym wydaniu. Unikatowa mieszanka wygody, dobrej regionalnej kuchni i historii w połączeniu z pasją podróżowania na rowerze sprawiają, że Gniew staje się ciekawą propozycją na udany, aktywny wypoczynek. Pobyt w gotyckiej twierdzy to wrażenie na całe życie, które potęguje położenie zamku i widok na Dolinę Dolnej Wisły z gniewskiej skarpy, na której sytuowany jest obiekt. Oglądanie panoramy nastraja przed rowerową przygodą, która czeka na śmiałków przybywających w te rejony Wiślanej Trasy Rowerowej.
Dłuższą wycieczkę do miejscowości Opalenie można zakończyć w samym Kwidzynie jako miejscu docelowej ekspedycji co gwarantuje wygodna i bezpieczna przeprawa przez wysoko wznoszący się nad wodami Wisły most łączący dwa jej brzegi. Wyprawa od Gniewu do Opalenia może być również wydłużona o wizytę w rezerwatach Wiosło Małe i Wiosło Duże, z których rozpościera się piękny widok na królową polskich rzek.
Podróż lewym brzegiem Wisły w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej przebiega przez historyczne wsie: Nicponia, Tymawa, Betlejem, Jaźwiska, Aplinki, Opalenie, a po przekroczeniu Wisły Korzeniewo i Kwidzyn gdzie można zjeść dobry regionalny obiad lub zostać na noc by następnego dnia kontynuować podróż Wiślaną Trasą Rowerową. Wszystko w otoczeniu wiślanej przyrody i zabytków dziedzictwa historycznego regionu Powiśla. Miasto Gniew bogate jest w wiekowe zabytki, które tworzą jego klimatyczną przestrzeń:
- wzniesiony na przełomie XIV i XV w., gotycki ratusz to najstarszy ratusz na Pomorzu, w dawnych czasach kwitło tu życie kupieckie we wnętrzu dawnych podcieni;
- gotycki kościół pw. św. Mikołaja razem z krzyżackim zamkiem buduje górującą nad okolicą panoramę miasta;
- kamieniczki z XVIII i XIX w. otaczają gniewski rynek;
- Kościół p.w. św. Mikołaja;
- interesujące, żeliwne pompy miejskie z 1863 r.
- ciąg parterowych domków przy ulicy Sambora, które swym wyglądem i wielkością łudząco przypominają Złotą Uliczkę w czeskiej Pradze;
- dawny spichlerz przy ul. Franciszka Jakusz-Gostomskiego;
- mastkotką miasta jest natomiast Miś Maciuś;
- w mieście zachowały się trzy baszty prostokątne i jedna okrągła, znajdują się między ulicami 27 Stycznia i Piłsudskiego.