Newsy

Baza podjazdów rowerowych

Udostępnij

Kilka dni temu wystartowała nowa część serwisu z podjazdami rowerowymi. Jest to kolejna część, którą mogą rozwijać sami użytkownicy. Przez ostatnie kilka dni użytkownicy dodali już prawie 200 podjazdów z Polski i okolic. Bardzo wszystkim dziękujemy!

Mapa podjazdów

Podjazdy dodaje się przez specjalny formularz, który wymaga dodania pliku GPX. Plik można utworzyć za pomocą różnych aplikacji. Na przykład https://komoot.com (wymaga logowania) albo https://graphhopper.com (nie wymaga logowania).

Na podstawie przesłanego pliku GPX obliczane są różne dane dotyczące podjazdu takie jak średnie nachylenie, maksymalne nachylenie na odcinku 100m, przewyższenie, punkty trudności (jak je liczymy można przeczytać poniżej) itp. Wartości dotyczące wysokości znajdujące się w plikach GPX obarczone są sporym błędem. Dlatego wszystkie dane o podjeździe trzeba traktować jako orientacyjne. Spowodowane jest to niedokładnością urządzeń nagrywających dany ślad. Aby zwiększość dokładność wysokości w pliku GPX można użyć narzędzia https://www.gpsvisualizer.com.

Przełęcz Karkonoska - najtrudniejszy podjazd w Polsce

Planujemy zbudować więcej narzędzi, które pozwolą wszystkim na przesyłanie informacji do Velomapy. Dzięki zaangażowaniu społeczności uda się stowrzyć największą i aktualną bazę informacji o trasach i zawodach rowerowych.

Zachęcamy do przeglądania, dodawania nowych podjazdów i dzielenia się opiniami.

https://velomapa.pl/podjazdy

Punkty trudności podjazdu

Punkty liczymy na podstawie popularnego wzoru stosowanego w wielu książkach, magazynach i serwisach internetowych. Wzór został opracowany na potrzeby wydanej w 1989 książki "Encyclopedia Cotacol", która opisywała belgijskie podjazdy.

Wzór nie uwzględnia średniego nachylenia całego podjazdiu, które w zasadzie nie mówi zbyt dużo o trudności. Aby obliczyć punkty, dzielimy podjazd na 100 etrowe odcinki. Obliczamy nachylenie danego odcinka, podnosimy je do potęgi i dzielimy przez 10. Następnie sumujemy wyniki wszystkich odcinków.

Dla każdego segmentu liczymy nachylenie * nachylenie / 10 a następnie sumujemy.

Artykuł powstał z rowerowej pasji. Jeśli chcesz, możesz za niego podziękować, wspierając nas przez buycoffee.

Udostępnij

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

mobilna velomapa