Newsy

Sprawdź stan infrastruktury rowerowej, gdziekolwiek kręcisz!

Udostępnij

Większość naszych codziennych przejażdżek rowerowych odbywa się w najbliższej okolicy. Jeżdżąc na rowerze po miastach, wsiach czy polskich drogach, często zastanawiamy się, czy znajdziemy na swojej trasie także drogi przeznaczone dla rowerzystów. Ale także podróżując po szlakach rowerowych, rodziny z dziećmi chcą wiedzieć, czy trasa jest oddzielona od ruchu samochodów. Jeśli nie, czasem szukają dróg alternatywnych, na których biegnie bezpieczna droga rowerowa.

O stanie infrastruktury rowerowej w Polsce dyskusje toczą się od lat. Zdajemy sobie sprawę, że wielokrotnie rowerzysta “ma pod górkę”, dlatego postanowiliśmy stworzyć mapę, na której w łatwy sposób sprawdzisz, którędy możesz bezpiecznie przejechać. Od teraz na Velomapie szybko podejrzysz, jak wygląda sieć infrastruktury rowerowej w Twojej okolicy lub w miejscu, do którego zmierzasz. Co więcej, sprawdzisz, jaka jest nawierzchnia na wybranej drodze, klikając lewym przyciskiem myszy na wybrany fragment. Już niedługo będziesz mógł zobaczyć jakość dróg, dzięki możliwości dodania ich zdjęć przez użytkowników. Dzięki mapie będziesz mógł lepiej planować swoje podróże po szlakach, znajdując alternatywę dla zaniedbanych lub niebezpiecznych fragmentów.

Pora na bezpieczną i komfortową jazdę rowerem.

Mapa infrastruktury rowerowej w Polsce prezentowana na Velomapie zawiera:

Szczegółowe różnice między różnymi kategoriami infrastruktury rowerowej wyjaśnione są w słowniczku na dole.

Współpraca z Open Street Map

Mapa infrastruktury rowerowej to efekt współpracy ze Stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska. Informacje, które są na niej przedstawione, pochodzą właśnie z serwisu OSM.

Brakuje jakiejś drogi?

Dodaj ją sam! OSM to globalny projekt, który ma na celu dostarczenie darmowej i ogólnodostępnej mapy świata. Każdy może edytować i dodawać brakujące drogi rowerowe. Wystarczy założenie konta w serwisie OSM. Sposobu działania nauczy cię prosty samouczek. Pamiętaj, aby dodawać tylko takie ścieżki, które istnieją w realu! Załóż konto tutaj.

Przewodnik dla początkujących znajdziesz tu, a samouczek poprowadzi Cię po założeniu konta.

W razie pytań zawsze możesz też odezwać się do nas.

Słownik infrastruktury rowerowej

Co to jest droga dla rowerów (DDR)? Droga dla rowerów (droga rowerowa, ścieżka rowerowa) to wydzielony pas terenu, który przeznaczony jest dla ruchu rowerowego. Potocznie drogi rowerowe nazywa się ścieżkami rowerowymi. Droga rowerowa jest oznaczona specjalnymi znakami. Od niedawna drogą dla rowerów poruszać się mogą także hulajnogi oraz inne urządzenia transportu osobistego.

Co to jest ciąg pieszo-rowerowy (CPR)? Ciąg pieszo-rowerowy to taka droga, na której ruch rowerzystów jest oddzielony od ruchu pieszego i odbywa się obok niego. Składa się on z chodnika oraz biegnącej obok drogi dla rowerów.

Co to jest droga pieszo-rowerowa (DPR)? Droga pieszo-rowerowa to taka droga, na której odbywa się wspólny ruch pieszych oraz rowerzystów. Nie ma oddzielnych fragmentów dla ruchu pieszych i rowerów. Piesi mają na niej pierwszeństwo przed rowerem.

Co to są wydzielone pasy na jezdni dla ruchu rowerowego? Są to części jezdni przeznaczone tylko do jazdy rowerem w kierunku zgodnym z ogólnym ruchem samochodów.

Co to jest kontraruch rowerowy? Kontraruch rowerowy to część drogi przeznaczonej dla ruchu rowerowego, gdzie ruch samochodów odbywa się w przeciwnym kierunku. Można to przyrównać do jazdy rowerem pod prąd, tyle że legalnie drogą o odpowiedniej szerokości do tego przeznaczoną.

Co to są chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym? Są to chodniki, a więc drogi przeznaczone dla pieszych, na których dopuszczono poruszanie się rowerem. Sygnalizowana jest znakiem drogi dla pieszych z tablicą “dopuszczony ruch rowerowy” Piesi mają na nich bezwzględne pierwszeństwo.

Artykuł powstał z rowerowej pasji. Jeśli chcesz, możesz za niego podziękować, wspierając nas przez buycoffee.

Udostępnij

Mateusz Chabros

Swoimi przygodami dzielę się, prowadząc profil Swoim Szlakiem. Jazdę rowerem lubiłem od dziecka. Kilka lat temu rower stał się moją największą pasją. Mam za sobą kilka wypraw rowerowych po Polsce i Europie. Na rowerze odpoczywam i szukam wyciszenia wśród natury. Jestem przekonany, że rower to idealny środek transportu po mieście. Dojeżdżam nim, gdzie się da w Poznaniu, w którym mieszkam.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

zrzutka mobilna velomapa