Szlak rowerowy Odra-Nysa (D12)

Długość: 638.1 km

Suma podjazdów: 2389 m

Suma zjazdów: 3012 m

Maksymalna wysokość: 684 m n.p.m.

Minimalna wysokość: -4 m n.p.m.

Rodzaje nawierzchni

asfalt: 513.5 km
utwardzona: 10.75 km
płyty betonowe: 11.48 km
kostka brukowa: 29.54 km
bruk: 8.73 km
szuter: 25.55 km
nieutwardzona: 1.92 km
brak danych: 36.63 km

Zdjęcia użytkowników

dodaj swoje zdjęcie
Szlak rowerowy Odra-Nysa
Szlak rowerowy Odra-Nysa
Szlak rowerowy Odra-Nysa
Szlak rowerowy Odra-Nysa
Szlak rowerowy Odra-Nysa
Szlak rowerowy Odra-Nysa

Szlak Odra-Nysa to niemiecki szlak rowerowy, który biegnie wzdłuż granicy z Polską i jest chętnie odwiedzany przez polskich rowerzystów. Trasa mierzy ok. 640 km i pozwala przejechać z Gór Izerskich nad Morze Bałtyckie. Swój początek ma w okolicach źródeł Nysy, w pobliżu miejscowości Smrzovka, a kończy się w niemieckim Ahlbeck na Wyspie Uznam, nieopodal Świnoujścia. Przez niektórych jest nazywany także szlakiem wzdłuż Odry.

Szlak rowerowy Odra-Nysa to jeden z przykładów typowej niemieckiej infrastruktury rowerowej. Dominują tu asfaltowe drogi rowerowe wyłączone z ruchu samochodowego. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, można też odpocząć w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach dla cyklistów. W Czechach trasa wiedzie mało ruchliwymi drogami publicznymi.

Siekierki - najdłuższa przeprawa przez Odrę.
Siekierki - najdłuższa przeprawa przez Odrę. damianas

Szlak Odra-Nysa to dobra propozycja dla osób szukających głównie wyciszenia, dzikiej przyrody i komfortowej jazdy. W Czechach można podziwiać piękne panoramy Gór Izerskich. W Niemczech trasa w dużej mierze wiedzie wzdłuż Odry. Po drodze rowerzyści mijają kilka parków narodowych i krajobrazowych, a wśród nich ostoje wielu gatunków ptaków. Niemal niezmienny krajobraz może czasem sprawić, że jazda będzie nieco monotonna. Przerywają ją jednak niemieckie miasteczka, jak chociażby Gorlitz. Warto także odwiedzić m.in. Park Mużakowski.

Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski
Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski damianas

Najważniejsze informacje o szlaku rowerowym Odra-Nysa

  • start - źródło Nysy w Cechach, obok miejscowości Smrzovka
  • meta - miejscowość Ahlbeck w Niemczech, na Wyspie Uznam, zaraz obok Świnoujścia
  • szlak w formie liniowej - początek znajduje się w innym miejscu niż koniec
  • nawierzchnia - asfaltowa
  • oznaczenia - bardzo dobre. Podróżujący z nawigacją mogą bezpłatnie pobrać plik GPX szlaku Odra-Nysa u góry strony.
  • bezpieczeństwo - szlak wzdłuż Odry jest bezpieczny, prowadzi głównie po wydzielonych drogach dla rowerów lub pieszo-rowerowych. Fragmentami po drogach lokalnych o niskim natężeniu ruchu.
  • rekomendowany rower — turystyczny, gravel, szosowy, mtb
  • trasa familijna — ze względu na wysoką jakość dróg trasa nadaje się na wycieczkę rowerową. W przypadku chęci przejechania całego szlaku trzeba wziąć pod uwagę dystans i możliwości dzieci.
  • odwiedzane miejscowości - Liberec - Żytawa - Görlitz - Guben - Frankfurt nad Odrą - Schwedt - Gryfino - UeckerMunde - Anklam - Ahlbeck
  • połączenie z innymi szlakami - Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10, Trasą Rowerową wokół Zalewu Szczecińskiego, Berlin-Uznam, Blue Velo, Trasa Pojezierzy Zachodnich, inne
Zamek w Mużakowie na Szlaku Odra-Nysa
Zamek w Mużakowie na Szlaku Odra-Nysa 2rowery_com_pl

Atrakcje w okolicy "Szlak rowerowy Odra-Nysa"

Najczęstsze pytania

Jaką długość ma szlak rowerowy Odra-Nysa?

