Propozycja wycieczek w Malborku obejmuje zarówno ścisły obszar okalający kompleks zamku krzyżackiego, sieć ścieżek miejskich w mieście i bezpośrednio nad Nogatem jak również bezpieczne trasy rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego w przestrzeni malowniczych Żuław Malborskich prowadzących do miejscowości Nowy Staw. Zamku krzyżackiego w Malborku nie trzeba ani nikomu przedstawiać, ani reklamować. To przecież jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce i największa gotycka warownia w Europie. Długo by szukać w świecie całym większego zamku zbudowanego z cegły, nie znajdzie się — malborski zamek jest naprawdę potężny!
Po 71 latach i na swoje zaszczytne miejsce powróciła największa średniowieczna rzeźba średniowiecznej Europy — monumentalna, 8-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem, którą nazywano Kolosem z Malborka. Figura pokryta jest ponad 300 tysiącami tesserów, elementów mozaiki. Projekt rekonstrukcji figury kończy powojenny etap odbudowy zamku.
Ale Malbork to nie tylko zamek, to również piękne miasto, Nogat i żuławskie krajobrazy, a ukształtowanie terenu sprzyja przyjemnej rekreacji na rowerze w mieście i jego okolicy.
W mieście znajdują się godne polecenia zabytki, świadectwo różnych epok wpływających na wygląd współczesnego Malborka, m.in.:
- centrum miasta z przyciągającą uwagę fontanną i ofertą gastronomii, w tym sklepy o dawnym kolonialnym charakterze;
- zaskakujące figurki Marianka, oficjalnej maskotki Malborka rozlokowane w różnych lokalizacjach miasta, Marianek wita gości, czyta kroniki jak również zaprasza na zamek, zawsze ma jakieś ciekawe zajęcie w Malborku;
- Kościół pw. św. Jana Chrzciciela;
- Brama Mariacka;
- Wieża ciśnień;
- Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy;
- Ratusz Staromiejski;
- Brama Garncarska;
- Muzeum Miasta Malborka z Centrum Informacji Turystycznej.
Ciekawie spędzić czas można również odwiedzając pracownię ceramiczną „Stare Miasto”, uczestniczyć w warsztatach kaligrafii czy odwiedzając Szkołę Łacińską.
W okolicy natomiast warto zaplanować ciekawe wycieczki:
- Nowy Staw, do którego prowadzi bezpieczna ścieżka rowerowa. Spróbować tu należy kultowe pączki, które są obowiązkowym punktem programu lokalnych wypraw rowerowych,
- Jeziorna Osada w miejscowości Gnojewo, przy drodze krajowej numer 22, pomiędzy Tczewem a Malborkiem gdzie zachwycają żuławskie krajobrazy i swojskie wyroby. Udostępniono tu również kąpielisko, piaszczystą plażę i pomost, na gości czekają również odrestaurowane powozy czy wieża widokowa;
- podziwiać panoramę Zamku w Malborku jeżdżąc rowerem wzdłuż Nogatu gdzie przygotowano świetną infrastrukturę turystyczną nad brzegiem rzeki.