Herb małopolskie

Trasy rowerowe - Małopolska

Loading...

Trasy rowerowe w województwie małopolskim kuszą zarówno doświadczonych rowerzystów, jak i początkujących pasjonatów jednośladów. Każdy znajdzie coś dla siebie w gąszczu zróżnicowanych ścieżek, na których czele stoi VeloMałopolska. Rusz Szlakiem Orlich Gniazd, okrąż majestatyczne Tatry i zwiedzaj okolicę, podróżując wzdłuż Dunajca. Przekonaj się, jak wiele na rzecz turystyki rowerowej robi cała Małopolska.

fot. dagabumpl
fot. dagabumpl

Lista szlaków rowerowych w Małopolsce jest wyjątkowo długa, ale jednocześnie bardzo zróżnicowana. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby poszukujące kilkudniowych wypraw, jak i krótkich przejażdżek. Choć region kojarzyć się może niektórym rowerzystom z systemem VeloMałopolska, ma on do zaoferowania znacznie więcej. Do głównych tras tej inicjatywy dochodzi bowiem szereg zachwycających lokalnych ścieżek rowerowych.

fot. magduska106
fot. magduska106

Podbój Szlaku Orlich Gniazd, czy pokonanie wymagającego, ale niepowtarzalnie przepięknego Szlaku Wokół Tatr? W Małopolsce znajdziesz trasy wiodące zarówno przez najwyższe góry w Polsce, jak i Puszczę Niepołomicką, Spisz czy Pieniny. Miłośnicy nieco bardziej stromych podjazdów oraz zapierających dech widoków nie będą nudzić się tu nawet przez chwilę.

Jeśli nie pociągają Cię góry, wyrusz w podróż trasami łączącymi najważniejsze miejskie ośrodki turystyczne. To sposób na połączenie klimatu intensywnej wycieczki rowerowej ze zwiedzaniem miast i popularnych atrakcji. Co więcej, do dyspozycji kolarzy pozostają też tereny nizinne, rozciągające się w dolinach wideł Wisły i Sanu. Ich sielski klimat rozkochał w sobie już niejednego turystę, warto więc osobiście doświadczyć jego magii.

Najpopularniejsze trasy rowerowe w województwie małopolskim

W województwie małopolskim jest dużo tras rowerowych, wiodących od Częstochowy, aż do czeskiego Popradu. Część z nich wchodzi w skład tzw. VeloMałopolska, ale poza tą inicjatywą również nie brak szlaków wartych przejechania.

Odkryj 5 najciekawszych tras rowerowych, prowadzących przez przepiękną Małopolskę:

Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to jedna z najbardziej znanych i lubianych tras rowerowych w województwie małopolskim. Prowadzi z Krakowa do Częstochowy, a po drodze mija średniowieczne zamki, charakterystycznych dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przebiega przez Śląsk i Małopolskę i mierzy 189,5 km.

To znaczna odległość, która - w połączeniu z przystankami na zwiedzanie - może zapewnić rowerzystom cały weekend „w siodełku”. Jest to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji na rowerowy urlop w Małopolsce. Dodatkową zaletą tej trasy jest jej różnorodność. Przebiega przez dwa województwa, możesz więc liczyć na częste zmiany nawierzchni czy krajobrazów.

Przemierzając Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, miniesz po drodze 10 zamków. Wśród nich nie mogło zabraknąć kultowego Zamku Ogrodzieniec, w którym nagrywano sceny do serialu „Wiedźmin” Netflixa. To jednak niejedyna atrakcja, którą napotkasz po drodze. Poświęć również chwilę na odwiedzenie zabytkowej bramy, na której widnieją postaci zwierząt czy kamiennych stodół, będących gratką dla miłośników architektury.

Velo Dunajec

Velo Dunajec nie jest jeszcze w pełni ukończony, ale mimo to miłośnicy jednośladów już mogą go przemierzać, korzystając z propozycji objazdów zwykłymi drogami. Ma długość ponad 233 km, a jego początek znajduje się niedaleko dworca kolejowego w Zakopanem. Jak łatwo się domyślić, patrząc na nazwę, większość trasy prowadzi wzdłuż lub w pobliżu koryta Dunajca.

