Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10

Długość: 539.6 km

Suma podjazdów: 960 m

Suma zjazdów: 972 m

Maksymalna wysokość: 68 m n.p.m.

Minimalna wysokość: -4 m n.p.m.

Przejechałeś/przejechałaś już ten szlak? Podziel się swoją opinią.

Zdjęcia użytkowników

dodaj zdjęcie

Velo Baltica jest trasą wchodzącą w skład szlaku Eurovelo 10 (trasa rowerowa R 10), który poprowadzono wokół Morza Bałtyckiego. Jej przebieg w terenie pokrywa się częściowo również ze szlakiem Żelaznej Kurtyny EuroVelo 13. Aktualnie nazwa Velo Baltica jest używana tylko przez województwo zachodniopomorskie ale jest to nazwa na tyle fajna, że będziemy używać ją do całości trasy EV 10/13 przebiegającą przez Polskę :)

Uwaga. Trasa nie jest jeszcze w pełni ukończona. W niektórych miejscach trwają jeszcze prace budowlane.

Velo Baltica (EuroVelo 10/13, Trasa Rowerowa R10) rozpoczyna się w Świnoujściu, wiedzie wzdłuż Bałtyku, przez Ustkę, Łębę, Puck, Trójmiasto aż do Elbląga. Prowadzi przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Jej całkowita długość wynosi 540 km, co nie znaczy, że trzeba tę odległość pokonać w całości. Szlak jest podzielony na krótsze etapy, które można pokonywać niezależnie. Żeby zmierzyć się z całą trasą, trzeba się odpowiednio przygotować. Pojedyncze odcinki można zaplanować nawet jako jednodniową wycieczkę rodzinną.

Szlak ma zmienną nawierzchnię, ale w większości będziemy jechać po bruku lub asfalcie. Są także odcinki, na których musimy się liczyć z nierównościami. Niektóre fragmenty trasy wiodą bezpośrednio przy plaży. W miastach znajdujących się na każdym etapie wyprawy jest mnóstwo atrakcji turystycznych, które co roku przyciągają rzesze turystów, warto więc zaplanować dłuższy postój, by je odwiedzić.

Planując wycieczkę warto uwzględnić szlaki łącznikowe:

Atrakcje w okolicy "Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10"

 • Latarnia Morska Świnoujście - Najwyższa latarnia morska w całym basenie morza Bałtyckiego. Jedna z najwyższych latarń morskich na świecie.
 • Woliński Park Narodowy - Park Narodowy znajdujący się pomiędzy Zalewem Szczecińskim i Zatoką Pomorską. Ma powierzchnie 10 937 ha.
 • Ruiny kościoła w Trzęsaczu - Ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku.
 • Latarnia Morska Kołobrzeg - Wysokość latarni to 26 m.
 • Port w Ustce - Port morski nad Morzem Bałtyckim, w ujściu rzeki Słupi. Port obsługuje statki rybackie, turystyczne i jednostki sportowe. Historia portu sięga XIV wieku.
 • Słowiński Park Narodowy - Park Narodowy utworzony 1 stycznia 1967 roku. Zajmuje powierzchnię 327,44 km². Charakterystycznymi elementami są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.
 • Latarnia Morska Stilo - Latarnia morska położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo). Wybudowano ją w tej okolicy z powodu wejścia na mielizny i wyrzucenia na brzeg wielu statków na przełomie XIX i XX w.
 • Rezerwat przyrody Beka - Faunistyczny rezerwat przyrody na Pobrzeżu Kaszubskim nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Znajduje się w okolicach pochłoniętej przez morze miejscowości Beka. Pozostałościami tej osady są kamienne fundamenty i drewniany krzyż na brzegu Zatoki Puckiej.
 • Bałtycki Terminal Kontenerowy - Budowę terminalu rozpoczęto w 1976 i został on zlokalizowany na obszarze tzw. portu zachodniego w Gdyni.
 • Molo Południowe - Pirs o długości 626,45m znajdujący się w Gdyni, w dzielnicy Śródmieście, wybudowany w latach 20. XX wieku. Cumują przy nim statki pasażerskie, tramwaje wodne (rejsy do Helu i Jastarni), żaglowce, w tym szkoleniowy „Dar Młodzieży”, żaglowiec muzeum „Dar Pomorza” oraz okręt – muzeum ORP „Błyskawica”.
 • Klif Orłowski - Stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni. Znajduję się w granicach dzielnicy Redłowo. Na skutek abrazji ściana urwiska cofa się średnim tempie 1 m rocznie.
 • Sopot - Kurort nadmorski i uzdrowisko. Znanym z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.
 • Gdańsk - Główne Miasto - Reprezentacyjna część gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Tworzy zwarty zespół zabytkowy gdzie znajduje się większość zabytków miasta. Bazylika Mariacka, Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej (ul. Długiej i Długiego Targu).
 • Śluza w Przegalinie - Śluza umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły. Składa się z dwóch śluz: czynnej „Południowej” (powstałej w latach 1975–1982) i nieczynnej od roku 1992 „Północnej” (oddanej do użytku w roku 1895).

Najczęstsze pytania

Czym się różni EuroVelo 10 od Trasy Rowerowej R10?

Niczym :) Trasa Rowerowa R10 jest starą nazwą trasy. Od pewnego czasu trwają prace modernizujące szlak i podnoszące jego standard do jakości "EuroVelo". Można się także spotkać z nazwą Velo Baltica.

Jaka jest długość szlaku Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10?

Lączna długość szlaku Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10 to około 540 km.

Czy Szlak Velo Baltica - EuroVelo 10/13 - R10 jest oznakowany?

Szlak Velo Baltica jest częścią szlaku EuroVelo 10 (dookoła basenu Morza Bałtyckiego) oraz pokrywa się ze szlakiem EuroVelo 13 (szlak Żelaznej Kurtyny). Dlatego szlak jest oznakowany pomarańczowymi tabliczkami z numerami 10 i 13. W niektórych miejscach brakuje oznakowania jednak jest to na bieżąco poprawiane.

Opinie użytkowników

Dodaj swoją opinie
 • Fantastyczny szlak. Dla każdego, kto planuje przejechać go po raz pierwszy mam kilka wskazówek: 1. Warto pojechać w czerwcu - dni są długie, a szlak jeszcze w miarę pusty. W wakacje tłok na szlaku oraz nad Bałtykiem jest straszny i zdecydowanie psuje radość z podróży. 2. Nie zna życia kto nie jechał przez Kluki. Polecam przejazd starym szlakiem przez bagna, przy czym zaznaczam, że bywa ciężko, zdecydowanie nie zabierajcie tam dzieci!! Błoto i muchy ludożercy skutecznie uprzykrzają podróż. Słabsi zawodnicy zaczynają tam jednać się ze stwórcą i prosić by cierpienie już się skończyło. Niemniej później można się chwalić pokonaniem Piekła w klukach!! 3. Nie odpuszczajcie Mierzei Wiślanej!! To najpiękniejszy kawałek wybrzeża!!
  ogólna ocena: 5
  trudność: 1
  stan nawierzchni: 4
  widoki/krajobraz: 5
  ruch samochodów: mały
  rekomendowany typ roweru: gravel / trekking
  szlak odpowiedni dla rodzin z dziećmi: Tak
Poradnik Bikepackersa

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera.

Okazjonalnie będziemy wysyłać email z nowościami o stronie, ciekawymi rowerowymi treściami oraz ofertami od partnerów. W każdej chwili możesz się wypisać.

Zapisz się