Herb dolnośląskie

Trasy rowerowe - Dolny Śląsk

Loading...

Szlaki rowerowe w województwie dolnośląskim nie pozwalają nawet na chwilę nudy. W tym regionie znajdziesz zarówno wielokilometrowe trasy dla zaawansowanych, jak i krótsze odcinki, idealne na rodzinne wycieczki. Wyrusz w podróż Szlakiem Czarownic, wzdłuż granicy z Niemcami czy po Parku Krajobrazowym Gór Sowich - cały Dolny Śląsk zaprasza rowerzystów do siebie!

Trasy rowerowe na Dolnym Śląsku są bardzo zróżnicowane i rozproszone po całym województwie. Nie brak ich zarówno w jego południowej części, jak i na północy, tuż pod granicą z Wielkopolską. Miłośnicy jednośladów zdecydowanie nie będą się tu nudzić, a poziom trudności wyjazdu mogą łatwo dopasować do swoich możliwości.

Pierwszym zagłębiem szlaków rowerowych w województwie dolnośląskim jest teren rozciągający się od Wrocławia w kierunku Wielkopolski. Krzyżuje i przeplata się tam kilkanaście tras, oplatających Trzebnicę, Oborniki Śląskie, Żmigród czy Wołów. Wiele z nich prowadzi wzdłuż przepięknych jezior i zbiorników wodnych, między rzadko usianymi, małymi wioskami.

Drugi region, pełen tras rowerowych w dolnośląskim, znajdziesz między Wałbrzychem a Kłodzkiem. To teren bardziej wymagający, górski, który jednak większy wysiłek wynagradza niezapomnianymi widokami. Do Twojej dyspozycji jest wiele przecinających się, krótkich szlaków, którymi objedziesz cały Park Krajobrazowy Gór Sowich. Po drugiej stronie czeka natomiast na Ciebie kultowa trasa wokół Gór Stołowych. Dla miłośników dalekich podróży pozostaje m.in. jazda wzdłuż granicy z Niemcami, euroregionalny szlak przez Jelenią Górę czy EuroVelo 9.

Najpopularniejsze trasy rowerowe w województwie dolnośląskim

W województwie dolnośląskim jest bardzo wiele zróżnicowanych szlaków rowerowych. Część z nich jest oficjalna, a inne zostały wytyczone przez lokalnych miłośników jednośladów. Poniżej zaprezentowaliśmy 7 najpopularniejszych i najbardziej lubianych tras, przebiegających w tym regionie. Wszystkie są unikatowe, oferują wspaniałe widoki i prowadzą przez malownicze okolice. Pokonanie każdej z nich przyniesie Ci więc ogrom satysfakcji.

Odkryj najciekawsze trasy rowerowe, prowadzące przez przepiękny Dolny Śląsk:

  1. EuroVelo 9,
  2. Trasa rowerowa „Stawy Milickie”,
  3. Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-6,
  4. Trasa Góry Stołowe - Cyklotrasa 4020,
  5. Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej.

EuroVelo 9

EuroVelo 9 to przykład dość długiej trasy rowerowej, przebiegającej przez Dolny Śląsk, ale prowadzącej znacznie dalej. Ten szlak łącznie ma na chwilę obecną 426 km długości, choć docelowo będzie znacznie dłuższy.

W zamierzeniu jego polski odcinek ma prowadzić od granicy z Czechami, aż do Gdańska. Obecnie rozpoczyna się na przejściu granicznym w okolicy Głuchołaz i biegnie do Poznania. Jest częścią międzynarodowej trasy, która ma mierzyć w sumie ponad 2000 km długości. Zgodnie z planem będzie wiodła z Chorwacji (miejscowość Pula) przez Słowenię, Austrię i Czechy.

Dolnośląski odcinek EuroVelo 9 rozpoczyna się w okolicy Paczkowa, przy granicy z województwem opolskim. Wiedzie następnie przez bardzo urokliwą okolicę, o niezbyt gęstym zaludnieniu, aż do Wrocławia. Dalej mija Trzebnicę, w okolicy której krzyżuje się z wieloma innymi ścieżkami, m.in. Trzebnicką Pętlą Rowerową czy Krainą Niezwykłości. Sama trasa jest łagodna i dobrze oznakowana, o niewielkim nachyleniu. Co natomiast istotne, w kilku miejscach prowadzi drogami polnymi lub o dużym natężeniu ruchu - szczególnie w przypadku większych miast.

