Zamek w Olsztynie i okolice

Olsztyn posiada naturalne walory przyrodnicze, które sprawiają, że miasto posiada wyśmienite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Stolica województwa warmińsko — mazurskiego obejmuje w swoich granicach aż 11 jezior, liczne tereny leśne i pięknie meandrującą rzekę Łynę. W mieście mieszka 170 000 mieszkańców na powierzchni, która wynosi 88 km². Położony w środkowej części Pojezierza Olsztyńskiego Olsztyn łączy się również z północnym skrajem Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Z miastem związana jest postać słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, który zamieszkiwał miasto od 1516 do 1521 roku. Do dziś zachował się jedyny przyrząd astronomiczny stworzony własnoręcznie przez mistrza astronomii. To tablica astronomiczna, którą można podziwiać na olsztyńskim zamku, a która pozwoliła ustalić w 1517 roku datę wiosennej równonocy.

Propozycje wycieczek rowerowych po Olsztynie i w jego okolicy obejmują w szczególności:

Olsztyn jako miasto studenckie posiada bardzo ciekawą ofertę kulturalną przez cały rok, którą uzupełniają ciekawe propozycje kulinarne, często wykorzystujące produkty lokalnego pochodzenia.

Olsztyn zwany jest „Ogrodem z natury”, a ekologiczne akcenty widoczne są na każdym kroku. Warto tu zajrzeć o każdej porze roku.

mobilna velomapa