Zamek w Ostródzie - pętla Szlaku Kanału Elbląskiego

Propozycja wycieczek rowerowych w Ostródzie obejmuje ścisły obszar Bulwaru nad Jeziorem Drwęckim, w przestrzeni którego przebiegają bezpieczne ścieżki rowerowe okalające jezioro. Tu też rozpoczyna się propozycja wycieczki rowerowej Szlak Kanału Elbląskiego w ramach pętli Ostróda — Czarny Róg — Miłomłyn — Ostróda. Poziom trudności szlaku można uznać za łatwy, a długość trasy z Ostródy do Miłomłyna i z powrotem wynosi około 22 km. Szlak rozpoczyna się przy przystani Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i Molo w Ostródzie. Szlaki w okolicach Ostródy prowadzą po dawnych nasypach kolejowych, wśród jezior i okalających je lasów. Jadąc Szlakiem Kanału Elbląskiego podróżować będziemy żelaznym mostem położonym na przesmyku Jeziora Drwęckiego. Dawne torowiska i pędzące parowozy zastępują współcześnie utwardzane ścieżki, rowery i pojazdy z ekologicznym napędem. Wyprawom rowerowym sprzyja otoczenie przyrodnicze, liczne jeziora i łączące je sieć wód i zabytkowej infrastruktury hydrotechnicznej tworząca Kanał Elbląski.

Otoczenie przyrodnicze i sieć ścieżek rowerowych pozwala również w sposób bezpieczny dotrzeć do śluzy Mała Ruś, Kanału Elbląskiego. Od śluzy można dojechać drogą asfaltową o małym natężeniu ruchu samochodowego do przyrodniczego obszaru Jeziora Szeląg Wielki we wsi Warlity Wielkie.

Najciekawsze atrakcje w Ostródzie:

Najciekawsze zabytki Miłomłyna to:

Miasto Miłomłyn posiada razem z Tardą i Bagieńsko-Zatoką status obszaru ochrony uzdrowiskowej o powierzchni 7.602,06 ha. To dzięki zasobom torfu o właściwościach leczniczych znajdujących się w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny. Panują tutaj warunki bioklimatyczne wpływające na proces leczenia chorób układu oddechowego, narządów ruchu i stanów pourazowych, nadciśnienia tętniczego, czy chorób reumatologicznych.

mobilna velomapa