Trasa rowerowa „Stawy Milickie”

Trasa rowerowa „Stawy Milickie” na zachodnim odcinku pokrywa się z EuroVelo 9, ale odbija w prawo zaraz przed rzeką Orlą. Ma kształt pętli, możesz więc rozpocząć ją w dowolnym miejscu i wrócić do niego po przejechaniu równo 80 km. To odległość, która pozwala na pokonanie tego odcinka zarówno jednego dnia, jak i w ciągu rowerowego weekendu. Po drodze trafisz na Miejsca Przyjazne Rowerzystom, więc znalezienie noclegu nie powinno być problemem.

Wybór tej trasy rowerowej na Dolnym Śląsku to najlepsza decyzja dla miłośników natury, ciszy i spokoju. Pokonując kolejne kilometry, przemierzać będziesz aż trzy rezerwaty przyrody:

  1. Wydymacz,
  2. Radziądz,
  3. Wzgórze Joanny.

Dodatkowo przejedziesz też w pobliżu wyjątkowo malowniczych Stawów Milickich, od których zaczerpnięta została nazwa szlaku. To zespół stawów rybnych, składający się z 5 kompleksów wodnych. Nie bez powodu region ten określany jest mianem jednego z najładniejszych w całej Doliny Baryczy.

Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-6

Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-6 mierzy 133 km i wiedzie z czeskiej miejscowości Zacler, przez przejście graniczne w Lubawce, aż do Bolesławca. To doskonała trasa widokowa, która może być nie lada gratką dla miłośników fotografii. Prowadzi przez szereg najpiękniejszych regionów Dolnego Śląska, m.in.:

Nie jest to raczej rozwiązanie na rodzinną wycieczkę, głównie ze względu na długość przeprawy. W dodatku po drodze są odcinki dość wymagające, które mogą zmęczyć nawet doświadczonych rowerzystów. Przejazd komplikuje także zmienność nawierzchni - nie brak zarówno odcinków asfaltowych, jak i ścieżek nieutwardzonych. Poza większymi miejscowościami na trasie możesz mieć problem ze znalezieniem noclegu.

Trasa Góry Stołowe - Cyklotrasa 4020

Trasa Góry Stołowe - Cyklotrasa 4020 to propozycja dla rowerzystów zakochanych w górskich krajobrazach, cieszących się dobrą kondycją. Ta 126-kilometrowa trasa jest wymagająca, a niektóre jej odcinki potrafią porządnie dać w kość. Wszechobecne, wspaniałe widoki jednak są w stanie wynagrodzić każdą kroplę potu.

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej lubianych tras rowerowych Dolnego Śląska. Tworzy pętlę okrążającą Park Narodowy Gór Stołowych. Czterokrotnie przekracza granicę polsko-czeską, w całości prowadząc drogami asfaltowymi. Niestety część z nich to ulice o średnim ruchu samochodowym, warto więc zachować ostrożność. Polski odcinek jest oznaczony białymi tabliczkami z niebieskimi strzałkami, a czeski żółtymi, z numerem 4020.

Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej

Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej to krótki i niezbyt wymagający szlak, który jednak jest bardzo interesujący. Doskonale sprawdzi się w przypadku początkujących rowerzystów czy rodzin z dziećmi. Ma 44 km długości, a po drodze nie funduje miłośnikom jednośladów szczególnie stromych odcinków. Każdy powinien sobie z nim poradzić, nawet w ciągu jednego dnia.

Trasa prowadzi wzdłuż nasypu dawnej kolejki wąskotorowej, jaka łączyła miejscowości Żmigród i Milicz. Po drodze mija stacje kolejki, które są dobrze utrzymane i stosunkowo często odwiedzane przez turystów. Nie brak w okolicy również Miejsc Przyjaznych Rowerzystom oraz innych atrakcji, dzięki którym na własne oczy zobaczysz dawny tabor czy poznasz historię lokalnej kolejki. Trasa krzyżuje się z wieloma innymi w Dolinie Baryczy.

Dolnośląskie trasy rowerowe

Dolny Śląsk jest pełen tras rowerowych, które warto pokonać. Te, które wymieniliśmy powyżej, nie wyczerpują listy wszystkich dostępnych w tym regionie.

Masz w planach wyjazd lub dłuższy urlop w innym regionie kraju? W takim razie poznaj naszą mapę szlaków rowerowych w Polsce. Dzięki niej odkryjesz trasy do pokonania jednośladem wszędzie tam, gdzie się znajdziesz. Co więcej, do Twojej dyspozycji jest też lista Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. To obiekty noclegowe, restauracje, sklepy, serwisy i różnego rodzaju instytucje, dzięki którym Twój wypoczynek w siodełku będzie jeszcze ciekawszy.

Miasta:

zrzutka mobilna velomapa