Gdańsk gospodarzem Velo-city 2025
Europejska Federacja Kolarska (ECF) ogłosiła 15 lutego 2023 r., że Gdańsk będzie miastem-gospodarzem wydarzenia Velo-city 2025. Hasłem przewodnim kongresu będzie Energising Solidarity, czyli energetyzująca solidarność. Tytuł ma nawiązywać do gdańskiej historii i zaangażowania w promowanie zmian społecznych poprzez rozwój ruchu rowerowego.
Dyrektor zarządzający ECF, Jill Warren, tak skomentowała wybór Gdańska na gospodarza Velo-city 2025:
”Europejska Federacja Kolarska z zachwytem przyznaje miastu Gdańsk tytuł gospodarza Velo-City w 2025 r. - wybitnemu kandydatowi i wzrastającemu miastu rowerowemu. To kluczowe miasto dla sieci szlaków EuroVelo. Po dekadach wspólnej pracy z Gdańskiem w ramach Miast i Regionów dla Rozwoju Sieci Rowerowej jesteśmy pewni, że Velo-city 2025 będzie spektakularnym wydarzeniem”.
📢And the winner to host @VelocitySeries in 2025 is...🥁🥁🥁...@gdansk 🇵🇱! 🎉👏 🎉 👏@EuCyclistsFed congratulates Mayor @Dulkiewicz_A and her fantastic team. We look forward to bringing Velo-city to Poland for the first time in June 2025 🚲❤️🚲 #MoreCycling pic.twitter.com/oCJINVR1nU
— Jill Warren (@JillWarrenECF) February 15, 2023
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, z kolei mówiła:
“Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być pierwszym polskim miastem-gospodarzem kongresu Velo-city! Wydarzenie będzie wspaniałym ukoronowaniem naszych rowerowych aspiracji. Niewątpliwie wzmocni wizerunek naszego miasta i regionu jako przyjaznego turystom i inwestorom. Mieszkańcy wiele zyskają na organizacji Velo-City 2025 w Gdańsku i wszyscy uczestnicy mogą oczekiwać niesamowitego wydarzenia.”
Czym jest Velo-city 2025 Gdańsk?
Velo-city to najważniejszy światowy kongres rowerowy. Odbywa się co roku, zawsze w innym europejskim mieście, ważnym dla rozwoju sieci EuroVelo. Sześciokrotnie kongres miał miejsce poza Europą. Na konferencji spotykają się decydenci polityczni, działacze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, projektów rowerowych, blogów i stron internetowych, biznesu, samorządów. W skrócie szeroko pojęta społeczność rowerowa. Liczne prezentacje, panele dyskusyjne i możliwość nawiązania kontaktów i wymiany wiedzy sprzyjają wypracowywaniu wspólnych działań na rzecz rozwoju ruchu rowerowego.
W konferencji uczestniczy blisko 1500 osób z ok. 60 krajów. Typowa konferencja trwa 3 dni. W ostatnich latach kongres był organizowany w Lizbonie, Dublinie czy Wiedniu. W 2022 r. uczestnicy pojechali do Ljubljany w Słowenii, w tym roku w maju odwiedzą Lipsk w Niemczech, a w 2024 r. udadzą się do Gandawy w Belgii.
Główne cele kongresu Velo-city to:
- szerzenie profesjonalnej wiedzy o kolarstwie i zrównoważonym transporcie,
- ukazywanie dobrych polityk rowerowych,
- propagowanie jazdy na rowerze,
- sprzyjanie integracji działań na rzecz ruchu rowerowego,
- wspieranie zaangażowania różnych działaczy i przedstawicieli różnych szczebli politycznych,
- zwracanie uwagi na odpowiedzialność środowiskową.
Gdańsk będzie gospodarzem Velo-city w czerwcu 2025 r. Wydarzenie odbędzie się na Międzynarodowych Targach Gdańskich. Zostanie zorganizowane wspólnymi siłami wraz z ECF, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi AmberExpo, Polską Unią Mobilności Aktywnej i Gdańską Organizacją Turystyczną.
Gdańsk gospodarzem, lecz zyskać może cała Polska
Velo-city 2025 w Gdańsku z pewnością cieszy. To duże wyróżnienie ze strony Europejskiej Federacji Kolarskiej i duża nadzieja dla rowerzystów na większe zaangażowanie się miasta Gdańska, regionu pomorskiego i całej Polski w rozwój ruchu rowerowego. Liczymy, że będzie to jeden z impulsów, które zmotywują naszych decydentów to większych inwestycji w infrastrukturę rowerową, nie tylko w miastach, ale i tę międzyregionalną. W szczególności mowa tu o rozwoju szlaków rowerowych, tych krótko i długodystansowych, jak np. Velo Baltica, która przebiega przez Gdańsk. Zainteresowanie rowerami jako elementem zrównoważonego transportu w polskich miastach rośnie. Gorzej jest z odkryciem potencjału, jaki drzemie w turystyce rowerowej. Oprócz VeloMałopolska i Pomorza Zachodniego wydaje się, że reszta regionów odkrycie tego potencjału ma dopiero przed sobą.
Velo-city przyciągnie wiele osób z różnych krajów, w tym potencjalnych inwestorów. Na pewno zainteresowanie Polską jako celem podróży rowerowych wzrośnie także wśród rowerzystów z zagranicy, którzy zapragną odwiedzić nasz kraj. Warto wykorzystać tę okazję i zacząć tworzyć ku temu warunki, aby nie była to ich pierwsza i ostatnia rowerowa podróż do Polski. Potrzeba budowy i utrzymania szlaków rowerowych, tworzenia szans dla lokalnych biznesów, aby stawały się Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom, współpracy międzyregionalnej.
Velo-city 2025 w Gdańsku to szansa na:
- poprawę wizerunku i większą rozpoznawalność Polski w Europie i na świecie,
- przyciągnięcie większej liczby turystów rowerowych z zagranicy,
- pozyskanie inwestorów,
- zwiększenie zainteresowania rozwojem turystyki rowerowej w Polsce wśród decydentów, organizacji i biznesu.
Nie zaprzepaśćmy tej okazji.