Ten szlak jest propozycją dla osób, które doceniają wspaniałe widoki i kontakt z naturą. Oprócz kilku większych miast, po drodze podziwiać możesz wspaniałe i malownicze okolice, takie jak przepiękne Jezioro Czorsztyńskie, Pieniński Park Narodowy czy widoki na Trzy Korony. Oprócz tego nie brak również obiektów o ogromnym potencjale turystycznym, takich jak Zamek w Niedzicy, pobliska zapora wodna czy Zamek Czorsztyn.

Zaletą Velo Dunajec jest jego różnorodność. Przez ok. 45-60 km pokrywa się z Velo Czorsztyn. Na Przełomie Dunajca na kilka kilometrów łączy się z kolei z Aquavelo, prowadzącym aż do przejścia granicznego w Muszynce. Dzięki temu możesz łatwo go modyfikować, a rozpoczęcie nim za każdym razem zaprowadzić Cię może w inne miejsce.

Velo Czorsztyn

Wspominany już wcześniej Velo Czorsztyn to krótki odcinek, zachwycający swoją malowniczością. Może być doskonałym urozmaiceniem Velo Dunajec, jak również niezależną trasą. Wiedzie wokół Jeziora Czorsztyńskiego i ma 27,3 km długości. Jest asfaltowany, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych miłośników kolarstwa.

fot. Mazzieh69
fot. Mazzieh69

Velo Czorsztyn znajduje się niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego i jest idealną propozycją na jednodniową wycieczkę. Większość trasy przebiega po płaskim terenie, choć zdarzają się fragmenty nieco bardziej wymagające. Jednym z nich jest podjazd w Falsztynie, który może sprawić nieco problemów osobom ze słabszą kondycją fizyczną. Mimo to jednak warto go pokonać, bo wysiłek wynagradzają wspaniałe widoki, rozciągające się po obu stronach drogi.

Co ważne, szlak ten jest oblegany w sezonie letnim. Bliskość Jeziora Czorsztyńskiego i Penińskiego Parku Narodowego sprawia, że jeżdżą nim tłumy rowerzystów. Warto więc zachować szczególną ostrożność, ale też wybrać się tam w mniej obleganych godzinach (wcześnie rano czy po południu) lub terminach (wiosną lub wczesną jesienią).

Szlak Wokół Tatr

Szlak Rowerowy Wokół Tatr to nasza najdłuższa propozycja trasy w Małopolsce. Mierzy 288,3 km i tworzy pętlę wokół najwyższych gór w Polsce. Przebiega przez Polskę, Czechy i Słowację. Możesz wyruszyć nim w dowolnym miejscu, by ostatecznie powrócić do punktu wyjścia. Startując w Nowym Targu, kolejno odwiedzisz m.in. Tvrdosin, Dolny Kubin, Poprad, Spiska Bele, Wyżni Koniec.

fot. Koziński na Rowerze
fot. Koziński na Rowerze

Przez większość czasu ten szlak rowerowy Małopolski jest asfaltowy. Jedynie pojedyncze fragmenty to szuter czy trudniejsza nawierzchnia, nie należy się jednak ich obawiać. ⅔ całej trasy są odseparowane od dróg samochodowych lub nie ma na nich zbyt dużego ruchu.

Główną atrakcją tego szlaku są niepowtarzalne widoki rozciągające się wokół. To prawdziwa gratka dla rowerzystów uwielbiających góry oraz fotografię. Pokonanie tej drogi pozwala na podziwianie Tatr dosłownie z każdej strony. Wiele jest też miejsc, z których rozciąga się na nie niepowtarzalny widok, warty uwiecznienia na zdjęciu.

