Kilka dni temu wystartowała nowa część serwisu z podjazdami rowerowymi. Jest to kolejna część, którą mogą rozwijać sami użytkownicy. Przez ostatnie kilka dni użytkownicy dodali już prawie 200 podjazdów z Polski i okolic. Bardzo wszystkim dziękujemy!
Podjazdy dodaje się przez specjalny formularz, który wymaga dodania pliku GPX. Plik można utworzyć za pomocą różnych aplikacji. Na przykład https://komoot.com (wymaga logowania) albo https://graphhopper.com (nie wymaga logowania).
Na podstawie przesłanego pliku GPX obliczane są różne dane dotyczące podjazdu takie jak średnie nachylenie, maksymalne nachylenie na odcinku 100m, przewyższenie, punkty trudności (jak je liczymy można przeczytać poniżej) itp. Wartości dotyczące wysokości znajdujące się w plikach GPX obarczone są sporym błędem. Dlatego wszystkie dane o podjeździe trzeba traktować jako orientacyjne. Spowodowane jest to niedokładnością urządzeń nagrywających dany ślad. Aby zwiększość dokładność wysokości w pliku GPX można użyć narzędzia https://www.gpsvisualizer.com.
Planujemy zbudować więcej narzędzi, które pozwolą wszystkim na przesyłanie informacji do Velomapy. Dzięki zaangażowaniu społeczności uda się stowrzyć największą i aktualną bazę informacji o trasach i zawodach rowerowych.
Zachęcamy do przeglądania, dodawania nowych podjazdów i dzielenia się opiniami.
https://velomapa.pl/podjazdyPunkty trudności podjazdu
Punkty liczymy na podstawie popularnego wzoru stosowanego w wielu książkach, magazynach i serwisach internetowych. Wzór został opracowany na potrzeby wydanej w 1989 książki "Encyclopedia Cotacol", która opisywała belgijskie podjazdy.
Wzór nie uwzględnia średniego nachylenia całego podjazdiu, które w zasadzie nie mówi zbyt dużo o trudności. Aby obliczyć punkty, dzielimy podjazd na 100 etrowe odcinki. Obliczamy nachylenie danego odcinka, podnosimy je do potęgi i dzielimy przez 10. Następnie sumujemy wyniki wszystkich odcinków.
Dla każdego segmentu liczymy nachylenie * nachylenie / 10 a następnie sumujemy.