Nowa niebieska droga rowerowa w Gdańsku

W Gdańsku powstała niebieska droga rowerowa. Prowadzi ona po wale wzdłuż Wisły i jest częścią Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie pomorskim. Nowo wybudowany odcinek liczy sobie 7 km a fragment pomalowany na niebiesko około 100 m.

Niebieski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej
Niebieski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej

Wpisy o nowo wyremontowanym odcinku Wiślanej Trasy rowerowej pojawiły się już w kilku miejscach, wypadało więc pojechać tam i zobaczyć ją na własne oczy.

Dlaczego jest niebieska? Kolor pojawił się na ok. 100 metrowym odcinku symbolizującym przebieg dawnego koryta Wisły, która została zakopana podczas budowy przekopu pod koniec XIX w. Na miejscu brakuje tablicy informacyjnej wyjaśniającej historię tego miesjca. Może niedługo się pojawi. Niedaleko niebieskiego odcinka znajduje się pamiątkowy kamień z poglądową mapką przekopu.

Pamiątkowy kamień z 2015 roku z mapką przekopu Wisły
Pamiątkowy kamień z 2015 roku z mapką przekopu Wisły

Ten prosty, ale kreatywny pomysł wywołał spore zainteresowanie wśród rowerzystów (i paralotniarzy - kto ich znajdzie na zdjęciu?).

Na szczęście nie trzeba się też obawiać o właściwości jezdne kolorowej drogi.

"Otóż niebieska farba zastosowana do pomalowania asfaltu to zwykła, stosowana w budownictwie farba. Pokryta została natomiast cienką warstwą specjalnego piasku. Dzięki temu droga wciąż zachowuje przyczepność, a podświetlona w nocy dodatkowo stała się odblaskowa."
gdansk.pl