Dlaczego warto zdecydować się na zakup roweru elektrycznego?
Rowery elektryczne weszły na rynek około 10 lat temu. Każdego roku zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców miast, którzy szukają tańszych i ekologicznych alternatyw dla pojazdów mechanicznych. Jednoślad wyposażony jest w silnik napędzany podczas pedałowania. Oznacza to, że użytkownik musi wkładać mniej siły w czasie jazdy – właśnie dlatego jest w stanie pokonać dłuższą trasę bez wysiłku. Rowery wyposażone są w silnik, który automatycznie przestaje pracować przy prędkości 25 km/h, co umożliwia zachowanie bezpieczeństwa.
Rower elektryczny zapewnia tym samym wysoki komfort poruszania się niezależnie od poziomu sprawności fizycznej oraz pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję. Pojazd wyróżnia się także łatwą obsługą. Jazda na rowerze elektrycznym niczym nie różni się od prowadzenia tradycyjnego jednośladu. Na uwagę zasługują przy tym rządowe dofinansowania, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów inwestycji.
Ile można zaoszczędzić dzięki dofinansowaniu na rower elektryczny?
Dofinansowanie do roweru elektrycznego przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcić użytkowników dróg publicznych do zakupu ekologicznego pojazdu, który przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w miastach. Dofinansowanie ma wynosić nawet 50% kosztów zakupu roweru. Limit na standardowe rowery elektryczne wynosi 5000 zł. W przypadku rowerów cargo i wózków rowerowych limit ustalono natomiast na 9000 zł.
Należy pamiętać jednocześnie o tym, że zakupiony przez nas pojazd musi spełniać szereg wymagań. W przeciwnym razie nie otrzymamy na niego dofinansowania. Wypłata świadczeń przyznawana jest jedynie na nowe pojazdy, które pozostają w okresie trwałości (wynoszącej 2 lata od momentu zakupu). Co więcej, jednoślad musi być wykonany z trwałych materiałów oraz posiadać akumulator o pojemności wynoszącej co najmniej 10Ah.
Kto może starać się o dofinansowanie na rower elektryczny?
Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno prywatni użytkownicy, jak i samorządowcy oraz przedsiębiorcy na określonych warunkach. Nie zapomnij o tym, że wybrany przez Ciebie pojazd musi zostać kupiony na własność. Świadczenia nie są przyznawane na rowery z leasingu. Pojazd należy dodatkowo zarejestrować oraz oznakować numerem na ramie. W tym miejscu warto podkreślić, że dofinansowanie zostaje przyznane po zakupie. Dlatego właśnie należy posiadać pełną kwotę pozwalającą na przeprowadzenie inwestycji. Świadczenie nie zostanie przyznane na zakup elementów wyposażenia, które zostały wybrane zamiast standardowej wersji pojazdu.
Głównym celem programu „Mój rower elektryczny” jest zachęcenie do wyboru bardziej ekologicznych pojazdów. Regularna jazda na rowerze nie tylko przyczyni się do poprawy kondycji, ale także stanie się ważną profilaktyką zdrowia. Korzystanie z jednośladu znacznie zmniejszy również emisję szkodliwych związków oraz zredukuje ilość korków w centrach miast.