Szlaki i trasy rowerowe na świecie

Odkryj Niemcy na rowerze: system szlaków D-Routes

Udostępnij
Szlak rowerowy Łaby, Drezno. Fot. DZT/Felix Meyer.
Szlak rowerowy Łaby, Drezno. Fot. DZT/Felix Meyer.

Czy marzysz o podróży rowerowej, która pozwoli Ci odkryć najpiękniejsze zakątki Niemiec? System szlaków rowerowych D-Routes jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników dwóch kółek, pragnących przeżyć niesamowitą przygodę. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym rowerzystą, czy początkującym entuzjastą, znajdziesz tu trasę idealną dla siebie.

Stare miasto w Hameln. Szlak rowerowy Wezery + Szlak Romantyczny (D9). Fot. DZT/Jens Wegener.
Stare miasto w Hameln. Szlak rowerowy Wezery + Szlak Romantyczny (D9). Fot. DZT/Jens Wegener.

Co to są D-Routes?

D-Routes ("D" od "Deutschland"), to sieć 12 długodystansowych szlaków rowerowych, które przecinają Niemcy wzdłuż i wszerz, prowadząc przez różnorodne krajobrazy i regiony. Każda trasa jest starannie zaplanowana, dobrze oznakowana i oferuje doskonałą infrastrukturę rowerową. Projekt utworzenia Niemieckiej Sieci Rowerowej, będący częścią niemieckiego Krajowego Planu Rowerowego (Nationaler Radverkehrsplan), był realizowany przez 10 lat, od 2002 do 2012 roku.

Szlaku rowerowym Łaby przez Szwajcarię Saksońską. Fot. DZT/Felix Meyer.
Szlaku rowerowym Łaby przez Szwajcarię Saksońską. Fot. DZT/Felix Meyer.

Szlak Rowerowy Morza Północnego (D1)

niem. Nordseeküstenroute, ang. North Sea Coast Route

Szlak Rowerowy Morza Północnego (D1), część Eurovelo 12, biegnie od granicy duńskiej przez Szlezwik-Holsztyn i Dolną Saksonię do granicy holenderskiej, oferując malownicze nadmorskie krajobrazy i liczne zabytki. Trasa jest dobrze oznakowana, podzielona na odcinki dostosowane do różnych poziomów sprawności, z licznymi przystankami, kawiarnie, restauracjami i miejscami noclegowymi.

Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego (D2)

niem. Ostseeküstenroute, ang. Baltic Sea Coast Route

Szlak rowerowy wybrzeża Morza Bałtyckiego, jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Niemczech, biegnie blisko brzegu morza i mija nadmorskie kurorty jak Kühlungsborn, Heiligendamm i Warnemünde. Po drodze można podziwiać naturalne piękno, takie jak wyspa Rugia i półwysep Fischland-Darß-Zingst, a także atrakcje kulturalne w Greifswaldzie, Stralsundzie, Wismarze, Lubece i Kilonii.

Szlak Europejski (D3)

niem. Europaroute, ang. Europe Route

Szlak Europejski (D-Route 3) w Niemczech, będący częścią Eurovelo 2, oferuje różnorodne krajobrazy i atrakcje, prowadząc od granicy z Holandią przez Münsterland, Harz, Magdeburg, Dessau-Roßlau, Poczdam aż do Berlina, a następnie przez Szwajcarię Marchijską i Oderbruch do granicy z Polską. Trasa obejmuje malownicze regiony, miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz rezerwaty biosfery, łącząc przyrodę z tętniącym życiem miast.

Szlak Środkowoniemiecki (D4)

niem. Mittellandroute, ang. Central States Route

Szlak Środkowoniemiecki łączy miasta Aachen i Zittau, przebiegając przez pięć krajów związkowych Niemiec, oferując rowerzystom zróżnicowane krajobrazy, historyczne miasta, zamki i lokalne specjały. Trasa, która jest dobrze oznakowana i przebiega przez gęsto zalesione regiony niskogórskie, wymaga pewnej sprawności fizycznej.

Szlak Saar-Mosel-Main (D5)

niem. Saar-Mosel-Main, ang. The Saar-Mosel-Main Route

Długodystansowy szlak rowerowy Saar-Mosel-Main (D-Route 5) rozciąga się na ponad 1000 kilometrów od granicy niemiecko-francuskiej do niemiecko-czeskiej, biegnąc wzdłuż rzek przez Kraj Saary, Nadrenię-Palatynat, Hesję i Bawarię. Trasa jest niemal pozbawiona wzniesień, co pozwala rowerzystom cieszyć się malowniczymi winnicami i frankońskimi browarami, a także licznymi zabytkami, takimi jak zamki i urocze wioski. D5 jest dobrze oznakowana i wyposażona, oferując zróżnicowane krajobrazy, możliwość poznania kultury, historii i gastronomii Niemiec.

Dunajska Droga Rowerowa (D6)

niem. Donauroute, ang. Danube Route

Trasa Dunajska, będąca częścią EuroVelo 6, zaczyna się przy granicy szwajcarskiej w pobliżu Bazylei i biegnie do Morza Czarnego, przechodząc przez południowe Niemcy. Oferuje różnorodność kulturową regionów szwabskiego/ alemanskiego i bawarskiego, a także historyczne miasta jak Pasawa (niem. Passau) i Ratyzbona (niem. Regensburg) z ich bogatą kulturą i historią. Trasa jest dobrze utrzymana, głównie płaska, co czyni ją odpowiednią zarówno dla rodzin, jak i doświadczonych rowerzystów, z niewielkimi podjazdami między Jeziorem Bodeńskim a Górnym Dunajem.

