Propozycja wycieczek rowerowych w Ostródzie obejmuje ścisły obszar Bulwaru nad Jeziorem Drwęckim, w przestrzeni którego przebiegają bezpieczne ścieżki rowerowe okalające jezioro. Tu też rozpoczyna się propozycja wycieczki rowerowej Szlak Kanału Elbląskiego w ramach pętli Ostróda — Czarny Róg — Miłomłyn — Ostróda. Poziom trudności szlaku można uznać za łatwy, a długość trasy z Ostródy do Miłomłyna i z powrotem wynosi około 22 km. Szlak rozpoczyna się przy przystani Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i Molo w Ostródzie. Szlaki w okolicach Ostródy prowadzą po dawnych nasypach kolejowych, wśród jezior i okalających je lasów. Jadąc Szlakiem Kanału Elbląskiego podróżować będziemy żelaznym mostem położonym na przesmyku Jeziora Drwęckiego. Dawne torowiska i pędzące parowozy zastępują współcześnie utwardzane ścieżki, rowery i pojazdy z ekologicznym napędem. Wyprawom rowerowym sprzyja otoczenie przyrodnicze, liczne jeziora i łączące je sieć wód i zabytkowej infrastruktury hydrotechnicznej tworząca Kanał Elbląski.
Otoczenie przyrodnicze i sieć ścieżek rowerowych pozwala również w sposób bezpieczny dotrzeć do śluzy Mała Ruś, Kanału Elbląskiego. Od śluzy można dojechać drogą asfaltową o małym natężeniu ruchu samochodowego do przyrodniczego obszaru Jeziora Szeląg Wielki we wsi Warlity Wielkie.
Najciekawsze atrakcje w Ostródzie:
- Zamek krzyżacki w Ostródzie, w którym po bitwie grunwaldzkiej 1410 r. przywieziono ciało Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Ulricha Von Jungingena, a przez dwa miesiące z tego miejsca Europą władał cesarz Napoleon Bonaparte. Świadectwem dawnych czasów są zamkowe wystawy i kult rycerskich tradycji;
- rejsy statkiem siecią wód Kanału Elbląskiego i po ostródzkich jeziorach;
- Pomnik Jedności Europejskiej na Placu Tysiąclecia, w sąsiedztwie którego znajduje się odbudowany w roku 2017 Ratusz;
- Białe Koszary;
- Neogotycki kościół ewangelicko-metodystyczny z 1907 r. z wieżą widokową, do której prowadzi 105 schodów;
- Kościół neogotycki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z lat 1856–1875;
- Kościół św. Dominika Savio, pierwotnie gotycki z XIV w.
- Amfiteatr w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim — miejsce organizacji największych ostródzkich wydarzeń kulturalnych.
- Bulwar nad Jeziorem Drwęckim, który jest centrum wypoczynku w Ostródzie.
- Plaża miejska.
Najciekawsze zabytki Miłomłyna to:
- Kanał Elbląski ze śluzą Miłomłyn i Zielona;
- układ urbanistyczny miasta z kościołem pw. św. Bartłomieja;
- Kaplica pw. św. Elżbiety;
- Mury obronne z dzwonnicą;
- Tu przecinają się szlaki wodne Kanału Iławskiego i Kanału Elbląskiego.
Miasto Miłomłyn posiada razem z Tardą i Bagieńsko-Zatoką status obszaru ochrony uzdrowiskowej o powierzchni 7.602,06 ha. To dzięki zasobom torfu o właściwościach leczniczych znajdujących się w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny. Panują tutaj warunki bioklimatyczne wpływające na proces leczenia chorób układu oddechowego, narządów ruchu i stanów pourazowych, nadciśnienia tętniczego, czy chorób reumatologicznych.