Szlak "Rominckich Jeleni"

Długość: 79.7 km

Suma podjazdów: 534 m

Suma zjazdów: 534 m

Maksymalna wysokość: 255 m n.p.m.

Minimalna wysokość: 157 m n.p.m.

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Szlak "Rominckich Jeleni"

Szlak Rominckich Jeleni to malownicza, 80-kilometrowa trasa rowerowa, która prowadzi dookoła Puszczy Rominckiej. Rozpoczyna się i kończy we wsi Jurkiszki, położonej na wschodnim skraju puszczy.

Większość szlaku to drogi gruntowe i leśne dukty. Trasa wiedzie przez mroczne, świerkowe lasy Puszczy Rominckiej oraz pagórkowate tereny Mazur Garbatych. W północnej części szlaku, między Jeziorem Gołdap a Żytkiejmami, możemy podziwiać liczne rezerwaty przyrody, mokradła i strumienie.

Największą atrakcją szlaku są zabytkowe mosty dawnej linii kolejowej - najbardziej znane znajdują się w Stańczykach (często nazywane "Akweduktami Północy"), a mniej znane w Botkunach i Kiepojciach. Mosty w Stańczykach wznoszą się na wysokość 36,5 m nad rzeką Błędzianką.

Trasa prowadzi przez kilka starych wiosek z tradycyjną, pruską zabudową, takich jak Galwiecie, Żytkiejmy czy Dubeninki. Z uwagi na bliskość granicy należy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Ze względu na nawierzchnię i pagórkowaty teren oraz liczne atrakcje, warto rozważyć podział trasy na dwa dni. Nocleg możliwy jest w namiocie lub w jednej z licznych kwater agroturystycznych w okolicy.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (3)

  • Szlak na dobrym poziomie, solidnie oznakowany.

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 4
    ruch samochodów: Mały
    rekomendowany rower: MTB
  • Szlak został na nowo wyznaczony w jednym kierunku w 2024 roku, od Jurkiszek do Kociołka

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 3
    ruch samochodów: Brak ruchu
    rekomendowany rower: MTB
  • Większość trasy to leśne, szerokie, przygotowane szutry (ok 70%), ale przygotuj się na 5% trasy po kamiennej drodze oraz ok 10% trasy wąską drogą leśną, mocno zarośniętą, częściowo zalaną kałużami. Co jakiś czas mijamy jeziorka, ale nie ma do nich realnie bliższego dostępu - zawsze są otoczone drzewami, szuwarami, gęstą roślinnością. Szlak raczej rzadko uczęszczany, niewielu turystów spotkałem po drodze. Na gravel/MTB trasa idealna, na miejskim/trekkingu może być chwilami ciężko, ale też da się przejechać. Niewiele restauracji/sklepów po drodze.

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 3
    ruch samochodów: Mały
    rekomendowany rower: Gravel / Trekking