Szlak Pielgrzymów (D7)

niem. Pilgerroute, ang. Pilgrim's Route

Szlak Pielgrzymów (D-Route 7), część Eurovelo 3, prowadzi od Skandynawii do Santiago de Compostela, przechodząc przez miasta takie jak Hamburg, Brema i dalej wzdłuż rzeki Ren. Trasa, głównie pozbawiona podjazdów z wyjątkiem kilku wzniesień w Szlezwiku-Holsztynie i przed Akwizgranem, biegnie przez długodystansową trasę Hamburg-Brema i zachodnią trasę Brückenradweg, a w Nadrenii Północnej-Westfalii jest oznakowana logo D-Route do Akwizgranu.

Szlak rowerowy Renu (D8)

niem. Rheinradweg, ang. Rhine Route

Szlak Renu (D-Route 8), będący częścią Eurovelo 15, biegnie wzdłuż Renu przez ponad 1500 km od jego źródeł do Morza Północnego. W Niemczech trasa prowadzi od Jeziora Bodeńskiego przez Nadrenię-Palatynat i Nadrenię Północną-Westfalię do granicy z Holandią, oferując górskie panoramy, zielone krajobrazy zalewowe, malownicze wioski, historyczne miasta i zabytki, w tym zamki i miejsca UNESCO. Trasa jest w większości asfaltowa, dobrze oznakowana, wolna od samochodów i wyposażona w doskonałą infrastrukturę rowerową, odpowiednia zarówno dla doświadczonych, jak i rekreacyjnych rowerzystów.

Szlak Weser - Romantyczny (D9)

niem. Weser-Romantische Straße, ang. Weser – Romantic Road Route

Szlak Weser - Romantyczny (D-Route 9) prowadzi przez Niemcy z północy na południe, obejmując Nizinę Północnoniemiecką, niskie pasmo górskie, Szlak Romantyczny oraz dolinę Lech, aż do skraju Alp. Trasa, która jest stosunkowo płaska do Fuldy i niezbyt trudna później, oferuje liczne atrakcje kulturalne i historyczne, w tym historyczne miasta jak Rothenburg ob der Tauber. W Bawarii i Hesji szlak jest dobrze oznakowany i łączy się z innymi długodystansowymi trasami rowerowymi, takimi jak Szlak Romantyczny, Szlak Menu (niem. Mainradweg) i Szlak Wezery (niem. Weserradweg).

Szlak rowerowy Łaby (D10)

niem. Elberadweg, ang. River Elbe Route

Szlak Łaby (D-Route 10) biegnie wzdłuż rzeki Łaby, od Hamburga do Drezna, oferując jedną z najbardziej ruchliwych tras rowerowych w kraju, praktycznie pozbawioną podjazdów poza krótkimi odcinkami w Saksonii. Trasa oferuje atrakcje kulturowe w dużych miastach jak Hamburg, Magdeburg i Drezno, oraz w mniejszych miejscowościach jak Stade, Lauenburg i Miśna. Okolice Łaby charakteryzują się różnorodnością przyrodniczą, od życia ptaków na terenach zalewowych po gęsto zalesione rezerwaty i Park Narodowy Morza Wattowego.

Szlak od Morza Bałtyckiego do Górnej Bawarii (D11)

niem. Ostsee–Oberbayern, ang. Baltic Sea to Upper Bavaria Route

Szlak od Morza Bałtyckiego do Górnej Bawarii (D-Route 11) przecina Niemcy z północy na południe, ukazując regiony takie jak niziny Meklemburgii i Brandenburgii, Las Turyński, Górna Frankonia, oraz wzgórza Dolnej i Górnej Bawarii aż po skraj Alp. Trasa obejmuje atrakcje miejskie w Berlinie, Norymberdze, Monachium i innych średnich miastach jak Rostock, Poczdam, Halle, Jena i Bamberg. Szlak biegnie wzdłuż trasy Berlin-Kopenhaga do Berlina, łączy się z D-Route 3 do Bernburga, a następnie ze Szlakiem Rowerowym Soławy (niem. Saaleradweg) przez Turyngię i Bawarię, korzystając z sieci bawarskich tras rowerowych.

Szlak Odra-Nysa (D12)

niem. Oder-Neiße-Radweg, ang. Rivers Oder & Neisse Route

Szlak Odra-Nysa, o długości około 640 km, biegnie wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, od Gór Izerskich do Morza Bałtyckiego, kończąc się w Ahlbeck na wyspie Uznam. Trasa, ceniona za typową niemiecką infrastrukturę rowerową z asfaltowymi drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego i dobrze oznaczona, oferuje wyciszenie, dziką przyrodę oraz komfortową jazdę. Rowerzyści mogą podziwiać piękne panoramy Gór Izerskich, liczne parki narodowe i krajobrazowe oraz odwiedzać miasteczka jak Görlitz i Frankfurt nad Odrą czy zwiedzić wpisany na listę UNESCO Park Mużakowski.

Wpis powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki (niem. Deutsche Zentrale für Tourismus - DZT).

Udostępnij

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się

Najpopularniejsze artykuły

mobilna velomapa