Szlaki i trasy rowerowe w Polsce

Wycieczka rowerowa po Białowieskim Parku Narodowym. Odkryj Puszczę Białowieską na rowerze

Jeśli szukasz pomysłu na aktywny i ciekawy urlop w Polsce, to może zainteresuje Cię propozycja wycieczki rowerowej po Białowieskim Parku Narodowym. To jedno z najpiękniejszych i najdzikszych miejsc w naszym kraju, gdzie można podziwiać niezwykłą przyrodę, spotkać żubry i inne zwierzęta, a także poczuć historię i kulturę tego regionu.
Udostępnij
długość: 32.4 km
podjazdy: 96 m
zjazdy: 75 m
pobierz plik gpx

Jeśli szukasz pomysłu na aktywny i ciekawy urlop w Polsce, to może zainteresuje Cię propozycja wycieczki rowerowej po Białowieskim Parku Narodowym. To jedno z najpiękniejszych i najdzikszych miejsc w naszym kraju, gdzie można podziwiać niezwykłą przyrodę, spotkać żubry i inne zwierzęta, a także poczuć historię i kulturę tego regionu. W tym poście opowiemy Ci o naszej wycieczce rowerowej po Białowieży i okolicach, która trwała 1 dzień i była pełna niezapomnianych wrażeń.

Dworek Gubernatora Grodzieńskiego
Dworek Gubernatora Grodzieńskiego

Dojazd do Białowieży i zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego

Do Białowieży dojechaliśmy z Białegostoku, co zajęło nam około 1,5h (80km). Parking przy Centrum Informacji Turystycznej jest bezpłatny (koniec sierpnia 2023).

Białowieża

Białowieża to niewielka miejscowość położona w województwie podlaskim, tuż przy granicy z Białorusią. Jest to miejsce unikalne na skalę światową, głównie ze względu na znajdujący się tam Puszcza Białowieska - ostatni na Nizinie Europejskiej naturalny las o charakterze pierwotnym. Ciekawostką jest to, że Białowieża jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można spotkać dzikie żubry. Te majestatyczne zwierzęta są symbolem Puszczy Białowieskiej. W samej Białowieży jest wiele klimatycznych, naprawdę ładnych wiejskich domków. Białowieża to także miejsce, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Można tu zobaczyć zabytkowy dwór carski oraz prawosławne cerkwie.

Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy

Polecamy zwiedzić Muzeum Przyrodnicze, które znajduje się w parku pałacowym. Muzeum Przyrodnicze to jedna z głównych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie można zobaczyć wystawy poświęcone faunie i florze Puszczy Białowieskiej, a także historii i tradycji tego regionu. W muzeum można podziwiać m.in. dioramy przedstawiające różne ekosystemy leśne, eksponaty dotyczące życia żubrów i innych zwierząt, a także kolekcję motyli i owadów. To bardzo dobra opcja na wizytę z dziećmi w wieku przedszkolnym, szkolnym. Muzeum jest bardzo ciekawe i edukacyjne, a zwiedzanie trwa około 2 godzin. My nie mieliśmy tyle czasu wiec wyruszyliśmy rowerami pozwiedzać okolicę.

Wycieczka rowerowa po Białowieskim Parku Narodowym

Obręb Ochronny Rezerwat to część Białowieskiego Parku Narodowego, która jest dostępna dla turystów bez konieczności korzystania z przewodnika. Jest to obszar o powierzchni ponad 5 tys. ha, gdzie można podziwiać różnorodność przyrody Puszczy Białowieskiej, a także spotkać żubry i inne zwierzęta. Szlaki rowerowe tworzą sieć, która pozwala na poznanie walorów przyrodniczych nie tylko Białowieskiego Parku Narodowego, ale również najciekawszych zakątków gmin ościennych.

Carska restauracja
Carska restauracja

Na początek wybieramy czerwony szlak, który ma długość 14 km. Szlak rozpoczyna się w Białowieży i biegnie przez całą miejscowość (ul. Waszkiewicza, ul. Tropinka, przez Park Dyrekcyjny, ul. Browska, ul. Wojciechówka). Częściowo pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Krajobrazy Puszczy”. Następnie przebiega obok zabytkowego dworca do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”.

Carski wagon
Carski wagon

W tym zabytkowym dworcu jest obecnie hotel i Carska Restauracja . Restauracja, która mieści się w zabytkowym budynku dawnego dworca carskiego z XIX wieku. Restauracja oferuje dania kuchni polskiej i białoruskiej, a także specjały regionalne, takie jak żurek białowieski, pieczeń żubra czy nalewka z borówki. Restauracja jest otwarta codziennie od 12 do 22, a ceny są… nieprzystępne. Wnętrze restauracji jest urządzone w stylu carskim, z drewnianymi meblami, obrazami i innymi elementami dekoracyjnymi. Restauracja ma też ogródek letni.

