Newsy

Gdańsk gospodarzem Velo-city 2025! Co to za wydarzenie i jak może wpłynąć na rozwój turystyki rowerowej w Polsce?

Gdańsk będzie gospodarzem Velo-city 2025 - ogłosiła Europejska Federacja Kolarska (ECF). Najważniejszy światowy kongres rowerowy odbędzie się w Polsce po raz pierwszy w historii. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu 2025 r. pod hasłem Energetyzująca Solidarność. Czym jest Velo-city i dlaczego jest dużą szansą dla rozwoju ruchu rowerowego w Polsce?
Udostępnij
źródło: ECF
źródło: ECF

Gdańsk gospodarzem Velo-city 2025

Europejska Federacja Kolarska (ECF) ogłosiła 15 lutego 2023 r., że Gdańsk będzie miastem-gospodarzem wydarzenia Velo-city 2025. Hasłem przewodnim kongresu będzie Energising Solidarity, czyli energetyzująca solidarność. Tytuł ma nawiązywać do gdańskiej historii i zaangażowania w promowanie zmian społecznych poprzez rozwój ruchu rowerowego.

Dyrektor zarządzający ECF, Jill Warren, tak skomentowała wybór Gdańska na gospodarza Velo-city 2025:

”Europejska Federacja Kolarska z zachwytem przyznaje miastu Gdańsk tytuł gospodarza Velo-City w 2025 r. - wybitnemu kandydatowi i wzrastającemu miastu rowerowemu. To kluczowe miasto dla sieci szlaków EuroVelo. Po dekadach wspólnej pracy z Gdańskiem w ramach Miast i Regionów dla Rozwoju Sieci Rowerowej jesteśmy pewni, że Velo-city 2025 będzie spektakularnym wydarzeniem”.

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, z kolei mówiła:

“Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być pierwszym polskim miastem-gospodarzem kongresu Velo-city! Wydarzenie będzie wspaniałym ukoronowaniem naszych rowerowych aspiracji. Niewątpliwie wzmocni wizerunek naszego miasta i regionu jako przyjaznego turystom i inwestorom. Mieszkańcy wiele zyskają na organizacji Velo-City 2025 w Gdańsku i wszyscy uczestnicy mogą oczekiwać niesamowitego wydarzenia.”

Czym jest Velo-city 2025 Gdańsk?

Velo-city to najważniejszy światowy kongres rowerowy. Odbywa się co roku, zawsze w innym europejskim mieście, ważnym dla rozwoju sieci EuroVelo. Sześciokrotnie kongres miał miejsce poza Europą. Na konferencji spotykają się decydenci polityczni, działacze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, projektów rowerowych, blogów i stron internetowych, biznesu, samorządów. W skrócie szeroko pojęta społeczność rowerowa. Liczne prezentacje, panele dyskusyjne i możliwość nawiązania kontaktów i wymiany wiedzy sprzyjają wypracowywaniu wspólnych działań na rzecz rozwoju ruchu rowerowego.

W konferencji uczestniczy blisko 1500 osób z ok. 60 krajów. Typowa konferencja trwa 3 dni. W ostatnich latach kongres był organizowany w Lizbonie, Dublinie czy Wiedniu. W 2022 r. uczestnicy pojechali do Ljubljany w Słowenii, w tym roku w maju odwiedzą Lipsk w Niemczech, a w 2024 r. udadzą się do Gandawy w Belgii.

Główne cele kongresu Velo-city to:

Gdańsk będzie gospodarzem Velo-city w czerwcu 2025 r. Wydarzenie odbędzie się na Międzynarodowych Targach Gdańskich. Zostanie zorganizowane wspólnymi siłami wraz z ECF, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi AmberExpo, Polską Unią Mobilności Aktywnej i Gdańską Organizacją Turystyczną.

Gdańsk gospodarzem, lecz zyskać może cała Polska

Velo-city 2025 w Gdańsku z pewnością cieszy. To duże wyróżnienie ze strony Europejskiej Federacji Kolarskiej i duża nadzieja dla rowerzystów na większe zaangażowanie się miasta Gdańska, regionu pomorskiego i całej Polski w rozwój ruchu rowerowego. Liczymy, że będzie to jeden z impulsów, które zmotywują naszych decydentów to większych inwestycji w infrastrukturę rowerową, nie tylko w miastach, ale i tę międzyregionalną. W szczególności mowa tu o rozwoju szlaków rowerowych, tych krótko i długodystansowych, jak np. Velo Baltica, która przebiega przez Gdańsk. Zainteresowanie rowerami jako elementem zrównoważonego transportu w polskich miastach rośnie. Gorzej jest z odkryciem potencjału, jaki drzemie w turystyce rowerowej. Oprócz VeloMałopolska i Pomorza Zachodniego wydaje się, że reszta regionów odkrycie tego potencjału ma dopiero przed sobą.

Velo-city przyciągnie wiele osób z różnych krajów, w tym potencjalnych inwestorów. Na pewno zainteresowanie Polską jako celem podróży rowerowych wzrośnie także wśród rowerzystów z zagranicy, którzy zapragną odwiedzić nasz kraj. Warto wykorzystać tę okazję i zacząć tworzyć ku temu warunki, aby nie była to ich pierwsza i ostatnia rowerowa podróż do Polski. Potrzeba budowy i utrzymania szlaków rowerowych, tworzenia szans dla lokalnych biznesów, aby stawały się Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom, współpracy międzyregionalnej.

Velo-city 2025 w Gdańsku to szansa na:

Nie zaprzepaśćmy tej okazji.

Zobacz też:

Narodowa Strategia Rowerowa w Polsce jest niezbędna. Jesteśmy w ogonie Europy [Raport]

Artykuł powstał z rowerowej pasji. Jeśli chcesz, możesz za niego podziękować, wspierając nas przez buycoffee.

Udostępnij

Mateusz Chabros

Swoimi przygodami dzielę się, prowadząc profil Swoim Szlakiem. Jazdę rowerem lubiłem od dziecka. Kilka lat temu rower stał się moją największą pasją. Mam za sobą kilka wypraw rowerowych po Polsce i Europie. Na rowerze odpoczywam i szukam wyciszenia wśród natury. Jestem przekonany, że rower to idealny środek transportu po mieście. Dojeżdżam nim, gdzie się da w Poznaniu, w którym mieszkam.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

mobilna velomapa