Zamek w Malborku i okolice

Propozycja wycieczek w Malborku obejmuje zarówno ścisły obszar okalający kompleks zamku krzyżackiego, sieć ścieżek miejskich w mieście i bezpośrednio nad Nogatem jak również bezpieczne trasy rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego w przestrzeni malowniczych Żuław Malborskich prowadzących do miejscowości Nowy Staw. Zamku krzyżackiego w Malborku nie trzeba ani nikomu przedstawiać, ani reklamować. To przecież jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce i największa gotycka warownia w Europie. Długo by szukać w świecie całym większego zamku zbudowanego z cegły, nie znajdzie się — malborski zamek jest naprawdę potężny!

Po 71 latach i na swoje zaszczytne miejsce powróciła największa średniowieczna rzeźba średniowiecznej Europy — monumentalna, 8-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem, którą nazywano Kolosem z Malborka. Figura pokryta jest ponad 300 tysiącami tesserów, elementów mozaiki. Projekt rekonstrukcji figury kończy powojenny etap odbudowy zamku.

Ale Malbork to nie tylko zamek, to również piękne miasto, Nogat i żuławskie krajobrazy, a ukształtowanie terenu sprzyja przyjemnej rekreacji na rowerze w mieście i jego okolicy.

W mieście znajdują się godne polecenia zabytki, świadectwo różnych epok wpływających na wygląd współczesnego Malborka, m.in.:

Ciekawie spędzić czas można również odwiedzając pracownię ceramiczną „Stare Miasto”, uczestniczyć w warsztatach kaligrafii czy odwiedzając Szkołę Łacińską.

W okolicy natomiast warto zaplanować ciekawe wycieczki:

mobilna velomapa