Peron stacji kolejowej
Peron stacji kolejowej
Stacja kolejowa Białowieża Towarowa
Stacja kolejowa Białowieża Towarowa

Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" dysponuje salą edukacyjną na 50 miejsc. Organizowane są tutaj zajęcia edukacyjne o tematyce leśnej i przyrodniczej np.: funkcje lasu, zasady ochrony jego trwałości oraz gospodarki leśnej. Zajęcia musza być poprzedzone rezerwacja, my nie zastaliśmy koniki polskie typu tarpana, łosie.

Zobacz też naszą rozmowę z Agnieszką Bagińską o wyprawie rowerowej po Islandii i Wyspach Owczych

Dalej pojechaliśmy niebieskim szlakiem turystycznym w stronę Hajnówki, oddalając się od białoruskiej granicy. Naszym celem pośrodku lasu było - Miejsce Mocy - to miejsce, gdzie według legendy znajduje się źródło życiodajnej energii i gdzie można poczuć harmonię z naturą, można odczuć tak zwane pozytywne wibracje. Miejsce Mocy jest położone w środku lasu. Jest to niewielkie miejsce, otoczone kamieniami i drewnianymi palami. Miejsce Mocy ma być miejscem leczniczym i magicznym, gdzie można się odprężyć, zrelaksować i nabrać sił. Niektórzy twierdzą, że można tu usłyszeć głosy leśnych duchów lub poczuć drgania ziemi. Właśnie w takich punktach odkrywamy ślady dawnych słowiańskich kultów. Czy działa? Jedno z nas poczuło mrowienia w stopach…. Nie wiemy czy to od jazdy i ucisku butów czy faktycznie TO MIEJSCE.

Miejsce Mocy - kolumny ofiary
Miejsce Mocy - kolumny ofiary

Jedziemy dalej tym razem na północ w kierunku Narewki. Przejeżdżamy przez nasyp kolejowy, który przez wiele lat służył do transportu drewna z terenów Puszczy Białowieskiej, a dziś tory są wykorzystywane rekreacyjnie i można się po nich przejechać drezynami.

Miejsce Mocy
Miejsce Mocy
Tablice informacyjne w Miejscu Mocy
Tablice informacyjne w Miejscu Mocy

Najważniejszy punkt tej wycieczki, zwłaszcza dla naszego syna to…

Pokazowa Zagroda Żubrów - to miejsce, gdzie można zobaczyć żubry z bliska i dowiedzieć się więcej o tych imponujących zwierzętach. Zagroda jest otwarta latem codziennie od 9 do 17 a wstęp kosztuje 20 zł. W zagrodzie można zobaczyć około 20 żubrów, które żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Można też obejrzeć Żubronia (krzyżówka żubra z bydłem domowym), losie, sarny, dziki.

Zwiedzając Białowieski Park Narodowy rowerem, można zobaczyć żubry
Zwiedzając Białowieski Park Narodowy rowerem, można zobaczyć żubry
Żubroń
Żubroń

Po zwiedzaniu wróciliśmy do Białowieży rowerem, podziwiając po drodze piękno Puszczy Białowieskiej. Na kolację udaliśmy się do jednej z lokalnych restauracji, gdzie zamówiliśmy tradycyjne dania regionalne oraz lokalne piwa degustacyjne. Było pysznie i syto! Był to bardzo udany dzień, pełen przygód i odkryć.

Żbik w Białowieży
Żbik w Białowieży
Łoś
Łoś

Dystans wycieczki: 30km

Czas: ok 3h

Przewyższenie: ok 40-50m ale jest naprawdę płasko.

Wycieczka rowerowa po Białorusi

Ta opcja obecnie nie jest TERAZ przez nas polecana. Niemniej jednak sami otrzymaliśmy taka „polecajkę”. Większa część Puszczy Białowieskiej jest po stronie białoruskiej. można zatem wybrać się na wycieczkę rowerową po białoruskiej części parku. Wizę białoruską i ubezpieczenie turystyczne można załatwić przez internet – koszt ok 100zl. Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów, można udac się do przejścia granicznego w Białowieży-Piererowie, gdzie należy pokazać swój paszport i rower.

Artykuł powstał z rowerowej pasji. Jeśli chcesz, możesz za niego podziękować, wspierając nas przez buycoffee.

Udostępnij

Naszo Rajza

Kasia i Łukasz – autorzy konta Naszorajza na Instagramie oraz Youtube. Od 18 lat wspólnie przemierzają Polskę i Świat, od 2 lat w trójkę i od tylu samo lat publikują swoje podróże, mając nadzieję inspirując innych również do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

mobilna velomapa