Szlak rowerowy Odra-Nysa ma ok. 640 km.

Jaka jest nawierzchnia szlaku Odra-Nysa?

Na szlaku Odra-Nysa dominuje nawierzchnia asfaltowa i wydzielone drogi rowerowe.

Jaki rower na szlak Odra-Nysa?

Do przejechania szlaku Odra-Nysa nada się każdy typ roweru ze względu na asfaltową nawierzchnię trasy.

Czy szlak rowerowy Odra-Nysa jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi?

Szlak rowerowy Odra-Nysa jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi, ponieważ trasa jest dobrze oznakowana i prowadzi głównie po wydzielonych drogach rowerowych.

Czy da się przejechać szlak Odra-Nysa na rowerze szosowym?

Szlak rowerowy Odra-Nysa można przejechać na rowerze szosowym, dzięki asfaltowej nawierzchni szlaku.

Inne szlaki w pobliżu

Opinie użytkowników (4)

  • Odcinek Węzeł Staw-Siekierki Świetna, w znakomitej większości asfaltowa droga rowerowa. Ktoś tu narzekał na nudną Brandenburgię, ale jak dla mnie to największa zaleta tej części szlaku. Bo czego oczekiwać od szlaku po wałach rzeki. Cisza, spokój i piękne widoki na rzekę i jej rozlewiska. Po drodze dobre miejsca do obserwacji ptaków. A dla urozmaicenia możemy po drodze pozwiedzać miasteczka jak Gartz, Schwedt, zamek Criewen czy Stolpe. Dla wytrwałych polecam odbić na polską stronę do Cedyni.

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 5
    ruch samochodów: Brak ruchu
    rekomendowany rower: Gravel / Trekking
    szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: TAK
  • Szlak dla rowerów jest bardzo dobry. Nawierzchnia super. Czasem w miasteczkach zdarza się gruby bruk - tzw. kocie łby - gdy się po nich jedzie to z zębów wyskakują plomby, Na szczęści bruku jest niewiele. Dla rowerzystów już nie tak bardzo fajnie. W większości trasa wiedzie wałami rzeki, czyli ogrodzonym odludziem, na którym jest bardzo mało jakichś ławek czy wiat, pod którymi można się schować w razie burzy czy odsapnąć i coś zjeść. Taka patelnia. Bywają odcinki po 20 km, gdzie nie ma nic oprócz równej drogi, pasących się krów i płotu elektrycznego przeciw dzikom przenoszącym chorobę ASF. Nawet krzaczków jest na lekarstwo, żeby pójść za potrzebą, nie wspominając o choćby Toy-toyu. Część południowa w Saksonii - jest najbardziej cywilizowana i najciekawsza widokowo, potem zupełnie nudna i bezludna Brandenburgia i na północy znowu trochę ciekawsze Meklemburgia - Pomorze Przednie. Krótko mówiąc: jest dobrze, ale nie super. Jednak polecam.

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 1
    ruch samochodów: Mały
    rekomendowany rower: Gravel / Trekking
    szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: TAK
  • Jechałem ze Zgorzelca do Mużakowa. Odcinek jest po prostu cudowny. Bardzo łatwy, świetnie się jedzie. Cały czas ścieżka rowerowa, zmienia się otoczenie. Jestem zakochany. Przejazd do łatwizna i czysta przyjemność. byłem we wrześniu 2023. Ruch niewielki. Po drodze minąłem dwa campingi. 8 euro za namiot.

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 5
    ruch samochodów: Brak ruchu
    rekomendowany rower: Gravel / Trekking
    szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: TAK
  • Wyruszyłem na trasę z Frankfurtu nad Odrą w kierunku północnym. Początkowe kilometry strasznie monotonne i nudne. Po noclegu w Cedyni zaczęła się już naprawdę urozmaicona widokowo trasa, dużo odcinków wzdłuż pięknego kanału, restauracje, kawiarnie, lasy. Skręciłem niestety z trasy w kierunku Szczecina szlakiem Bielika, którego już nie polecam ze względu na piach niemalże na całej długości i strome podjazdy. Chyba zrobię jeszcze kiedyś odcinek z Nysy do Frankfurtu

    ogólna ocena:
    stan nawierzchni: 5
    ruch samochodów: Brak ruchu
    rekomendowany rower: Gravel / Trekking
    szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: TAK