Zamek w Lidzbarku Warmińskim i okolice

Propozycja wycieczek po dawnej, bo aż za czasów Mikołaja Kopernia stolicy Warmii Lidzbarku Warmińskim zawiera warianty dla rodzin z dziećmi na bezpiecznych i nie za długich dystansach do miejsc o charakterze rekreacyjno — wypoczynkowym jak i pomysły dla osób lubiących dłuższe wyprawy rowerowe. W Lidzbarku Warmińskim można rozpocząć jak również zakończyć przygodę z Łynostradą, trasą rowerową wytyczoną po sieci dróg wzdłuż rzeki Łyny, która łączy praktycznie 4 miasta, kierując się z północy na południe są to Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Olsztyn i Nidzica. Można rzec, że Lidzbark Warmiński jest miastem ogrodów, a tradycja pielęgnowania wspaniałych terenów zielonych sięga czasów biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego, który ogromną miłością obdarzył lidzbarskie ogrody. To biskup Ignacy Krasicki przeprowadził w 1790 roku rozbudowę Oranżerii, która powstała za rządów biskupa Teodora Andrzeja Potockiego na miejsce dawnej rezydencji letniej Jana Stanisława Zbąskiego, a która dziś z ogrodami tworzy uroczy kompleks. W 1773 roku istniał tu przepiękny ogród, pełen wspaniałych kwietników, wodotrysków i wodospadów co udokumentował w swoich pamiętnikach hrabia Lehendorff. Dziś równie atrakcyjną przestrzeń oprócz ogrodów przy Oranżerii tworzą nasadzenia i aranżacja bulwarów nad rzeką Łyną. Można tu aktywnie wypocząć i pojeździć bezpiecznie rowerem napawając się pięknym krajobrazem. Tu również znajdują się charakterystyczne rzeźby dostojnych postaci związanych z miastem.

Kolejną bardzo ciekawą opcją spędzania czasu na czterech kółkach w Lidzbarku jest wizyta w przestrzeni Parku Uzdrowiskowego Dolina Symsarny, który powstał w 2017 roku. Dolina rzeki Symsarna kształtowała się przez setki lat tworząc absolutnie wyjątkowy obszar przyrodniczy połączony z miastem. Bogaty we florę i faunę i o wyróżniającym się krajobrazie teren stał się od 1992 roku Obszarem Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny. Dawniej teren ten nazywano „Luftkurort” co oznacza „kurortem klimatycznym”, dziś park nazywa się również „Lidzbarskimi Serpentynami” — to za sprawą meandrującej rzece. Oprócz wybitnych walorów przyrodniczych i krajoznawczych obszar ten jest świadkiem historycznych wydarzeń — stąd od średniowiecza prowadzono miejskie wodociągi, tu znajdują się pozostałości umocnień „Trójkąta Lidzbarskiego”, tu znajdowało się dawne miejsce straceń, jak również znajduje się tu pomnik bohaterów wojennych z lat 1870–71 czy pozycję rosyjsko pruską z 1807 r.

Znajdują się tu urządzenia na potrzeby uzdrowiskowego lecznictwa, elementy małej infrastruktury, tablice, ławki czy stojaki na rowery. Skorzystać można również ze ścieżki sensorycznej i z urządzeń do ćwiczeń w obszarze kinezyterapii. Lidzbark Warmiński słynie również z solanek i term, które uzupełniają i tak bogatą ofertę rekreacyjną miasta.

mobilna velomapa