Zamek Nowe i okolice

Propozycja wycieczek rowerowych po mieście obejmuje okolice Jeziora Czarownic, spektakularnego punktu widokowego na krajobraz Doliny Dolnej Wisły z wiślanej skarpy, obszar klimatycznego Starego Miasta z zamkiem krzyżackim Centrum Kultury Zamek, pełnymi ciekawej architektury urokliwymi uliczkami miasteczka, teren targowiska, na którym zakupić można produkty lokalnego pochodzenia i od producentów produktów tradycyjnych jak również odcinek trasy pozamiejskiej prowadzący do Pompowni Kończyce z terenami przyrodniczymi nad rzeką Mątawa.

Rozwinięcie kolekcji miejskiej i okolicy o obszar Wiślanej Trasy Rowerowej (uwaga na duży zakres terytorialny).

Nowe, a jednak jedno z najstarszych miast Pomorza, które nazwę zawdzięcza prawdopodobnie jeszcze wcześniejszemu pobliskiemu grodowi — Starograd. Po łacinie zwane Novo Castro, czyli Nowy Gród. Miasto w woj. kujawsko — pomorskim ale pod względem etniczno-kulturowym miasto na Kociewiu. Położone na charakterystycznym, wysokim brzegu Wisły. Panorama miasta jest częścią malowniczego, wiślanego krajobrazu podróżujących prawą stroną wiślanego szlaku na południe od Kwidzyna.

Znajduje się w Nowem jeden z najbardziej spektakularnych punktów widokowych na Wisłę i prawy bieg królowej polskich rzek.

Nowe jest ciekawym punktem na mapie Wiślanej Trasy Rowerowej z tego względu, że jest to zarówno ciekawy punkt wypadowy na pomorską część trasy skąd można dość szybko dotrzeć do Kwidzyna (około 30 km), a nawet Gniewu jak również sąsiadującego z miastem od południa Grudziądza (około 22 km). Dotarcie do miast zapewnia widowiskowy przejazd głównymi wiślanymi mostami w Kwidzynie i Grudziądzu, które łączą lewy i prawy brzeg rzeki. Nowe, Kwidzyn, Grudziądz, Gniew czy nawet Świecie to ciekawe miasta nad Wisłą będące ciekawym celem rowerowej podróży Wiślaną Trasą Rowerową.

W samym mieście warto odbyć rowerową przejażdżkę wśród pełnych uroku uliczek, które o każdej porze dnia i roku wyglądają inaczej i tworzą przyjemny klimat miasteczka. Zwieńczeniem zwiedzanie może być wizyta na zamku lub relaksowanie się krajobrazem Doliny Dolnej Wisły z puntu widokowego znajdującego się w północnej części miasta.

Warto tu zobaczyć:

Większość tras tworzący WTR przebiega przez wygodne do podróżowania asfaltowa nawierzchnie, szlak uznawany jest za łatwy jednak należy mieć na uwadze różnego rodzaju niespodzianki i trudności wynikające z lokalnych uwarunkowań — zdarzają się odcinki piaszczyste lub o utrudnionych możliwościach przejazdu po obfitych opadach deszczu. Podróżując należy posiadać nie tylko nawigacje ale również tradycyjną mapę i być gotowym na ewentualne, drobne korekty przejazdu, które należy wykonać jeżeli sytuacja na trasie tego wymaga.

Większa wyprawa, którą jest odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej (również odcinek czarnego szlaku rowerowego Doliny Dolnej Wisły) urzeka i można go polecić każdemu, jednak szlak wymaga przemieszczania się siecią lokalnych dróg. Pierwsza część szlaku pozwala podziwiać panoramę doliny Wisły z wysokiej skarpy, znajdujący się na trasie Kozielec i jezioro Półwieś — zwrócą uwagę swoim krajobrazem, kolejnym punktem chroniącym dziką przyrodą obszaru są rezerwatu Wiosło Duże i Małe. Stąd rozpościera się spektakularny widok na Wisłę i jej przyrodnicze otoczenie. Kolejna część trasy prowadzi do Tymawy i Opalenia i dalej do nadwiślańskich łąk i samego Gniewu. Przyjemnie jedzie się podziwiając rozległą panoramę miasteczka jak również panoramę doliny Wisły z gniewskiej skarpy, na której usytuowano kompleks zamku krzyżackiego. Odcinek trasy Nowe — Gniew wynosi około 41,4 km. Przejazd tego typu nie jest wskazany dla rodzin z dziećmi (chyba, że są to specjaliści w tego typu przeprawach — rodziny dobrze przygotowane do takich wypraw);

Mający blisko 60 km odcinek Nowe — Świecie charakteryzują trzy różne fragmenty. Łąki i pola w otaczające Mątawę gdzie znajdują się liczne zabytki, ślady pozostawione po osadnikach olęderskich — menonitach, które można zobaczyć we wsiach: Tryl, Wielki Komórsk, Wielki Lubień, Dragacz, Michale. Drugi odcinek biegnie przez liściasty bór w rezerwacie przyrody “Grabowiec” i należący już do Borów Tucholskich sosnowy las w pobliżu wsi Śwęte. Ostatnia część trasy obejmuje natomiast rolniczy krajobraz Wysoczyzny Świeckiej przez Sartowice (znajduje się tu pałac oraz park z licznym egzotycznym starodrzewem i ciekawą architektonicznie kaplicą grobową), Czaple do Świecia, które może stanowić cel podróży ale nie jest związany ze Szlakiem Zamków Gotyckich więc nie rekomenduje się promowania takich wypraw w ramach niniejszego projektu.