Wiślana Trasa Rowerowa - Małopolska (+ Śląsk)

Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej warto pokonywać ze wschodu na zachód. Rowerową przygodę możesz rozpocząć w Szczucinie, skąd szlak biegnie aż do granicy województwa w pobliżu miejscowości Brzeszcze. Do pokonania jest nieco ponad 236 km, ale przejazd można wydłużyć - o tym jednak za chwilę.

fot. pskpaw
fot. pskpaw

Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi od źródła aż do ujścia Wisły. Większość jej fragmentów nie jest oblegana przez turystów, więc to wspaniała propozycja wyjazdowa dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Planując jej przejechanie, musisz jednak pamiętać, że małe zainteresowanie wpływa na ograniczoną infrastrukturę turystyczną w okolicy. Po drodze nie brak natomiast większych miejscowości, takich jak m.in. Koszyce, Kraków, Zator czy Oświęcim. Da się więc dobrze zaplanować przejazd, rozkładając go nawet na kilka dni.

Jak wspominaliśmy, małopolski odcinek WTR da się przedłużyć. Mowa tu o śląskiej Wiślanej Trasie Rowerowej. To niespełna 80-kilometrowy fragment, rozpoczynający się przy stawie Komorowieckim, na granicy województw. Trasa ta biegnie przez Czechowice-Dziedzice i prowadzi ku górskiej miejscowości Wisła. Jej ostatni fragment jest szczególnie malowniczy, ale i nieco bardziej wymagający kondycyjnie. Stanowi natomiast ciekawe urozmaicenie małopolskiej części wyprawy.

Co to jest VeloMałopolska i jakie trasy się na nią składają?

Omawiając trasy rowerowe województwa małopolskiego, nie sposób pominąć wątku VeloMałopolska. Jest to unikatowy projekt mający na celu promocję i rozwój turystyki rowerowej na tym terenie. W jego ramach powstała sieć 8 tras poprowadzonych w taki sposób, by podróżujący nimi miłośnicy jednośladów mogli odkryć najpiękniejsze perły każdego zakątka Małopolski.

Część tras wchodzących w skład tego projektu została omówiona już wcześniej, znalazły się bowiem wśród najpopularniejszych odcinków regionu. W tym zestawieniu jednak nie brak też mniej znanych, a równie interesujących szlaków. VeloMałopolska składa się z 8 odcinków:

Poruszając się tymi trasami, możesz zwiedzić Małopolskę w każdym kierunku. Ze wschodu na zachód przejedziesz Wiślaną Trasą Rowerową. Z północy na południe prowadzi z kolei VeloDunajec. Zabraknąć tu nie mogło ponadto ścieżek łączących wszystkie największe miasta w regionie, będące jednocześnie najważniejszymi punktami turystycznymi województwa. Mowa tu m.in. o Zakopanem, Tarnowie, Nowym Sączu, Krakowie czy Oświęcimiu.

Co natomiast najlepsze, jest to projekt dążący do uzyskania ciągłości i odseparowania ścieżek rowerowych od ruchu drogowego na całej długości trasy. W znacznym stopniu już się to zresztą udało. Jest to więc jeden z największych projektów przyjaznych miłośnikom jednośladów w Polsce.

Trasy rowerowe - Małopolska

W województwie małopolskim jest znacznie więcej tras niż te opisane powyżej. Skorzystaj też z Tras Społeczności, by odkryć nowe, fascynujące ścieżki, prowadzące przez przepiękne okolice. Jeśli natomiast chcesz wyruszyć poza opisywany region, wykorzystaj do planowania podróży mapy szlaków rowerowych w całej Polsce.

Po drodze masz szansę zwiedzić wiele atrakcji, zobaczyć unikatowe miejsca i podziwiać przepiękne krajobrazy. Na Twojej ścieżce nie zabraknie również Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Są to restauracje, wypożyczalnie rowerów, noclegi, serwisy i inne obiekty, w których miłośnicy jednośladów znajdą wszystko, czego mogą potrzebować na swej drodze. Dzięki nim Twój urlop w siodełku będzie naprawdę niezapomniany.

Miasta:

mobilna velomapa